Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

SPOLU MENÍME KOŠICE! – Vladimír Mezencev

V druhom najväčšom meste republiky je situácia pred voľbami primátora vždy prehľadnejšia než v Bratislave. Rudolf Bauer svoju kandidatúru oficiálne ohlásil už pred takmer dvoma mesiacmi a i keď pôjde do volieb ako nezávislý kandidát hlási sa k nemu takmer celé stredopravicové spektrum v meste.

 

Podľa očakávania sa rozhodol svoju primátorskú funkciu obhajovať Richard Raši /SMER-SD/. Jeho rozhodnutie určite ovplyvnil retro pohľad na Košice. Podľa neho sa mesto za uplynulé štyri roky počas jeho „vládnutia“ výrazne zmenilo. Košice v roku 2011 úspešne zvládli zorganizovanie  jednej zo skupín svetového šampionátu hokejistov a v minulom roku sa dobre zhostili aj programu Európskeho hlavného mesta kultúry /EHMK 2013/. Podľa Rašiho dnešné Košice predstavujú príťažlivé mesto pre mladých a nečudo, že niektoré médiá, zamerané na cestovný ruch i rôzne agentúry zaraďujú Košice medzi svetové TOP destinácie. Košice zostanú mestom bez ťažby uránu, za uplynulé štyri roky sa skvalitnila mestská hromadná doprava, pribudlo 127 nových autobusov, 25 trolejbusov a elektrobusov. Košice sú už nielen mestom oceliarov, ale aj informačných systémov a výpočtovej techniky. V minulom roku v meste pribudlo 400 nových pracovných miest, základné a materské školy dostali 1,5 milióna eur na rekonštrukciu, pribudne 40 km nových cyklotrás. Volebná kampaň R.Rašiho sa ponesie v znamení hesla SPOLU MENÍME KOŠICE.

 

Už iba z tohto skromného prehľadu vidieť, že R.Raši bude mať v novembrových komunálnych voľbách veľmi výhodnú štartovaciu pozíciu. Samozrejme, očakáva sa, že jeho jediným silným konkurentom bude Rudolf Bauer. Ten už zastával funkciu primátora do roku 1994, potom bol viceprimátorom, prvým predsedom VÚC Košický samosprávny kraj...

Zatiaľ ďalším oficiálnym uchádzačom o funkciu primátora mesta Košice v rokoch 2014-2018 je Ján Dečo. Súčasný poslanec mestského zastupiteľstva začal svoju politickú kariéru podobne ako R.Bauer v KDH, ale rovnako ako on z neho vystúpil. Je to veľmi ambiciózny politik, ale v rôznych regionálnych a komunálnych voľbách doteraz viackrát neuspel.

 

V Košiciach sa hovorí aj o ďalších kandidátoch. Napríklad o Ottovi Žarnayovi a Michalovi Kravčíkovi. Už asi preto, lebo obaja vo voľbách do europarlamentu získali veľa preferenčných hlasov, napriek tomu, že sa europoslancami nestali. Možno by ich niektorí na košickej radnici videli aj preto, lebo spoločne s Monikou Smolkovou /SMER-SD/ tvorili najúspešnejšiu východoslovenskú trojicu, teda s najväčším počtom preferenčných hlasov v májových voľbách do EP v poradí: 1.Smolková, 2.Žarnay, 3.Kravčík. samozrejme, M.Smolkovú našim čitateľom netreba bližšie predstavovať, veď má za sebou pôsobenie vo funkcii poslankyne NR SR, starostky jednej košickej miestnej časti a jedno volebné obdobie i ako poslankyne europarlamentu. Otto Žarnay sa stal známy svojím prepustením z miestna pedagóga v jednej z košických obchodných akadémií za to, že poukázal na nehospodárne vynakladanie finančných prostriedkov školy za právne služby. Touto záležitosťou sa v súčasnosti zaoberá súd... Michal Kravčík, známy odborník na výstavbu rôznych vodných nádrží a priehrad, sa špecializuje na zábranu povodní. Obaja kandidovali za Matovičových OĽaNO, ale nie sú členmi tohto politického.

 

Niektorí Košičania očakávajú aj kandidatúru nezávislej poslankyne mestského zastupiteľstva Márie Gamcovej a aktívneho ochrancu životného prostredia Ladislava Rovinského, ktorý sa neobyčajne intenzívne angažoval v akciách, zameraných proti ťažbe uránu v blízkosti Košíc.