Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Spoločné rokovanie vlád nie je len nostalgickou záležitosťou - Robert Fico

Bratislava 26. septembra (TASR) - Tradícia spoločného rokovania slovenskej a českej vlády nie je podľa slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) iba nostalgickou záležitosťou po časoch, keď žili oba národy v spoločných štátnych útvaroch. "Nevnímame ho ako rutinnú položku politického kalendára, ale ako príležitosť posunúť naše vzťahy," uviedol v príhovore počas dnešného spoločného rokovania na bratislavskom Bôriku.


"Táto vynikajúca a v Európe a vo svete aj zriedkavá podoba úzkej spolupráce, ktorej symbolickým i praktickým vyjadrením sú pravidelné spoločné zasadnutia vlád, je aj predovšetkým vyjadrením našej jazykovej a kultúrnej blízkosti, našej vzájomnej previazanosti vo všetkých oblastiach," vyhlásil Fico. Poukázal na to, že obe krajiny sú si stále druhými najvýznamnejšími obchodnými partnermi. Pripomenul, že spolupráca sa zakladá na stále vrelom vzťahu medzi oboma národmi.


"Naše priateľstvo, spolupráca, naša schopnosť vybudovať po zamatovom rozdelení Československej federatívnej republiky novú kvalitu vzájomných vzťahov, nové a účinné spôsoby vzájomnej podpory v EÚ i širších medzinárodných vzťahoch sa stali našou novou obchodnou značkou vo svete," skonštatoval Fico. Podotkol, že vzájomné vzťahy Slovenska a Česka sa stali inšpiráciou a príkladom pre mnohé regióny.


Upozornil, že na automatické udržanie vzájomných vzťahov sa nemožno spoliehať. "Práve preto, že v tomto komplikovanom svete sa navzájom stále viac potrebujeme a sme si navzájom garantmi stability v stredoeurópskom regióne, potrebujeme vyvíjať nové a nové politické úsilie na upevňovanie a efektívne využívanie potenciálu našich vzťahov vo všetkých oblastiach a vysielať našim spoločnostiam nové a nové posolstvá, že naše priateľstvo a spolupráca majú veľkú hodnotu a stoja za úsilie o ich udržiavanie a posilňovanie," zhrnul Fico. Predseda českej vlády Bohuslav Sobotka považuje v poradí štvrté stretnutie v tomto formáte za výraz nadštandardného partnerstva a priateľstva medzi oboma krajinami, a tiež za užitočnú praktickú platformu pre diskusiu o témach, ktoré obe krajiny spájajú.

 

"Stretávame sa v neľahkom období, kedy sa Európska únia musí vyrovnať s radom výziev, ktoré súvisia s migračnou krízou, ktoré súvisia s premenou bezpečnostnej situácie v našom bezprostrednom susedstve, ktoré ale tiež súvisia s rozhodnutím Veľkej Británie o odchode z Európskej únie," povedal Sobotka.


V tejto chvíli je podľa českého premiéra kľúčové, aby sa zachovala jednota, otvorený dialóg a vôľa spolupracovať na utváraní budúcnosti EÚ vo formáte európskej dvadsaťsedmičky. Sobotka vyjadril plnú podporu slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ. 


"Kľúčovými prioritami Európskej únie sú posilnenie bezpečnosti a tiež zaistenie prosperity. Máme záujem pokračovať v našej spolupráci so Slovenskom v oblasti riešenia migračnej krízy, to znamená v debate ako ďalej v oblasti azylu, v oblasti migrácie a ako ďalej pri ochrane vonkajšej schengenskej hranice, pri vedení dôsledného boja proti prevádzačom," deklaroval český premiér. Česká strana má podľa neho taktiež záujem spolupracovať so slovenskou v oblasti vnútornej bezpečnosti a prevencie terorizmu.


Vlády oboch krajín sa dnes na bratislavskom Bôriku stretávajú po štvrtý raz. V minulosti sa stretli 12. mája 2015 vo Valticiach (ČR), 24. apríla 2014 v Skalici (SR) a historicky prvé spoločné zasadnutie sa uskutočnilo 29. októbra 2012 v Uherskom Hradišti (ČR) a Trenčíne (SR).