Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Spojenie „Islamský štát“ sa nemá používať – Arpád Popély

V priebehu tohto roku sa do médií dostalo spojenie „Islamský štát“. Ide o radikálnu skupinu , ktorá bojuje na území Iraku a Sýrie v mene Proroka. Odborníci na túto problematiku jednoznačne upozorňujú, že v historickom aj v geografickom kontexte je zavádzajúce označovať tento nový útvar Islamským štátom. Takýto štát je rozpracovaný v islamskej náboženskej literatúre, kde má rôzne podoby. Dnes už existujú štáty, ktoré sa nazývajú islamskými aj v názve - Irán, Mauretánia a Pakistan.  V danom prípade ide o mediálnu stratégiu rebelov, bojujúcich na území Iraku a Sýrie.

 

Táto skupina zámerne používa takéto označenie, aby deklarovalo, že islam môže byť záštitou nejakého štátneho zoskupenia. Je to koncepcia islamu, ktorá hlása, že islam je jeden. Pritom je ťažko hovoriť o  jednotnosti u nejakej náboženskej tradície, ktorú vytvára 1,6 miliardy ľudí po svete.  Je jasné, že v Indonézii, v Mozambiku a na Kaukaze sa to odlišuje, ale pre nich akoby to neexistovalo.

 

Títo radikáli, ako vrchol svojej propagandy, publikovali aj mapu, podľa ktorej novodobý kalifát / je to historická inštitúcia, ktorá vznikla po smrti proroka Mohameda/  by sa mal rozprestierať na území Severnej Afriky, Blízkeho východu, Španielska, Balkánu, Krymu, Kaukazu a časti Indie. Je to ich plán, cieľ na dlhé desaťročia.... Avšak už dnes v týchto štátoch , ako aj vo Francúzsku, vznikajú prvé, malé bunky extrémistov...!!!   Možno aj nedávno uskutočnené zmeny v americkom velení koalície v boji proti radikalistom v Sýrii a Iraku svedčia o tom, že koaličné sily v boji proti tomuto fenoménu, začínajú brať veci vážnejšie ako doposiaľ a sústredia sa aj na zabránenie šírenia radikálneho islamu v Európe.

    

Podľa niektorých odborných kruhov na západe, jedným z foriem eliminácie radikálneho islamu by mala byť ochota jednotlivých režimov začleniť tieto hnutia do „politického systému“ krajiny -  ale najprv s nimi rokovať.

 Podľa názoru inej odbornej skupiny otázka ale znie, čo zaručuje, že v momente, keď sa tieto hnutia dostanú k moci, nepodniknú kroky , ktoré obmedzia už čiastočne zabehnuté demokratické inštitúty a procesy v krajine a nenastolia diktatúru jednej ideológie, strany alebo osoby?

 

Všeobecne začína prevládať tvrdenie , že riešenie - eliminovanie radikálov - vojenskými útokmi je málo účinné.  Lebo sa deje niečo podobné ako bolo v Afganistane.  Chcelo by to politické riešenie, v ktorom by boli začlenení sunniti, aj šíiti aj Kurdi.  Za prvý krok týmto smerom  určite  možno považovať aj vystúpenie pápeža Františka v Europarlamente a ihneď následná návšteva  a rokovania na tureckej pôde s politickými a kresťanskými osobnosťami so vzťahmi na Sýriu a Irak.  Pápež ukázal praktickú politickú cestu riešenia problému tým, že vyzval k dialógu.

 

Ale zároveň vyzval aj k spoločnému úsiliu poraziť hnutie „ Islamský štát“.  Odsúdil jeho fanatizmus a fundamentalizmus. 

Je otázne kto a ako ho bude nasledovať a kto bude mať odvahu o začatie riešenia politickými  prostriedkami.