Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Sobota patrí tým, ktorí bdejú nad našimi životmi – Milan Országh

Sobota 11. februára patrí už dlhé roky všetkým ľuďom, pre ktorých sa záchrana zdravia a životov blížnych stala chlebom každodenným. Dnes už integrovaný záchranný systém (IZS), ktorého krvou je telefónna linka 112, pozná celá Európa a celý kontinent  vzdáva jeho zložkám každoročne 11. 2. svoj hold a úctu. IZS na Slovensku má vybudovaných osem koordinačných stredísk, v ktorých sa stretávajú všetky volania o pomoc, o potrebu rýchlej záchrany života, o potrebu pomoci v mimoriadnych udalostiach, akými sú požiare, dopravné nehody, snehové lavíny a úrazy v ťažkých terénoch a... To všetko poznáte z novín, rádia  či televíznych obrazoviek. Smutným faktom v tejto súvislosti ostáva, že v SR je každoročne až 90% hovorov na Linku 112 neoprávnených!

 

Spomeňme si už o niekoľko dní, počas blížiacej sa soboty na ľudí, ktorí bdejú nad našim zdravím, nad našimi životmi a majetkom. Ozaj, viete, ktoré organizácie okrem hasičov, polície a záchrannej zdravotnej služby patria do systému integrovanej záchrannej služby?

Predovšetkým sú to členovia družstiev banskej záchrannej služby, horskej záchrannej služby, leteckej záchrannej služby, kontrolných chemických laboratórií CO, železničnej polície a ostatných záchranných zložiek (armáda, podnikové hasičské zbory (útvary), jednotky CO, Slovenský červený kríž a obecná polícia). Ak budete mať počas soboty to šťastie a nikoho z týchto obetavých ľudí kdekoľvek stretnete, nezabudnite na to najobyčajnejšie a najkrajšie slovo – Ďakujeme! Určite si to zaslúžia.