Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

SNP nebolo dobrodružstvo, ale náš najvýznamnejší medzník – Robert Fico

Lubina 23. augusta (TASR) – Slovenské národné povstanie je najvýznamnejším medzníkom našej histórie a musíme sa opierať o to, čo sa udialo v roku 1944. Pri príležitosti dnešných krajských osláv 71. výročia SNP na vrchu Roh nad obcou Lubina v Novomestskom okrese to povedal premiér Robert Fico.

 

 

"Ja verím, že ak budeme neustále opakovať historické fakty o Slovenskom národnom povstaní, tak ľudia pochopia, že to nebolo len nejaké dobrodružstvo, ale že to bol fakt, že to bola udalosť, ktorá Slovensko zaradila medzi krajiny, ktoré druhú svetovú vojnu vyhrali a nie prehrali, čo nám potom umožnilo sa aj inak správať," zdôraznil premiér s tým, že ako predseda vlády, ale aj z akejkoľvek inej pozície, bude oslavy SNP navštevovať a organizátorov povzbudzovať pri ich organizovaní.

Podľa podpredsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jozefa Trstenského bolo SNP vzoprenie sa obrovskej presile, ktorá v tom čase vo svete dominovala. "Na odvahu slovenského národa by sme nemali nikdy zabúdať. Pretože ísť do boja s tým, že už sa nemusíte vrátiť, je veľmi ťažké rozhodnutie. Napriek tomu ľudia z tohto kraja boli schopní povýšiť spoločenské záujmy nad osobné. Preto netreba na nich nikdy zabúdať a treba si ich uctiť," doplnil Trstenský.

 

Na pietnom akte položenia vencov k pamätníku SNP na vrchu Roh sa okrem premiéra zúčastnili predstavitelia parlamentu, Kancelárie prezidenta SR, niektorých zahraničných ambasád na Slovensku, zástupcovia štátnej správy a samospráv, Ozbrojených síl SR, spoločenských organizácií a niekoľko desiatok obyvateľov regiónu. Po pietnom akte pokračujú oslavy na vrchu Roh kultúrnym programom.