Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Smer-SD nemá nič spoločné s predajom emisných kvót – Robert Fico

Opozícia chcela 4. februára 2014 spojiť súčasnú vládu a stranu Smer-SD s predajom emisných kvót z roku 2008 a poškodiť tak prezidentského kandidáta Smeru-SD. Na tlačovej konferencii to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD) s tým, že ide o pokus zneužiť pôdu NR SR na bezdôvodný a nezmyselný útok v rámci prezidentskej kampane.

"Nikto z predstaviteľov Smeru-SD nebol v roku 2008 zapojený do predaja emisných kvót. Naopak, ako premiér som v roku 2009 a 2010 odvolal dvoch ministrov životného prostredia za SNS pre neschopnosť odpovedať na otázky súvisiace s týmto predajom. Na konci volebného obdobia som pristúpil k odňatiu celého ministerstva z portfólia SNS," pripomenul prezidentský kandidát Fico. Zároveň poukázal na skutočnosť, že sporné okolnosti predaja sú predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní, ktoré vždy malo a bude mať podporu jeho vlády. Fico preto odporučil poslancom za Smer-SD, aby sa nenechali vtiahnuť do tejto opozičnej kampane a neschválili program mimoriadnej schôdze NR SR zvolanej opozíciou. Krátko po deviatej hodine sa tak aj stalo, Smer-SD schôdzu zablokoval. Opozícia sa na rokovaní chcela dostať k zoznamu, ktorý by mal obsahovať mená firiem a osôb profitujúcich z nevýhodného predaja emisných kvót.

Fico v tejto súvislosti zdôraznil, že vláda žiaden zoznam nemá a nič netají. Na tomto príbehu je podľa neho smiešne, že opozícia a médiá už minimálne od roku 2010 disponujú neoficiálnym dokumentom, popisujúcim obchodné spoločnosti, ktoré po predaji emisných kvót mali finančné vzťahy so spoločnosťou Interblue Group. "Piateho mája 2010 redaktori denníka Sme počas rozhovoru s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD) ukazujú spomínaný neoficiálny dokument s dôvetkom, že ho má k dispozícii polovica médií. Túto scénu si denník Sme nakrútil na svoju kameru a aj zverejnil," povedal Fico. Ako tvrdí, dokument mali zjavne k dispozícii aj opoziční politici. "Dvadsiateho tretieho mája 2010 predseda KDH Ján Figeľ v relácii TV Markíza jasne a zainteresovane hovorí o tomto dokumente s tým, že vychádza z popisu pavúka, zrejme od švajčiarskych orgánov, o distribúcii profitu strán z akcie. Je trápne, ak sa opozícia domáha toho, čo už má k dispozícii niekoľko rokov," konštatoval premiér.

Od orgánov činných v trestnom konaní má Fico informáciu, že to bolo predovšetkým v rokoch 2010 a 2011, teda za vlády Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ-DS), kedy sa oficiálne preverovali a prešetrovali v komunikácii so zahraničnými partnermi finančné vzťahy medzi spoločnosťou Interblue a ďalšími firmami, ktoré s ňou obchodovali po predaji emisných limitov. "Ani z toho oficiálneho prešetrovania sa nepreukázalo žiadne spojenie Smeru-SD a predaja emisií. Smer-SD nemá nič spoločné s predajom emisných kvót," zopakoval. Fico tiež cez médiá požiadal orgány činné v trestnom konaní, aby, ak je to možné, informovali o zozname spoločností, ktoré mali finančné prepojenie so spoločnosťou Interblue Group po tom, ako došlo k predaju emisií. My nemáme čo skrývať, všetko čo sa môže zverejniť, nech sa zverejní, nech sa tento prípad vyšetrí," dodal.