Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Smer-SD avizuje, že ak neprejde návrh zmeny ústavy, začnú so zberom na referendum

(TASR) – Opozičný Smer-SD avizuje, že ak neprejde jeho návrh zmeny ústavy, začne so zberom podpisov na referendum o predčasných voľbách. Na stredajšom proteste v Košiciach pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa Ústavy SR to uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.      

"Bol podaný návrh zmeny ústavy, aby bolo možné zlú vládu vymeniť. Ak nebude tento mesiac schválený v prvom čítaní v Národnej rade (NR) SR, začneme so zberom podpisov na referendum o predčasných voľbách, ktoré bude zodpovedať požiadavkám Ústavného súdu SR," uviedol Fico. Ako ďalej poznamenal, ešte pred zberom vyzvú prezidentku, aby oznámila svoj postoj k referendovej otázke.

Legislatívny návrh na zmenu ústavy v súvislosti s referendom do NR SR predložil Smer-SD. Ústavnoprávny parlamentný výbor však skonštatoval, že o návrhu možno rokovať až v decembri. Návrh je totiž podľa výboru v tej istej veci ako návrh nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu, ktorý poslanci odmietli v júni. Do decembra tak plynie polročná lehota, počas ktorej o podobnom návrhu nemožno rokovať.      

Nezaradení poslanci NR SR okolo Petra Pellegriniho chcú, aby plénum o odmietnutých návrhoch zákonov mohlo rokovať opätovne aj skôr ako o pol roka. Ale len vo výnimočných situáciách. Takto chcú dosiahnuť, aby sa čo najskôr dalo opätovne rokovať o zmenách ústavy v súvislosti s referendom o predčasných voľbách, a nie až v decembri. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) priznal, že ide o dobrý návrh. Keďže je však z dielne opozície, v zmysle koaličnej dohody zaň hlasovať nebude.