Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Smer opäť navrhuje, aby sa 30.september označoval ako Deň mníchovskej zrady

(TASR) - Poslanci opozičného Smeru-SD Robert Fico, Ľuboš Blaha a Dušan Jarjabek navrhujú, aby sa 30. september označoval ako Deň mníchovskej zrady. Do Národnej rady (NR) SR podali novelu zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.

Poslanci návrhom na nový pamätný deň reagujú na stretnutie predstaviteľov Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska a Talianska, ktorí bez účasti Československa na konferencii 29. až 30. septembra 1938 rozhodli o tom, že Československo muselo odovzdať časť svojho územia, pristúpiť k ponižujúcim podmienkam "a bolo vystavené faktickej likvidácii nacistickým režimom v Nemecku, ku ktorej došlo rozdelením Československa".

"Žiadne historické dokumenty ani postoje českých a slovenských politikov z toho obdobia nepopierajú fakt, že správanie spojencov bolo v širokej politickej a spoločenskej dohode vnímané ako veľká zrada," uviedli poslanci v odôvodnení návrhu. Československo v roku 1938 bolo podľa Smeru-SD jedinou demokraciou v strednej a východnej Európe. Tvrdia, že na základe "zrady" musela krajina odovzdať Nemecku svoj silný vojenský a zbrojársky potenciál, ako aj sieť vojenských opevnení.

Návrh, aby si pamätným dňom krajina pripomínala "mníchovskú zradu", predložil Smer-SD už pred rokom. Poslanci NR SR v novembri 2020 tento návrh odmietli.