Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Sme spoľahliví strážcovia schengenskej hranice – Stanislav Kubánek

Do 5. marca je síce ešte dosť ďaleko, ale o parlamentných voľbách, ktoré budú v ten deň, sa hovorí stále viac a viac. Agentúry pre výskum verejnej mienky pracujú už na plné obrátky a bez zveličovania môžem povedať, že preferencie našej strany SMER-SD neustále stúpajú. Prekračujú už 40% hranicu a niektoré médiá i časť politológov už pripomínajú, že opäť tu môže byť tzv. jednofarebná vláda. Nás v súčasnosti takéto „problémy“ netrápia, ale nemôžem si dovoliť nepoznamenať, že keď pred časom nám v prieskumoch predpovedali „iba“ 35 %, tak sa našli takí „odborníci“, ktorí v tom dokonca už videli rozpad SMER-u! Nuž čo, škodoradosti bolo a je vždy dosť.

 

Čo sa deje v ostatných politických stranách a hnutiach nás momentálne veľmi nezaujíma. Predsa však si nemožno nevšimnúť to, čo sa deje medzi  Matovičovými obyčajnými ľuďmi  a nezávislými osobnosťami. Najskôr už bola ruka v rukáve  spolu s Lipšicovou stranou NOVA. Toto spojenie im však prinieslo iba problémy. Očakávané zvýšené preferencie neprišli, skôr naopak, podľa niektorých prieskumov by sa OĽaNO spolu so stranou NOVA  do parlamentu ani nedostali. Matovič ihneď hodil spiatočku. Už teda žiadnu symbiózu  s Danielom Lipšicom, ale dajú ho aspoň na kandidátku. Samozrejme, ani v prípade, že „obyčajní ľudia“ zostanú naďalej v parlamente to ešte nie je záruka toho, že sa do neho dostane aj líder Novy.

 

Vedenie našej strany na čele s Robertom Ficom chodí v týchto dňoch medzi svojich voličov a priaznivcov. Tieto stretnutia sú početne navštevované, neformálne, prinášajú množstvo zaujímavých otázok a podnetov. Okrem toho aj hodnotný kultúrny zážitok, veď program stretnutí sprevádzajú vystúpenia stálic našej populárnej hudby. Za všetky spomeniem iba Marcelu Laiferovú.

 

Na stretnutiach s občanmi sa hovorí o všeličom. Neobchádzame ani v súčasnosti azda najväčší problém pre Európu – utečeneckú krízu. Slovensko a predovšetkým premiér Robert Fico si nezaslúžia rôzne nálepky, ktoré sa im dostávajú od tzv. humanistov. Nepatrím medzi tých, ktorí pomoc merajú peniazmi, ale niečo nás už stála a ešte bude stáť. Okrem toho naša vláda sa nedištancuje od žiadnej formy pomoci utečencom, predovšetkým materiálnej i morálnej. Vyslala skupinu policajtov do Maďarska, je za vytvorenie spoločnej početnej jednotky na ochranu hraníc Schengenu i prijať emigrantov – kresťanov zo Sýrie. Samozrejme, tých foriem pomoci je ďaleko viac. V nijakom prípade však nepodporíme vyhadzovanie peňazí na projekty, ktoré neprinesú očakávaný efekt.

 

Premiér R. Fico bol na schôdzi šéfov vlád EÚ na Malte, kde prijali rozhodnutie pomôcť africkým krajinám vo výške 1,8 miliardy eur. Peniaze sú určené na boj s prevádzačmi ľudí z Afriky i na vytváranie podmienok na to, aby ľudia z týchto tzv. rizikových krajín zostávali doma.  Nie je to malá čiastka a samozrejme, prispeje na ňu aj Slovensko. Už však po jej schválení sa niektorí africkí lídri vyjadrili v tom zmysle, že je to málo. Robert Fico však na takéto vyjadrenia reagoval slovami, že vieme byť naozaj štedrí, ale v nijakom prípade sa nedáme vydierať!

 

Náš predseda vlády i strany SMER-SD spoločne s podpredsedom vlády a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom hovoria s občanmi aj o našich úlohách na hranici s Ukrajinou. Neraz naša polícia na tomto úseku dokázala svoju spoľahlivosť a profesionalitu. Ani v Bruseli, ani v Paríži nemusia mať obavy, že práve cez ukrajinsko-slovenskú hranicu sa k nám dostanú teroristi či ďalšie kriminálne osoby. Žiaľ, život ukázal, že schengenská hranica nie je všade tak dobre strážená ako v prípade Slovenskej republiky. Jednoducho je deravá a všetci vieme kde – v jej južných častiach. Svojho času nás zaúčali rakúski policajti, teraz bez zveličovania dokážeme poradiť i Grékom či ďalším partnerom na juhu Európy. Ukázalo sa, že napriek mnohým  nedostatkom „schengen“ zostane nezmenený, nebude sa zatiaľ zmenšovať, ani rozširovať. Len ho všetky krajiny, ktoré sú v jeho priestore, musia lepšie strážiť a ochraňovať.

 

Premiér s ďalšími predstaviteľmi vlády i strany SMER-SD majú dosť argumentov, s ktorými prichádzajú k občanom. Medzi nimi pociťujú podporu všetkých rozhodnutí, ktoré  v súvislostí  s utečeneckou krízou, ale nielen s ňou, prijali. To je zatiaľ ten najlepší odrazový mostík k nadchádzajúcim voľbám. Samozrejme, vrátane prijatia všetkých sociálnych balíčkov.

 

Stanislav KUBÁNEK, poslanec NR SR /SMER-SD/