Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Sme pripravení spustiť vyššiu kapacitu plynu na Ukrajinu – Robert Fico

Kyjev 6. februára (TASR) – Slovensko je technicky pripravené od 1. marca spustiť v plnej prevádzke vyššiu kapacitu plynovodu Užhorod – Vojany. Počas rozhovoru s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom to dnes deklaroval slovenský premiér Robert Fico. Ten je na návšteve v Kyjeve.

"Zvýšime tento objem z 11,5 miliardy kubických metrov ročne na viac ako 14,5 miliardy m3 ročne. Dostávame sa prakticky k jednej tretine vašej domácej spotreby," priblížil Fico s tým, že Slovensko a Ukrajina musia spraviť všetko pre to, aby sa zachoval ich tranzitný charakter. "Samozrejme, že sme schopní v rámci vnútorného trhu Európskej únie zabezpečiť dostatok plynu pre Slovensko, ale sú nielen záujmy Európskej únie, existujú aj národné záujmy krajín," podčiarkol. V tejto súvislosti poukázal na to, že pokiaľ bude Slovensko obídené ako tranzitná krajina pre plyn, príde o stovky miliónov eur na poplatkoch. Reverzný tok plynu spustilo Slovensko na Ukrajinu vlani 2. septembra.

 

Fico spomenul aj projekt širokorozchodnej železnice. Pripomenul, že spoločnosť, ktorá bola na tento účel vytvorená, pracuje na štúdii realizovateľnosti a následne by sa mali prijať konkrétne rozhodnutia územného charakteru.

Zároveň vyzval aj na zvýšenie pozornosti ekonomickým vzťahom medzi firmami. Požiadal Porošenka o podporu organizácie podnikateľského fóra na východe Slovenska, ktoré by sa malo uskutočniť 20.-23. apríla. Za Ukrajinu sa ho má zúčastniť 200-230 firiem, za Slovensko približne 140.

Porošenkovi potvrdil podporu Slovenska pre vstup Ukrajiny do Európskej únie.

Ukrajinský prezident informoval Fica o štvrtkových rokovaniach s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom, ktorí v Kyjeve odštartovali mierovú iniciatívu. Porošenko označil rozhovory za úspešné.

 

Minská dohoda predstavuje pre slovenskú vládu základ na vyriešenie konfliktu na východe Ukrajiny. Po dnešnom rokovaní s ukrajinským partnerom Arsenijom Jaceňukom to uviedol slovenský premiér Robert Fico. Ten bol dnes spolu s ministrami zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom a hospodárstva Pavlom Pavlisom na návšteve v Kyjeve.

Fico privítal mierovú iniciatívu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, o ktorej vo štvrtok hovorili v Kyjeve a dnes v Moskve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. "Myslím si že najlepšia odpoveď na takúto krízu je prosperujúca a úspešná Ukrajina," zdôraznil Fico s tým, že to nebude možné, ak bude krajina vo vojenskom konflikte.

 

Na otázku, či Slovensko poskytne Ukrajine nejaké zbrane, o ktoré tento týždeň žiadal členské štáty NATO ukrajinský prezident Petro Porošenko, premiér reagoval, že ak bude Ukrajina potrebovať pomoc, tak ju SR poskytne vo forme humanitárnych dodávok. Jaceňuk zdôraznil, že mier v Európe závisí od mieru na Ukrajine, a na to, aby ho dosiahla, sa musí brániť. Odmietol však klasické vojenské riešenie ozbrojeného konfliktu na východe krajiny. "Nikto nechce vojnu v Európe, ale tiež nikto nechce vidieť ruské tanky na hraniciach s Európskou úniou. Ruská agresia na východe Ukrajiny je nebezpečenstvo pre EÚ, pre členské štáty NATO a pre celý svet," podčiarkol s tým, že základom riešenia konfliktu je minuloročná Minská dohoda, ktorú by Moskva mala dodržiavať. V tejto súvislosti spomenul nutnosť jednotnej pozície EÚ.

 

Počas stretnutia premiérov sa podpísali dve medzivládne zmluvy o hraničných priechodoch na spoločných štátnych hraniciach a o železničnej doprave cez štátnu hranicu. Tie podľa Jaceňuka zjednodušia cezhraničnú spoluprácu medzi SR a Ukrajinou. Fico naďalej dúfa, že sa podarí zrealizovať spoločné zasadnutie vlád na východe Slovenska tak, ako to bolo pôvodne v pláne. Na požiadavku Kyjeva sa pôvodný plán zmenil na dnešnú oficiálnu návštevu. "Ukrajina je dôležitý sused SR, máme záujem na tom, aby bola stabilná, demokratická a prosperujúca," uviedol Fico, pričom ponúkol slovenské skúsenosti z predvstupového procesu ako aj z 10 ročného členstva v únii.