Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Sme jednoznačnými víťazmi! – Stanislav Kubánek

Stalo sa to, čo sme predpokladali. Voľbami 5. marca sa nič neskončilo, naopak, všetko iba začína. Náš volebný tím na čele s predsedom strany SMER-SD Robertom  Ficom začína zdĺhavé a vyčerpávajúce rozhovory o zostavení vládnej koalície. Čo sa nás týka patríme medzi tie strany a hnutia, ktoré očakávali od volieb viac, ale v každom prípade sme ich presvedčivými víťazmi. Patrí nám 49 poslaneckých kresiel, teda až na jedno celá tretina. Toľko nemajú dohromady strany, ktoré skončili na druhom a treťom mieste /SaS a OĽaNO-NOVA/, tie spolu obsadia v parlamente iba 40 stoličiek. Takže – všetko je jasné...

 

Zostavenie funkčnej vlády však nespočíva iba v zrátaní mandátov blízkych strán a hnutí. To by bolo veľmi jednoduché. Napriek tomu, že prezident republiky Andrej Kiska poveril zostavením vlády doterajšieho premiéra, teda podľa tradície lídra víťaznej strany – zostáva ešte veľa nezodpovedaných otázok. Nájsť spoločný jazyk s ďalšími subjektmi, ktoré sa dostali do NR SR nie je také jednoduché a pred nami je to, na čo upozorňoval R. Fico: čím viac strán sa dostane do parlamentu, tým ťažšie bude zostaviť funkčnú a zároveň pevnú vládu. V súčasnosti aj preto, lebo niektoré médiá spochybňujú naše víťazstvo v týchto voľbách. Napriek tomu, že je už na pohľad presvedčivé a v poradí už štvrté za sebou. Komu sa to, okrem našej strany, podarilo? Nikomu! Veď išlo o siedme voľby do NR SR v ére samostatnej Slovenskej republiky a okrem nás sa víťazom volieb stalo už len HZDS. Trikrát za sebou, ale už nás nikdy nebude môcť dobehnúť, pretože už neexistuje. Po SNS sme druhou najstaršou stranou v súčasnom slovenskom parlamente, ale na rozdiel od nej sa nám ešte nestalo, že by nám občania nedali toľko hlasov, aby sme nemali zastúpenie v NR SR.

 

Sme najúspešnejší aj napriek tomu, že organizované štrajky učiteľov, zdravotných sestier a vysokoškolských pracovníkov mali jeden prvoradý cieľ: oslabiť a zdiskreditovať stranu SMER-SD. Podľa očakávania sa to iniciátorom týchto akcií nepodarilo.

 

Spokojnosť môžeme prejaviť aj nad pomerom vložených finančných prostriedkov do kampane ku počtu získaných hlasov. Z toho nám vychádza, že jeden voličský hlas nás stál 2,80 eura, ale napríklad stranu Sieť až 12,30 eura, Most-Híd 11 eur  a OĽaNO-Nova 5,90 eura. Koľko však investovali do volieb strany a hnutia, ktoré sa do parlamentu vôbec nedostali? Stranu Šanca vyšiel jeden získaný hlas až na 115 /!/ eur, SDKÚ-DS 28,80, KDH 10,40, SKOK 14,80, SMK 7 eur... Z tohto všetkého vychádza, že na rozdiel od iných sme do volebnej kampane investovali s rozumom, účelne, jednoducho peniazmi sme neplytvali. Vo voľbách sme dostali až 737 481 hlasov. Je to obrovské množstvo. Veď ani jedna z ďalších parlamentných strán nedostala dohromady toľko hlasov, koľko ich dostal len sám náš predseda Robert Fico – takmer pol milióna! Takže o akej prehre tu hovoriť? Veď my sme predsa víťazmi!

 

Ako predseda Krajskej rady strany SMER-SD v Prešovskom kraji som zároveň veľmi rád, že práve v tomto regióne sme získali až 33% zo všetkých odovzdaných a platných hlasov! Úspešnejší bol len Trenčiansky kraj, v ktorom strane SMER-SD dalo svoje hlasy o 2,5 percenta voličov viac. Pri všetkej skromnosti mám dobrý pocit zo svedomite odvedenej práce. Samozrejme, svoj podiel na tomto výsledku majú naše okresné stranícke štruktúry, mnohí radoví členovia i priaznivci Smeru-SD. Zaslúžili sa nielen o tento úspešný volebný výsledok, ale mnohí z nich ako členovia okrskových volebných komisií aj o nerušený a dôstojný priebeh samotných volieb. Chcem touto cestou poďakovať všetkým, ktorí nám vo voľbách prejavili dôveru a aj tým, ktorí dali mne osobne preferenčný hlas.

Strana SMER-SD aj v týchto voľbách potvrdila, že je najsilnejším politickým subjektom v krajine a teda že má najširšiu podporu občanov. Potvrdilo sa aj to, čo predpovedali predstavitelia našej strany, že v prípade postupu veľkého počtu strán a hnutí do parlamentu s približne rovnakými výsledkami začnú zdĺhavé a namáhavé rozhovory o vytvorení koaličnej vlády. Nemýlili sme sa, už prvé dni a hodiny po skončení volieb nám dali za pravdu...

Stanislav KUBÁNEK, poslanec NR SR /SMER-SD/