Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Slovensko si musí pamätať zverstvá fašizmu – Robert Fico

Liptovský Mikuláš 8. mája (TASR) – Slovensko si musí podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) pamätať obete vojny a zverstvá, ktoré napáchal fašizmus. Pripadá mu však nedôstojné, že sa z témy osláv konca druhej svetovej vojny stala politická téma. "Nemiešajme účelovo minulosť a súčasnosť, nevytvárajme nezmyselné konštrukcie, pretože nemôžu obstáť vo svetle historických faktov," uviedol počas dnešných celonárodných osláv v Liptovskom Mikuláši pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny.

 

"Neurážajme odkaz tých, vďaka ktorým môžeme žiť v mieri a slobode," vyzval. Súčasne privítal iniciatívu prezidenta SR Andreja Kisku zapáliť Sviečky vďaky hrdinom druhej svetovej vojny po celom Slovensku. Požiadal všetkých občanov, aby sa k tejto iniciatíve pripojili. Za správne ale považuje aj položenie venca na miestach, kde boli obete najväčšie, a to na hrob neznámeho vojaka v Moskve. "A v mene celej Slovenskej republiky to aj urobím," avizoval, za čo si od prítomných vyslúžil búrlivý potlesk.

 

Ako povedal novinárom, zúčastnení ľudia ho dnes pri rozhovoroch podporili v jeho ceste do Ruska. Podľa neho ju považujú za správnu. "Rád to v mene týchto ľudí urobím," dodal s tým, ide o jeho hodnotovú výbavu a do Moskvy pôjde, aj keby sa novinári "postavili na hlavu." Spolu s ďalšími štátnymi predstaviteľmi a zástupcami Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov položil veniec na pamätníku Háj-Nicovô. Ide o miesto posledného odpočinku 1369 príslušníkov 1. československého armádneho zboru, ktorí padli v bojoch o Liptovský Mikuláš v roku 1945. Najväčší vojenský cintorín na území bývalého Československa vybudovali v roku 1950. Celý pietny areál s pamätníkom sprístupnili v máji 1961.

 

Fico sa v Liptovskom Mikuláši zastavil v rámci svojej trojdňovej spomienkovej cesty, ktorú vo štvrtok 7. mája začal v poľskom Gdansku pri pamätníku na Westerplatte. Medzi pozvanými hosťami bol tiež ukrajinský prezident Petro Porošenko, s ktorým sa Fico bavil počas slávnostnej večeri. "Naďalej platí veľká vďaka Ukrajiny vo vzťahu k Slovensku za reverzný tok plynu. Ale situácia na Ukrajine je naďalej mimoriadne napätá," konštatoval. Po skončení dnešných osláv sa presúva do Moskvy, kde sa multilaterálne stretne aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.