Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Slovensko sa vďaka kampani na šéfa OSN stalo významným hráčom – Miroslav Lajčák

Bratislava 7. októbra (TASR) – Kampaň na post generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) priniesla Slovensku aj napriek záverečnému neúspechu obrovské zviditeľnenie sa. S takýmto hodnotením prišiel minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý sa ako historicky prvý slovenský kandidát zúčastnil na výbere nového lídra svetového spoločenstva.

 

"Účasť na kampani priniesla obrovské zviditeľnenie sa Slovensku, hovorilo a písalo sa o nás aj v krajinách, na svetadieloch, kde Slovensko v podstate ani neregistrovali," zhodnotil dnes Lajčák na tlačovej konferencii v Bratislave, ktorá sa konala po jeho prílete z Washingtonu. "Môžem povedať, že Slovensko sa vďaka nej stalo globálnym hráčom, pomohla nám nájsť nových priateľov, otvorila nové možnosti pre rozvoj spolupráce," doplnil.

 

Podľa Lajčáka bola kampaň veľkou skúškou slovenskej diplomacie, v ktorej obstála na výbornú. "Skúsenosti, ktoré sme nadobudli, nám pomôžu do budúcna, predstavujú výborný kapitál a určite otvoria dvere aj ďalším slovenským diplomatom, aby sa mohli uchádzať o významné svetové pozície, pretože sme si opäť raz potvrdili, že na to máme," zdôraznil.

Bezpečnostná rada OSN oficiálne navrhla vo štvrtok (6.10.) 193-člennému Valnému zhromaždeniu OSN za nového generálneho tajomníka niekdajšieho portugalského premiéra a bývalého vysokého komisára OSN pre utečencov Antónia Guterresa. Na jeho odporučení sa dohodla v stredu (5.10.).

Lajčák vyzdvihol, že vo finálnom tajnom hlasovaní obsadil druhé miesto a bol zároveň najlepším spomedzi deviatich kandidátov z Východoeurópskej regionálnej skupiny, ktorá bola favorizovaná, pretože ako jedna z piatich regionálnych skupín v OSN doteraz nemala generálneho tajomníka.

"Výsledok si vážim, považujem ho za obrovské povzbudenie, nie tak pre mňa osobne, ale pre nás všetkých, pre našu zahraničnú službu. Aj pre Slovensko je to úspech, akých zas nebýva tak veľa. Mali by sme si ho vážiť," povedal Lajčák. Poďakoval sa spolupracovníkom, najvyšším ústavným činiteľom krajiny, osobnostiam verejného života, širokej verejnosti, ako aj rodine.

Šéf slovenskej diplomacie akceptuje, že nebola vôľa, aby sa vedenia OSN ujal zástupca východnej Európy. To podľa neho potvrdil fakt, že každý z kandidátov z tejto skupiny mal minimálne dve vetá. "Aj preto neberiem tie vetá ako prejav osobnej nedôvery voči mojej osobe, skôr ako nástroj taktického boja, ktorý v Bezpečnostnej rade prebiehal," vysvetlil. Lajčáka mali v závere podporiť Rusko a Čína, Francúzsko sa malo zdržať a Veľká Británia a USA mali byť proti.

Východoeurópska regionálna skupina by sa mala nad výsledkami procesu výberu nového generálneho tajomníka zamyslieť, myslí si Lajčák. "Bude treba lepšie koordinovať, neboli sme dostatočne jednotní, neboli sme dostatočne solidárni, nezriedka prevážili individuálne záujmy nad záujmami regionálnej skupiny," poznamenal s tým, že nebol splnený počiatočný prísľub, že krajiny východnej Európy budú podporovať kandidátov s najväčšími šancami. Naopak, niektorí zo skupiny viedli negatívnu kampaň proti iným.

Chaos do záverečného výberu potom z pohľadu Lajčáka vniesli aj manévre okolo druhej bulharskej kandidátky, eurokomisárky Kristaliny Georgievovej, ktorá bola niekde predstavovaná ako oficiálna kandidátka Európskej únie. To podľa neho zneistilo niektorých členov Bezpečnostnej rady, aj keď v konečnom dôsledku na to doplatila eurokomisárka. "Sú otázky, ktoré si môžeme postaviť aj vo vzťahu k Vyšehradskej štvorke, aj vo vzťahu k Európskej únii a zrejme si ich aj do budúcna postavíme," povedal minister na margo poučení z voľby. 

Lajčák vyzdvihol, že proces výberu generálneho tajomníka OSN, ktorý sa v minulosti odohrával za zatvorenými dverami, bol tentoraz transparentný, prebiehal v priamom prenose, bol široko sledovaný a komentovaný svetovými médiami. Svoju kampaň označil za pozitívnu, korektnú, čistú a transparentnú.

Oznámil, že na ňu nemal vyčlenený osobitný rozpočet, ale sa uskutočnila v rámci bežných výdavkov ministerstva. Na rozdiel od niektorých iných z celkovo 13 kandidátov Lajčák nevyužíval služby platených lobistov ani PR agentúr. V tíme mal zhruba desať kolegov z ministerstva. Zdôraznil, že všetci sa kampani venovali popri obvyklej práci.