Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Slovensko konečne v prvej desiatke! – Milan Országh

Skôr, ako prejdeme na mimoriadne vážnu a aktuálnu tému udržateľného rozvoja v oblasti životného prostredia, prinášame čerstvú výbornú správu pre slovenskú literatúru: V utorok 14. apríla popoludní boli počas otváracieho ceremoniálu Londýnskeho knižného veľtrhu vyhlásení laureáti tohtoročnej Ceny Európskej únie za literatúru, ktorých vybrala Európska komisia. Medzi dvanástkou ocenených je aj slovenská spisovateľka Svetlana Žuchová. Ale keďže na Slovensku vážne a seriózne písanie zrejme neuživí nikoho, pani MUDr. Žuchová pracuje ako lekárka v trenčianskej nemocnici. Inak, vyštudovala psychológiu na viedenskej univerzite, následne aj medicínu na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. A popri práci a svojom koníčku – písaniu a prekladaní,  ďalej študuje na viedenskej univerzite. Na prácu a tvorivú činnosť teda mimoriadne bohatý život...

Cena Európskej únie za literatúru oceňuje najlepších vychádzajúcich a talentovaných autorov v Európe.

Autorov na ocenenie navrhuje vybraná národná porota. Každý ocenený získa finančnú odmenu, ale najmä vynikajúcu príležitosť zviditeľniť sa na medzinárodnej úrovni. Títo autori majú rovnako príležitosť uchádzať sa o granty na preklad svojich diel do niekoľkých európskych jazykov.

Čerství laureáti si prevezmú svoje ceny  počas galavečera, ktorý sa uskutoční  23. júna 2015 v Bruseli, za prítomnosti európskeho komisára pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibora Navracsicsa a členov Európskeho parlamentu.

 

A teraz už európske životné prostredie. Problém a jeho hĺbka sa dá vyjadriť v skratke takto: Jeden Európan spotrebuje ročne v priemere 200 jednorazových igelitových tašiek ročne, čo pri dnešnom stave populácie únie predstavuje hrozivý sumár 8 miliárd igelitiek!

Orgány únie sa rozhodli zakročiť a vypracovať (a schváliť) take právne úpravy, ktoré by túto hrozbu nás a našich detí postupne eliminovali na znesiteľnú a neškodnú úroveň. V utorok 31. marca  prerokovali návrh nových právnych úprav členovia výboru pre životné prostredie a nimi schválený návrh by mal do konca apríla prerokovať Európsky parlament.

Aké sú ciele tohto návrhu?

1)    Do roku 2019 znížiť spotrebu jednorazových igelitiek na 90 kusov ročne (európsky priemer na občana) a do roku 2025 na 40 ročne.

2)    Do roku 2018 úplne skončiť s bezplatným poskytovaním igelitiek v supermarketoch.

Ako sme na tom v kontexte s používaním plastových igelitiek my na Slovensku? Nuž, v únii nám vzhľadom k veľkosti ich spotreby patrí nelichotivé 7. miesto, keďže jeden Slovák spotrebuje ročne 466 jednorazových igelitiek a 48 ks s viacnásobným použitím.

Pre všetkých Európanov sú zatiaľ nedostižným vzorom Fíni (4 jednorazové a 73 viacnásobné igelitky ročne) a Dáni (4/75)!

Z informácií Zastúpenia EK na Slovensku a EP Press service pripravil

M. Országh