Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Slovensko je pripravené na prípadné prerušenie toku plynu – Tomáš Mareček

Slovensko je pripravené na prípadné prerušenie toku plynu cez Ukrajinu. Potvrdil to po rokovaní s predsedom vlády SR Robertom Ficom (Smer-SD) predseda predstavenstva spoločnosti Eustream, a. s., Tomáš Mareček.

 

"V prípade, že by sa zastavil tok plynu cez Ukrajinu, tak Slovensko, tak ako hovoril pán premiér, je pripravené. Prvou vecou je, že Gazprom má stále zmluvnú povinnosť dodávať plyn slovenskej spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Musel by teda nájsť inú cestu ako zásobovať SPP, napríklad cez Nordstream a Českú republiku," priblížil.

Druhou vecou podľa jeho slov je, že SPP a ostatní obchodníci majú dostatočné zásoby plynu v podzemných zásobníkoch, ktoré sú na území Slovenska a mohli by byť v prípade plynovej krízy využité.

 

Treťou vecou podľa Marečka je existencia dvoch ďalších ciest ako doviezť plyn na Slovensko. "Jedna vedie z Českej republiky a druhá z Rakúska. Dnešná celková voľná kapacita týchto dvoch ciest približne trojnásobne prevyšuje slovenskú ročnú spotrebu. Aj v prípade krízy by som sa teda neobával, že by nebol na Slovensku dostatok plynu," dodal Mareček.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v SR. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2255 kilometrov a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 600 MW.