Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Slovensko, Bavorsko – zdravý patriotizmus je potrebný! – Dr. Beatrix Bajchyová

Pri zamyslení nad ukončeným EU - predsedníctvom Slovenska sa priam vnucuje porovnanie prístupov politikov k významným udalostiam v Bavorsku a na Slovensku. Pritom sú si tieto dve krajiny, odhliadnuc od ich veľkosti a počtu obyvateľov, veľmi podobné. Slovensko a Bavorsko majú turisticky príťažlivé  veľhory, krásnu prírodu, historicky zaujímavé mestá a množstvo kultúrnych pamiatok. Nemajú  však fakticky žiadne suroviny,  z ktorých by mohli existovať. Okrem rozvoja priemyslu a poľnohospodárstva sú teda prakticky odkázané na rozvoj turistického ruchu. Práve v prístupe k tomuto odvetviu sa ukazuje podstatný rozdiel medzi Slovenskom a Bavorskom. 

 

Pred niekoľkými  dňami sa uskutočnila v Mníchove významná stavebná výstava BAU. Táto je spojená s dňami architektúry a kongresom o stavebníctve. Tisíce účastníkov dostávajú možnosť spoznať zaujímavé stavebné objekty, technické novinky v Mníchove a Bavorsku. Priemyselné veľtrhy a výstavy  BAU, Bauma, EXPO REAL, Produktronica, MCBW ako aj spotrebiteľské výstavy ako ISPO, Inhorgenta, f.re.e, OPTI, Heim und Handwerk, IHM ale aj iné podujatia v oblasti športu, kultúry, módy, hudby, umenia využíva Bavorsko  na prezentáciu svojej krajiny vo všetkých smeroch. Tieto aktivity sú intenzívne finančne podporované štátom a aj samotným mestom Mníchov. Skutočnosť, že mesto má už tradične primátora, ktorý je členom SPD, Sociálnodemokratickej strany a Bavorsko je už tradične riadené konzervatívnou CSU tu nehrá žiadnu  rolu. CSU a SPD ale aj ostatné strany  (Zelení, Liberáli či Ľavica) majú tu len jeden spoločný cieľ: propagáciu svojej krajiny.  V tomto smere je názor politikov ako aj občanov jednotný. Napriek tomu, že to stojí nemalé finančné  prostriedky podporuje teda Bavorsko každú možnosť  na zviditeľnenie a propagáciu krajiny pred zahraničnými účastníkmi. S cieľom získať ich buď ako investorov,  alebo ako budúcich návštevníkov - turistov. Hrdé bavorské heslo: Mia san mia (my sme my) v plnom rozsahu vykresľuje zdravý bavorský patriotizmus.

 

A ako to vyzerá u niektorých politikov so slovenským patriotizmom?

 

Slovenská republika mala v rámci predsedníctva EU jedinečnú možnosť zviditeľniť krásu a hodnoty svojej krajiny a jej obyvateľov. Na Slovensku je veľa čo objavovať a obdivovať. Dá sa povedať, že sa slovenská vláda na predsedníctvo a prezentáciu Slovenska dobre pripravila. Hlavné mesto bolo vynovené a investície do infraštruktúry zlepšili život v Bratislave  pre obyvateľov a návštevníkov mesta. Je veľkou škodou, že politická opozícia nedokázala ubrzdiť svoju nekultúrnosť ani v období len tých šiestich mesiacov predsedníctva. Tvrdenia o vyhadzovaní peňazí podporované  neobjektívnou kampaňou bulvárnych médií ako aj zástupcami politických strán najmä SaS a Oľano-NOVA nebrali ohľad na skutočnosť, že Slovensko bolo pozornejšie vnímané zo strany nielen Európy a že malo jedinečnú príležitosť sa pozitívne zaradiť medzi štáty,  ktoré treba spoznať a navštevovať. Namiesto toho, aby sa aspoň raz v živote choval politicky korektne a neškodil Slovensku organizovali pán Matovič s ďalšími „politikmi“   trápne demonštrácie pred súkromným obytným domom a poskytovali médiám  neobjektívne, zavádzajúce a nepodložené informácie a vyhlásenia.

 

To, že sa politické strany snažia získať moc a vplyv v štáte je ich prirodzeným právom. Ich členovia však nemajú právo, aby okrem seba zosmiešňovali aj svoj štát a z nevedomosti  alebo  zlomyseľnosti konali  proti záujmom Slovenska a proti záujmom jeho občanov.

 

Napriek pokusom o diskreditáciu slovenskej vlády sa Slovenská republika počas predsedníctva EÚ dobre prezentovala ako doma tak aj v zahraničí.

Dr. Beatrix Bajchyová, Mníchov