Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Slovenský šport objavuje nové talenty – Vladimír Mezencev

Je trochu kuriózne, že pri hodnotení úspechov slovenského športu v roku 2023 začneme rokom nasledujúcim, teda už novým rokom 2024. Nie náhodou, veď je to rok olympijský. V Paríži sa po sto rokoch opäť zídu najlepší športovci celej planéty v letných odvetviach a disciplínach. Olympijské hry sa uskutočnia 26. júla až 11. augusta 2024.

Nečudo, že mnohí naši reprezentanti na svetových a európskych šampionátoch sa v minulom roku usilovali najmä o splnenie olympijských limitov. Už dávno totiž neplatí, že rozhodujúca je nominácia národným olympijským výborom. Tej musia predchádzať splnenia olympijských limitov, a tie sú stále náročnejšie. O to viac teraz platia slová zakladateľa novodobých olympijských hier Francúza Pierra de Coubertina, že ani nie je dôležité vyhrať na olympiáde, ako sa na nej zúčastniť...

 

CHUDOBNÝCH TRINÁSŤ

Zatiaľ má Slovensko trinásť istých olympijských miesteniek. Napriek veľmi tvrdej konkurencii a prísnym pravidlám na postup do Paríža vodní slalomári, zatiaľ najúspešnejší slovenskí športovci na letných OH v dejinách samostatného Slovenska, si vybojovali štyri miestenky. Stalo sa tak zásluhou Mateja Beňuša, Jakuba Grigara, Elišky Mintálovej a Zuzany Páčkovej. Aj športová streľba patrí medzi naše nádeje na medailové umiestnenia, čo potvrdili výsledky našich strelcov na najvýznamnejších podujatiach v roku 2023. Olympijskú účasť v Paríži si vystrieľali Danka Barteková, Vanessa Hocková, Patrik Jány, Marián Kovačócy a Zuzana Rehák-Štefečeková. Kráľovná športu - atletika - má isté zatiaľ iba dve nominácie. Svojimi výsledkami sa o ne zaslúžili Viktória Forster, víťazka ankety o najúspešnejšiu atletickú osobnosť roka 2023, a Gabriela Gajanová. Obe bežkyne, prvá na 100 metrov prekážok, druhá v behu na 800 metrov. Keby mali byť uzavreté nominácie na základe dosiahnutých výsledkov, do Paríža by letelo o šesť atlétov viac. Šancu vybojovať si účasť v olympijskej výprave majú ešte mnohí. Medzi nimi Stanislava Škvareková, Daniela Ledecká, Emma Zapletalová, Tamara Balajová, Monika Lehelová, Veronika Kaňuková, Hana Burzalová, Ján Volko, Matej Baluch, Patrik Domotór, Adrián Baran, Samuel Kováč, Marcel Lomnický, Dominik Černý, Jakub Kubínec, štafeta 4x100 m...

Dve isté miestenky do Paríža má aj naša cestná cyklistika, konkrétne jednu pre muža, druhú pre ženu. O tom, komu budú patriť menovite, sa rozhodne až v najbližších mesiacoch na základe výsledkov kandidátov na olympijský dres na rôznych pretekoch doma i v zahraničí.

Priaznivci športu očakávali, že účasť na OH 2024 si z vody prinesú aj niektorí rýchlostní kanoisti, a tak sa - keď už nie vyrovnajú - tak aspoň priblížia vodným slalomárom. Na veľké a nemilé prekvapenie na MS v Duisburgu naši reprezentanti poriadne narušili tradíciu a vrátili sa domov nielen bez medaily, ale i solídneho umiestnenia. Pritom v ére samostatnej SR na svetových šampionátoch v rýchlostnej kanoistike vydolovali z vody 16 titulov, 10 strieborných a 12 bronzových medailí. Z letných olympiád si priviezli tri strieborné a dva bronzové kovy.

 

ŠPORTOVCI ROKA

V čase uzávierky ešte neboli známe výsledky ankety Športovec roka 2023. Klub športových redaktorov zaslal svojim členom, účastníkom ankety, na pomoc a lepšiu orientáciu zoznam 45 jednotlivcov a 15 kolektívov, z ktorých si mohli vybrať desiatku a tri celky.

Reprezentácia SR sa podľa očakávania prebojovala na ME v Nemecku a po ôsmich rokoch sa zúčastní na najvýznamnejšom podujatí na našom kontinente, čo sa výrazne prejaví aj na príleve peňazí na účet Slovenského futbalového zväzu. Dobré meno nám však robia aj mnohí futbalisti, ktorí pôsobia v zahraničných kluboch. Stanislav Lobotka je pevnou súčasťou klubu SSC Neapol, s ktorým získal titul majstra aj Superpohár Talianska a okrem toho sa objavil aj v najlepšej jedenástke elitnej ligy na Apeninskom polostrove. Trenčiansky rodák predĺžil profesionálnu zmluvu s klubom do leta 2027 a jeho ročný plat mu narástol z dvoch miliónov eur na 3,6 milióna.

 

Majstrom Holandska sa stal Dávid Hancko s Feyenoordom Rotterdam a tento skvelý obranca prispel k tomu, že jeho klub je už štvrťfinalistom Európskej ligy. Hanckov ročný plat je „iba“ 1,2 milióna eura. Všetkých spoluhráčov z reprezentačného tímu výrazne zatieni Milan Škriniar z elitného tímu Paris SG. Aj on je „zadák“ ako spomenuté duo, ale po prestupe z Interu Miláno k rieke Seina ročne zarába 16,3 milióna eura! Kapitán slovenskej reprezentácie tak ročne zarobí viac než ďalších deväť jeho spoluhráčov dohromady! Nuž, kto vie, ten vie... Títo hráči spolu s brankárom Martinom Dúbravkom kandidujú na miesta v desiatke najúspešnejších slovenských športovcov roka a celý reprezentačný tím zbieral hlasy v ankete o zaradenie medzi tri najlepšie kolektívy.

 

PÝCHA Z ĽADU

O Nele Lopušanovej sa už napísalo naozaj dosť. Nečudo, ide o hoke- jistku, aká sa narodí na celom svete raz za niekoľko desaťročí. V ankete o najlepšiu hokejistku planéty v sezóne 2022/23 sa napriek svojmu tínedžerskému veku umiestnila na 3. mieste a súčasne ju vyhlásili za najlepšieho mladého európskeho športovca v zimných športoch. Na majstrovstvách sveta hokejistiek do 18 rokov na Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v Taliansku sa stala najlepšou útočníčkou a zažiarila aj v hokejbale, kde sa podieľala na zisku striebra družstva SR na svetovom šampionáte do 21 rokov.

V súvislosti s touto iba pätnásť-ročnou dievčinou zo Strážova pri Žiline v posledných dňoch minulého roku došlo doslova k príjemnému šoku. Medzinárodná hokejbalová federácia (ISBHF) ju vyhlásila za najlepšiu svetovú hráčku roka 2023! Stalo sa tak najmä na základe jej výsledkov na svetovom šampionáte junioriek v Česku, kde okrem striebornej medaily za tímové umiestnenie získala cenu pre najužitočnejšiu

Samozrejme, do anketových lístkov mohli vsunúť aj mená takých športovcov, ktorí sa neobjavili v zaslanej pomôcke. Nečudo, že športoví novinári sa pri výbere desiatky a tria tímov poriadne zapotili. Veď v jubilejnom tridsiatom roku samostatného slovenského športu na územie republiky putovali ceny za získanie titulov majstrov sveta a Európy, prvenstiev v seriáloch Svetového pohára i Svetovej univerziády v Číne.

Naši športovci i naše športovkyne svojimi kvalitnými výkonmi patrili medzi najlepších na svete i v Európe, bez ohľadu na vek nielen v tých pre nás tradičných odvetviach, ako je streľba, vodný slalom, hokej, futbal, ale aj v thajskom boxe, akrobatickom fitnese, skialpinizme, džude, lukostreľbe, skejtbordingu, veslovaní, na plochej dráhe...

 

VZOR BARTEKOVEJ

Danka Barteková je ojedinelý zjav v našom športe. Namáhať sa na strelniciach vôbec nemusela, veď v Paríži bude ako členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) patriť medzi V.I.P. spoločnosť. Napriek tomu na OH 2024 bude zároveň ako športovkyňa, veď účasť na hrách si vybojovala vynikajúcimi výsledkami. V Baku sa stala v minulom roku majsterkou sveta v skeete a v chorvátskom Osjeku aj európskou šampiónkou. Pri Kaspickom mori zároveň vyhrala jednu časť seriálu Svetového pohára a v Dauhe vytvorila, resp. nastrieľala nový svetový rekord v skeete, keď trafila všetkých 125 terčov. To však nie je všetko. Spoločne s Luciou Kopčanovou, Vanessou Hockovou a Monikou Štibravou získali strieborné medaily na ME v Osjeku a Európskych hrách v poľskom Vroclave. S presnou muškou sa vmôže pochváliť aj Zuzana Rehák-Štefečeková, ktorá vzácne olympijské kovy zbiera už od roku 2008 (OH Peking) a doteraz ich má tri - zlato a dve striebra. Na ME v Osjeku si spoločne s Erikom Vargom v disciplíne trap vystrieľali 2. miesto v súťaži zmiešaných družstiev a k rovnakému umiestneniu prispela s družstvom^ žien, ktoré okrem nej tvorili Jana Špotáková a Nikola Molnárová.

Skialpinistka Marianna Jágerčíková sa stala majsterkou sveta v olympijskej disciplíne šprint a spolu s Jakubom Šiernikom v zmiešaných štafetách obsadili 7. miesto.

Thajský box je tvrdý šport aj pre mužov, a čo už povedať o zápoleniach žien? Za našu Moniku Hochlíkovú hovoria výsledky - na Svetových bojových hrách v Rijáde vyhrala súťaž do 51 kg a stala sa aj majsterkou sveta organizácie WMC.

hráčku majstrovstiev a okrem toho sa stala druhou najproduktívnejšou účastníčkou celého podujatia. Vtedy si už málokto spomenul na to, že začiatkom minulého roka na hokejových MS do 18 rokov ako 14-ročná žiačka poriadne popreháňala už vekovo dospelé uznávané a obdivované hviezdičky...

Adama Gajana na MS do 20 rokov vyhlásili za najlepšieho brankára s úspešnosťou 93,59 percenta, a tak nečudo, že v roku 2023 bol najvyššie draftovaným brankárom v NHL a zároveň aj historicky najvyššie zo všetkých slovenských hokejových brankárov v NHL.

 

KRÁĽOVNÁ SVAHOV

Keď už sme pri zimných špor- toch rozhodne nemôžeme nespomenúť lyžiarku Petru Vlhovú, olympijskú víťazku v zjazde z Pekingu 2022. Možno preto väčšina z jej obrovského množstva fanúšikov si myslela, že nasledujúci poolympijský rok bude iba v znamení jej víťazstiev. Zákonite prišiel určitý útlm, ale Petra stále patrila medzi najužšiu svetovú špičku. V celkovom hodnotení Svetového pohára 2022/23 obsadila 3. miesto, rovnako ako vo svojej najsilnejšej disciplíne - slalome. Na svetovom šampionáte skončila piata. O jej vyrovnaných stabilných výkonoch svedčia umiestnenia na stupňoch víťazov - dvakrát stála na najvyššom stupienku, rovnako na druhom a päťkrát na treťom.

Veľmi vydarene vstúpila aj do sezóny 2023/24. Do konca decembra dve podujatia vyhrala, dvakrát skončila druhá a trikrát tretia.

 

TALENT Z BOLERÁZU

V rôznych takýchto anketách sa už dlhé roky neobjavilo meno niektorého krasokorčuliara. Tento rok je v tomto smere výnimkou. Máme 17-ročného reprezentanta Adama Hagaru z Bolerázu, ktorý už má za sebou aj premiéry na svetovom a európskom šampionáte dospelých. Zatiaľ najlepšie umiestnenie dosiahol presne pred rokom na ME vo Fínsku - 18. priečku. Bol to postup slovenského pretekára do finále ME po 14 rokoch! Adam Hagara nie tak dávno zvíťazil na prestížnej juniorskej Grand Prix v rakúskom Linzi, čo sa doteraz nikdy nepodarilo nijakému Slovákovi. Nazbieral toľko bodov, že v januári 2023 by mu vo Fínsku stačili na 8. miesto medzi najlepšími európskymi krasokorčuliarmi. Okrem toho v nie najlepšom zdravotnom stave mal rozhodujúci podiel na víťazstve SR na tradičnom štvorstretnutí za účastí Česka, Poľska, Maďarska a nášho tímu, ktoré bolo v českom Turnove. Muži a ženy Slovenska vyhrali toto podujatie prvýkrát.

 

KANDIDÁTKA NA TATAMI

Ešte je dorastenka, ale už j s bohatou zbierkou trofejí. Džudistka Patrícia Tománková sa v minulom roku vo svojej vekovej kategórii stala majsterkou sveta i Európy, prvenstvo vybojovala aj na EYOF a tak nečudo, že v ankete o najúspešnejšieho mladého európskeho športovca v letných športoch skončila na 3. mieste. Nie náhodou už patrí medzi kandidátky na súboje na olympijských tatami v Paríži.

Napriek solídnemu priestoru už nemáme možnosť spomenúť minimálne dve desiatky medailistov zo svetových a európskych šampionátov, čo svedčí o tom, že jubilejný tridsiaty rok športu v samostatnej SR bol neobyčajne úspešný a vyvesovanie našej štátnej vlajky pri slávnostných ceremóniách na počesť najlepších sa stalo samozrejmosťou.

Určite ešte bude dosť príležitostí na stránkach SNN spomenúť tých, ktorým sa dnes už neušiel priestor. Verme, že v prípade mnohých to bude v súvislosti s ich vydarenými vystúpeniami na OH 2024 v Paríži...