Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Slovenskí humoristi vystavujú v Belgicku - Milan Kupecký

Prinášame informáciu z prezentácie tvorby slovenských karikaturistov na výstave v belgickom Európskom centre Kresleného humoru. Vernisáž tvorby slovenských autorov kresleného humoru bola 4. apríla sprístupnená verejnosti v Európskom centre kresleného humoru v belgickom meste a potrvá až do 20. júna 2021. - Je to reciprocita za výstavu belgických autorov v Prešove, Humennom a Bardejove, ktorú sme realizovali v roku 2019. Predstavilo sa nej 10 belgických autorov a zaujali divákov najmä karikatúry O SEKOERA, Constantina Sunnerberga, Nikolu Hendrickxona no i ďalších.

 

Výstava v ECC Kruishoutem je pre organizátorov a samotných slovenských autorov skvelou prezentáciou tvorby, ktorá je mnohokrát v úzadí a chýba jej priestor pre divákov. Spolu s ďalšími organizátormi u nás vykonávame primárnu osvetovú prácu, aby tento umelecký žáner nezanikol a výstavy sme už realizovali aj v Oslo, Drobaku, Poltave, Cetinje, v Moskve a plánujeme ich realizáciu aj v Izraeli a Japonsku, – hovorí Peter Rázus a dodáva. – Treba podčiarknuť, že výstavu v tomto belgickom reprezentatívnom chráme kresleného humoru mali v priebehu uplynulých rokov mnohí poprední autori svetového kresleného humoru.

Organizátori chcú počas výstavy v European Cartoon Cente (ECC) upriamiť pozornosť vždy na tvorbu autorov z pozvanej krajiny, teda v tomto prípade Slovenska a prešovskej Galérie Kýchania mozgu. Každá výstava má kurátora, ktorý veľmi dobre pozná domácich karikaturistov a ich tvorbu. Čiastočne tomu napomáha aj Humorikon. 

Teraz je to Peter Rázus štatutár Prešovskej rozvojovej agentúry PRERAG, a dlhoročný organizátor výstav a súťaží kresleného humoru. Výstavná kolekcia pozostáva z vyše 80 karikatúr od slovenských autorov. Konkrétne sú to dvanásti súčasní slovenskí karikaturisti – Andrej Mišanek, Bobo Pernecký, Fero Jablonovský, Ivan Chadziev, Jozef Grušpier, Laco Torma, Michal Barvirčák, Peter Homola, Rado Repický, Roman Sika, Vlado Pavlik a Vojtech Krumpolec. Je to pestrá plejáda autorov s vlastným štýlom kreslenia, ktorí čiastočne umožnia nahliadnuť do toho sveta humoru a satiry v časti výtvarnej, slovenskej, humoristickej a karikatúrnej tvorby.

Trio, Peter Rázus spolu s kolegami organizátormi, Jožom Matejkom a Ľubom Gastonom Štávorským, vrátane manželky Magdalény sú hnacím motorom týchto prešovských medzinárodných súťaží „Kýchanie mozgu“ a „Galérie kýchania mozgu“. Súťaž tohto druhu bola „spustená“ pred niekoľkými rokmi a odvtedy prerástla do pravidelnej súťaže vždy s určitými obmenami a má vysokú kvalitu. Preto sa na tejto súťaži každý rok zúčastňujú svetoví lídri z viacerých krajín. Témy majú často sociálny nádych a nútia nás premýšľať. „Očakávame , že výstavu budeme môcť v popandemickej dobe realizovať pre návštevníkov aj iných belgických mestách,“  hovorí Peter Rázus. V pravidelných intervaloch si v galérii prístavnej kaviarne môžete prezrieť aj ďalšiu výstavu s názvom „Kreslené filmy z Belgicka“.