Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Slovenská propaganda predsedníctva je neúčinná – Dušan D. Kerný

 

Rúti sa Slovensko k autokracii???

 

 

Dejiny vytrvalo kráčajú okolo neustálej slovenskej propagandy polročného predsedníctva v Európskej únii a nevšímajú si ju. Desiatky miliónov eur investovaných do propagandy, ktorá tak lichotí nášmu sebavedomiu nemajú vplyv na vývoj názorov značnej časti európskych médií.

 

Vývoj v Turecku bolestivo zasiahol EÚ a priviedol k názoru, že o demokraciu treba vytrvalo bojovať, zápasiť, Nemecký liberálny týždenník Die Zeit, ktorý je do istej miery aj platformou transatlantickej komunikácie v auguste 2016 tvrdí, že „slučka na krku európskej demokracie sa sťahuje“. Desaťročie 2006 – 2016 dokonca označuje „za stratené“ – Das verlorene Jahrzent von 2006 – 2016.

 

Výzva

Čo vlastne tvrdí redakcia? Kam zaraďuje Slovensko a prečo vynecháva Česko? Tu sú názory redakcie, uverejňujeme ich ako výzvu k diskusii o skutočných pomeroch u nás a o skutočných pomeroch v “západo“ únijnej tlači. Osobitne si treba všimnúť klasifikačný slovník demokracie v poňatí redakcie.

 

Európa po desaťročí

Pred desiatimi rokmi sa demokracii v Európe a v jej susedstve darilo. Východoeurópske štáty vstúpili v roku 2004 do Európskej únie, na celom priestore od Pobaltia po Balkán všade liberálna demokracia napredovala. Dokonca aj notoricky skorumpovaná Ukrajina zažila otvorenie v roku 2004 v Oranžovej revolúcii. V Turecku v roku 2005 sa pod predsedom vlády Erdoganom začali prístupové rokovania s Európskou úniou. Uskutočňovali sa rozsiahle reformy v občianskom práve, slobode slova a ľudských právach, demokracia sa vzmáhala, bola príťažlivá, v roku 2006 sa zdalo, že ide o víťazné ťaženie demokracie.

 

Slovensko v jednom vreci s Ukrajinou

O desaťročie neskôr zisťujeme, že nastal historický zvrat. Štáty, ktoré sa už zdali byť plnohodnotnými demokraciami alebo boli prinajmenšom na ceste k tomu stoja na hrade zvratu k autokracii. Sloboda tlače, deľba moci, právny štát to takmer vo všetkých „nových demokraciách“ ubúda, mizne.

Maďarsku šíria média v rukách štátu vládnu propagandu, ústavný súd bol oslabený, vplyv politiky na súdnictvo sa rozšíril.

 

Na Slovensku vládne jedna veľká neliberálna koalícia v ktorej spoločne udávajú tón ľavicoví a pravicoví radikáli z etnických a nacionalistických strán a krajinu izolujú.

 

Poľsku útočí národnokonzervatívna strana Právo a spravodlivosť PiS na ústavný súd a na nezávislé médiá.

 

Na Ukrajine oslabenej občianskou vojnou a ruskou inváziou neplatia nijaké základné práva a sloboda tlače je ohraničená.

 

Turecko už roky potláča demokratické reformy, desiatky novinárov bolo uväznených, noviny a televízne stanice boli zatvorené, imunita poslancov zrušená, po odvrátenom puči uskutočňuje Erdogan čistky vo všetkých oblastiach štátu a nastoľuje kontrolu.

 

Text a mapa z nemeckého týždenníka Die Zeit č. 33