Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Slečny na obálkach – Milan Kenda

 

Po zániku nádejného socializmu s ľudskou tvárou a rozpútaní tzv. normalizácie sa čosi stalo s obálkami našich časopisov. Dievky na nich síce zostali, ale zrazu  boli ako vymenené. Začali sa fundamentalisticky obliekať, ba priam zahaľovať. Niekedy až do montérok, častejšie do farebných pracovných kombinéz. Vtedy som napísal a zverejnil aforizmus:

 

SLEČNY NA OBÁLKACH NAŠICH ČASOPISOV NAHRADILI PREDSTIERANIE VÁŠNE PREDSTIERANÍM PRÁCE.

         

Veru tak, nič neprežívali naozaj, ale za peniaze vedeli simulovať tak vášeň, ako aj prácu. Simulovať vášeň bolo menej namáhavé, veľa napovedalo už samotné negližé či odhalené oblé tvary, ktorými ich obdarila matička príroda. Ale za slušný honorár sa po preladení na serióznu devu dala predstierať aj práca, hoci tu sa muselo trochu pohnúť aj rozumom. Prinajmenšom prizrieť sa, ako sa čo robí, namiesto prelistovania niekoľkých čísel Playboya a napodobovania dráždivých póz.

 

V pamätihodnej jeseni sa boľševické centrály dohodli s disidentskými centrálami na odohraní ochotníckej scénky zvanej nežná revolúcia. Čosi také „akože naozaj“ muselo prebehnúť. Vari si len nemyslíte, že  by komunistickí bossovia mohli jednoducho náhle kdesi vstať, zahryznúť sa do mikrofónu na spôsob Petra Spáleného a ospravedlniť sa masám hoci aj slovami: „Prepáčte, súdruhovia, zmýlili sme sa! Komunizmus sa nedá vybudovať, nie je to reálne.“

 

A po nežnej revolúcii sa ako šibnutím čarovného prútika opäť čosi stalo s obálkami našich časopisov. Dievky na nich síce zostali, ale odhodili všetky puritánske textílie i zábrany. Nabehli na opačný mantinel. Predvádzajú svoje neodolateľné vnady podľa režisérskych pokynov fotografov. Možno trénovali vášeň pred zrkadlom. Takže som mohol obmeniť svoj osvedčený aforizmus:

 

SLEČNY NA OBÁLKACH NAŠICH ČASOPISOV NAHRADILI PREDSTIERANIE PRÁCE PREDSTIERANÍM VÁŠNE.

 

A možno nie je vylúčené ďalšie divadielko, tento raz fundamentalistického typu. Potom obálky časopisov zaujmú meditujúce dievčiny cudne zahalené až po krk do závojov takmer moslimských, lebo Allah je čoraz mocnejší. Takže budem môcť znova obmieňať svoj osvedčený aforizmus:

 

SLEČNY NA OBÁLKACH NAŠICH ČASOPISOV NAHRADILI PREDSTIERANIE VÁŠNE PREDSTIERANÍM HĹBKY.

 

Pochopiteľne duchovnej, biblickej. Nuž teda tak: Tento môj aforizmus je večný. Vystihuje večný kolobeh obscénnosti a prudérie. Podľa úbytku či podľa príbytku povrchových textilných krytín dievčenských pôvabov dá sa merať charakter politiky. Podľa smelosti vystrihnutých podprseniek a plaviek, alebo maximalizácie „monokín“, zakrývajúcich ženské telo od krku po kolená.

 

O politike bez obalu rozprávajú obálky, takže sme našli celkom pôvabný politický teplomer či merač napätia.