Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Slávnostný večer na počesť slávneho jubilanta – Ján Sliačan
Košice si dôstojne uctili 90.výročie od štartu premiérového ročníka svojho maratónu. Roky sa menili jeho názvy i trať, ale zároveň toto podujatie rástlo z roka na rok. Svojím významom, kvalitou, počtom účastníkov. Mesto maratónom doslova dýcha a žije a to nielen každý rok prvú októbrovú nedeľu. Ako jediné mesto na svete má bronzovú sochu maratónca, po tejto kráľovskej bežeckej disciplíne pomenovalo aj jedno zo svojich námestí v srdci Košíc. Na maratónskej trati tu štartovali olympijskí víťazi, európski šampióni, držitelia najlepších svetových rekordov. Ale i tisíce tých, ktorí sa behu venujú jednoducho pre radosť z pohybu, preto, aby urobili niečo pre svoje zdravie. Nie náhodou v Košiciach vidieť v deň maratónu bežať niektorú z disciplín celé rodiny, od ratolesti v kočíkoch až po starých rodičov. Nie náhodou sa už o Košiciach začína hovoriť ako o meste, ktoré po titule Európske hlavné mesto kultúry 2013 môže získať ďalší – Európske mesto športu – 2016.
Hostia z celého sveta sa v závere minulého týždňa zišli na slávnostnom stretnutí v priestoroch historickej radnice, kde si pripomenuli slávne dejiny najstaršieho maratónskeho behu v Európe a druhého na svete /dlhšiu tradíciu má iba americký Boston/. Nemôžeme nespomenúť Martina Pacu Boraa, Španiela, ktorý stojí na čele Medzinárodnej asociácie maratónov a dlhých cestných behov /AIMS/, prezidenta Európskej atletickej únie Hansjurga Wirza, Švajčiara, ktorý vedie medzinárodnú asociáciu, združujúcu európske národné atletické federácie už od roku 1999, teda štvrté volebné obdobie. Pozorní organizátori nezabudli skutočne na nič. Preto medzi prítomnými hosťami bola prezidentka rady guvernérov Bostonskej atletickej asociácie /BAA/, ktorá organizuje Bostonský maratón, pani Joann Flaminiová, prvá žena v tejto funkcii v 126-ročnej existencii BAA. Po prvýkrát bola na Slovensku a ako sa vyznala, do našej krajiny a teda samozrejme aj do Košíc sa úprimne zamilovala...
Medzi hosťami boli aj predstavitelia ďalších maratónov – Berlínskeho, teda jedného z najväčších a najkvalitnejších na svete, ktorý má aj svoje múzeum a Aténskeho maratónu – ten sa môže pýšiť tým, že na jeho trati sa bežalo už v roku 1896 na prvých novodobých olympijských hrách. Významným hosťom bol aj Ron Hill z V.Británie, svojho času svetový rekordér v štyroch /!/ rôznych bežeckých disciplínach, v roku 1970 vyhral Bostonský maratón v novom traťovom rekorde, majster Európy z roku 1979, účastník OH 1964, 1968 a 1972. Ešte nebol taký deň aby neprebehol aspoň niekoľko kilometrov a dohromady ich zatiaľ nabehal vyše 250 000, teda viac ako šesťkrát by to stačilo na prebehnutie našej planéty v jej najširšom mieste – na rovníku! V Košiciach sa v nedeľu bežala aj juniorská štafeta na jeho počesť a samozrejme, on v nej nemohol chýbať.
Medzi hosťami slávnostného večera boli aj primátori Bratislavy a Košíc, Milan Ftáčnik a Richard Raši, predseda Slovenského atletického zväzu Peter Korčok, bývalí členovia OV MMM, slovenskí a českí víťazi MMM z predchádzajúcich rokov.
Ako to už pri takýchto príležitostiach býva, nechýbali pozdravy hostí, odovzdávanie ocenení - tak napríklad prezident Maratónskeho klubu Košice a predseda Organizačného výboru MMM Štefan Daňo prevzal z rúk H.Wirza plaketu EAA za významný podiel Košického maratónu pri rozvoji atletiky, konkrétne vytrvalostných behov na celom kontinente.
Najvýznamnejší zahraniční hostia MMM 2014 prevzali z rúk R.Rašiho Plaketu primátora, od Š.Daňa a riaditeľa pretekov B.Koniara dostali pamätné plakety 90 rokov MMM a vzácny ďakovný list v kovovej platni Za dlhodobý prínos k rozvoju MMM.
Skutočne, klobúk dole pred košickým Maratónskym klubom a jeho vedením. Aj preto, lebo neobyčajne dôstojne ocenili dlhoročnú prácu novinárov a publicistov, ktorí sa dlhé roky, lepšie povedané celé desaťročia, venujú propagácii MMM. Usadili ich do prvej rady, až za nimi sedeli najvýznamnejší zahraniční hostia, primátori Bratislavy a Košíc, čí slovenskí a českí maratónsky víťazi predchádzajúcich ročníkov. Maratónsky klub si takto uctil pri príležitosti životných jubileí Róberta Berenhauta /85/, Gustáva Halašu /75/, Miroslava Hazuchu /70/, Vladimíra Mezenceva /70/, Jozefa Jarkovského /60/, Mariána Kalabusa /60/. Bolo to skutočne jedinečné morálne vyznamenanie píšucich novinárov, fotografov, reportérov a komentátorov. Dalo skutočne hodnotnú bodku za celým slávnostným večerom, ktorého súčasťou bolo aj premietanie cenných a historicky vzácnych filmových záberov z 90 – ročných bohatých dejín MMM.