Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Sláva víťazom 2. svetovej vojny – Vladimír Dobrovič
Dvaja z troch najvyšších ústavných činiteľov, predseda NR SR Andrej Danko a premiér Robert Fico, 9. mája sa zúčastnili pietneho aktu kladenia vencov pri príležitosti 72. výročia Dňa víťazstva nad fašizmom. Za účasti viacerých členov vlády, poslancov NR, zahraničných diplomatov, zástupcov ústredných orgánov štátnej správy, samosprávy a spoločenských organizácií, už tradične veľmi početnej účasti členov SZPB - vrátane priamych účastníkov odboja, si na bratislavskom Slavíne, mieste odpočinku vojakov Červenej armády, dôstojne pripomenuli pamiatku tých, ktorí padli pri našom oslobodzovaní spod fašistického jarma počas 2. sv. vojny.
Premiér v príhovore vyzval orgány činné v trestnom konaní, aby konali a čím skôr zastavili prejavy extrémizmu spojené s pôsobením jednej z parlamentných strán. Upozornil, že politik tejto strany v televízii hovorí, že nemá názor na holokaust a iného predstaviteľa strany sprevádzali v televízii dvaja ozbrojení muži, ktorí ostentatívne ukazovali svoje zbrane. R. Fico pripomenul, že podobne to bolo aj v 30. rokoch minulého storočia, keď Adolf Hitler chodil po Nemecku s príslušníkmi SA. „Vyzývam orgány činné v trestnom konaní, zakročte, preboha, pretože ak toto budem vnímať ako niečo normálne a budeme sa tváriť, že toto je súčasť slobody názoru alebo slobody prejavu, tak sa veľmi, veľmi mýlime. Toto nemá nič spoločné ani s demokraciou, ani s hodnotami, a čím skôr tieto prejavy zastavíme, tak to bude pre túto krajinu lepšie.“
Predseda vlády v príhovore adresoval tiežvýzvu predstaviteľom Bratislavy, aby umiestnili na novopostavený Starý most pamätnú tabuľu, ktorá by pripomínala, že ten predošlý postavili na prelome rokov 1945 a 1946 vojaci Červenej armády. Tabuľu ukradli pri rekonštrukcii mosta, skončila v zberných surovinách, odkiaľ ju priniesli na Úrad vlády SR.„Všetci rešpektujeme, že tento most bol teraz zrekonštruovaný a slúži nám všetkým v Bratislave, ale nikto nemôže zobrať jeho historickú podstatu,...aj to je prejav úcty k tomu, čo sa udialo v roku 1945,“ poznamenal R. Fico.
Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Leonidovič Fedotov pripomenul, že na Slavíne leží 6845 z celkovo 63512 sovietskych vojakov - osloboditeľov pochovaných v slovenskej zemi. „Bez hrdinstva sovietskych vojakov a ich spolubojovníkov nebolo možné rátať s oslobodením Slovenska a iných európskych krajín spod hnedého moru,“ zdôraznil.
2. sv. vojna, rozpútaná predovšetkým nacistickým Nemeckom, bola najväčšou tragédiou ľudských dejín nielen počtom miliónov obetí, ale najmä svojim charakterom a bezbrehou krutosťou.„Hitler viedol vojnu ako dobyvačnú, rasovú, takže desiatky miliónov obyvateľov Európy, prevažne Slovanov, boli vystavené rasovému teroru, deportáciám do pracovných alebo koncentračných táborov... Na krátku dobu sa stalo Slovensko z milosti hnedej totality formálne samostatným štátikom, v skutočnosti poslušným satelitom. Režim sa udržiaval za cenu potláčania slobody a za cenu fyzickej likvidácie svojich občanov, za ktorú dokonca ochotne platil,“ pripomenul v príhovore podpredseda ÚR SZPB generál Igor Čombor.
Perspektíva nášho národa bola v dlhodobom ohľade jediná: ako Slovania mali sme prežívať v postavení nevoľníkov či otrokov na nemeckých veľkostatkoch, zriadených na dobytom Sibíri.
„Odboj, ktorý sa postupne zdvihol, nebol namierený proti štátu preto lebo bol slovenský. Bol namierený proti štátu preto, lebo to bol štát fašistický. Bol v rozpore s celou vývojovou líniou európskej kultúry, našej civilizácie – v rozpore s vývojom nášho národa,“ poznamenal generál I. Čombor.
„Drahí priatelia. Je našou morálnou, ale predovšetkým ľudskou povinnosťou nezabúdať a pamätať na tých, ktorí bojovali za naše oslobodenie. Pomaly odchádzajú z našich radov tí, čo si pamätajú utrpenie a hrôzy vojny. Mnohí neváhali položiť životy a zdravie svoje a svojich rodín za lepšiu budúcnosť mladších generácií a tí nesmú zabúdať na hrdinské činy svojich predkov. Sláva víťazom 2. svetovej vojny,“ touto výzvou ukončil príhovor zástupca SZPB.