Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Skončila sa éra ropných príjmov – Dušan D. Kerný

Rusko naliehavo vo verejnej diskusii hľadá východisko z krízy. Vyplýva to z priebehu tradičného Gajdarovského fóra pomenovanom po autorovi prelomovej liberalizácie z čias prezidenta Jeľcina. Fóra sa zúčastňujú popredné osobnosti Ruska a zo zahraničia – z MMF, prezident Európskej banky. Predseda vlády D. Medvedev vyhlásil, že je nevyhnutné zabezpečiť slobodu podnikania a vláda nebude ohraničovať slobodný pohyb kapitálu a konvertibilitu rubľa.

 

Vyhlásil, že éra ropy, z ktorej sa doteraz financoval ruský rozvoj sa definitívne skončila. Nevyhlásil však program čo bude vláda robiť. Bývalý minister hospodárstva, finančník a šéf  najväčšej ruskej banky Sberbank, ktorá má pobočky aj na Slovensku, vyhlásil, že je nevyhnutná zmena podnikateľského prostredia, ústup štátu z autoritárneho systému riadenia. Podľa neho príčiny terajšej situácie ruskej ekonomiky sú tri – štrukturálne problémy ekonomiky, potom geopolitická situácia okolo Ruska a sankcie a treťou príčinou je prepad cien ropy.  „Neverím, že cena ropy sa udrží na 40 dolároch, ale aj cena medzi 60 – 80 dolárov je dlhodobo pre ruskú ekonomiku neudržateľná a znamenala by, že všetky zabezpečovacie fondy v ktorých sú desiatky miliárd rezerv by sa spotrebovali v priebehu poldruha roka“, povedal German Gref. Iní príslušníci ruskej „vjerchušky“ konštatovali, že rezervy vystačia totiž na 3 roky. Šéfka Národnej banky Ruskej federácie, bývalá ministerka financií hovorí o nevyhnutnosti naučiť sa žiť v zóne rubľa. Minister Sulivanov konštatoval, že je pripravený plán rozpočtových obmedzení o desať percent pre všetky zložky okrem obrany, účinné však pri kríze by bolo trojnásobne väčšie krátenie, lebo Rusko „nechce spáliť svoje veľké rezervy devíz a zlata“.  Bývalý minister Kudrin, účastník tejto diskusie pred niekoľkými rokmi odstúpil z vlády práve pre výhrady neprimeraných výdavkov na obranu na úkor vzdelania  a sociálnej oblasti vrátane zdravotníctva.

 

V deň konania gajdarovského fóra zverejnil akademik J. Primakov, bývalý predseda vlády a šéf kontrarozviedky a terajší šéf obchodnej komory RF, že Rusko musí uznať ukrajinský juhovýchod za súčasť Ukrajiny a musí spolupracovať s USA a NATO a so všetkými štátmi Západu v zápase proti reálnym nebezpečenstvám. Pravda Krym a Sevastopol sa nemôžu v rokovaniach s USA a Západom stať falošným platidlom pri rokovaniach o ukončení krízy. Rusko nehrozia nijaké farebné revolúcie, podstatné problémy Ruska sa týkajú ekonomiky, je nevyhnutné odstrániť nezvyčajne veľkú centralizáciu všetkých oblastí života vrátane ekonomiky.