Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Skúsená strana s osvedčenými kádrami – Dušan D. Kerný

Nemeckí zelení, teda strana Spoločenstvo 90/Zelení so slnečnicou v znaku, vstúpili do ringu pred nemeckými spolkovými voľbami v septembri tohto roku v ťažkej zbroji. Majú dvoch spolupredsedov – Annalenu Baerbockovú a Roberta Habecka. Nemecko ide do prvých volieb po tom, čo dlhoročná kancelárka Angela Merkelová £ kresťanskodemokratickej strany CDU, ktorá je v úrade od novembra 2005, nekandiduje. Jej strana tým výrazne stratila na tradične rozhodujúcom vedúcom postavení. Kancelárka – Merkelová tvrdo stroskotala aj v pokuse vybrať zo strany CDU svoju nástupkyňu. Za takejto situácie doslova vrazila do politického ringu strana Spoločenstvo 90/Zelení s kandidatúrou Annaleny Baerbockovej na úrad kancelárky. A získala si voličskú priazeň. Predstava, že by energická štyridsiatnička, matka dvoch detí, mohla byť novou nemeckou kancelárkou, vyvolala nádeje verejnosti aj podporu médií.

 

Strana zelených, pôvodne ako protestná ekologická strana najmä proti atómovým elektrárňam a úložiskám odpadu, vznikla v roku 1980. V roku 1987 získala v spolkovej krajine Hesensko prvý raz kreslo ministra - stal sa ním Joschka Fischer, ktorý predpísaný parlamentný sľub netradične zložil v bielych teniskách. Po páde Berlínskeho múru sa sformovalo Spoločenstvo 90/Zelení: v rokoch 1998 - 2005 boli zelení vo federálnej vláde, v ktorej bol práve „zelený“ Joschka Fischder ministrom zahraničných vecí. Od roka 2005 je lobista o. í. v spoločnosti Madeleine Albrightovej, bývalej americkej ministerky zahraničia. 

 

Od roka 2011 zelení opakovane získavajú kreslo predsedu vlády v jedenásťmiliónovom ekonomicky veľmi silnom Bádensku-Wirttembersku, sú vo vládnych koalíciách v niekoľkých spolkových krajinách. lde teda o skúsenú stranu s osvedčenými kádrami, a nie o hnutie náhodných ľudí... 

 

Výnimkou je terajšia kandidátka zelených na úrad kancelárky Annalena Baerbocková. Nemá dostatok politických skúseností a doteraz nezastávala nijaký verejný úrad. Navyše aktívna bojovníčka proti korupcii a za čistotu príjmov „zabudla“ priznať okolo dvadsaťpättisíc eur, ktoré dostala ako bonus od strany (!) za volebné výsledky. Jej spolupredseda Robert Habeck zasa získaval body pred septembrovými voľbami na Ukrajine. Okrem iného sa vyslovil za dodávky zbraní tejto krajine, osobitne defenzívnych. Podľa neho, ak by Ukrajina prišla definitívne o Krym, tak by to Rusko vraj povzbudilo, aby rovnako postupovalo aj inde v zaberaní území. Habeckova požiadavka dodávok nemeckých zbraní do Ukrajiny vzbudila rozhorčené reakcie naprieč všetkými nemeckými politickými stranami s tým, že konflikt sa zbraňami nedá riešiť. Programom strany nemeckých ekológov je aj rozhodná požiadavka, že aj keď sa dokončí potrubie na priame dodávky ruského plynu Severný prúd 2 do Nemecka po dne Baltického mora, v nijakom prípade nepripustiť jeho prevádzku.