Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Sixball už prekročil hranice Slovenska – Vladimír Mezencev
Nový šport sixball, ktorý sa zrodil na východnom Slovensku, zapúšťa pevné korene. Má stále viac a viac aktívnych hráčov i priaznivcov. Nečudo, veď tejto loptovej nekontaktnej hre sa môžu venovať aktívni športovci, vrcholoví profesionáli, na druhej strane telesne postihnutí dokonca z invalidných vozíkov, deti i dôchodcovia. Medzi jeho najznámejších propagátorov patria členovia Olympijského klubu v Košiciach na čele s jeho čestným predsedom a držiteľom striebornej olympijskej medaily z OH 1964 v Tókiu futbalovým brankárom Antonom Švajlenom. Tento stále obdivovaný a v minulosti veľmi úspešný športovec na besedách i ďalších podujatiach stále rozpráva, že keby to záležalo od neho, tak špecializované sixballové ihrisko by mala každá základná škola.
O tom, aký bol rok 2016 pre tento mladý šport sme sa porozprávali s predsedom správnej rady Asociácie slovenského sixballu /ASSB/ Ing. Danielom Antolikom.
Zdá sa, že máte za sebou vydarené obdobie...
Skutočne máme. V júni sme v priestoroch Športového gymnázia v Košiciach otvorili tretie sixballové ihrisko, teda po Snine a obci Budimír. Stalo sa tak z iniciatívy a zásluhou Košického samosprávneho kraja, i keď predtým na veľké a nemilé prekvapenie samotné mesto Košice na našu ponuku vôbec nereagovalo. Napriek tomu, že to bolo v období prípravy východoslovenskej metropoly na Európske mesto športu 2016. Tak sa však predstavitelia mesta na čele s pánom primátorom rozhodli, mali na to plné právo, možno však tento svoj krok niekedy budú ľutovať.
Sixball sa zrodil v hlave riaditeľa ZŠ P. O. Hviezdoslava v Snine, bývalého úspešného zápasníka, reprezentanta ČSSR PaeDr. Juraja Skripa. Nečudo, že prvé ihrisko založili v tomto meste. Odvtedy už tento šport prekročil hranice a teda poznajú ho už aj v cudzine...
No, nie až tak ďaleko, zatiaľ iba v susedných krajinách. V Uherskom Brode sme už pred časom vybudovali špecializované ihrisko na sixball a zdá sa, že i ďalšie mestá na Morave a v Čechách prejavujú záujem o zriadenie takejto hracej plochy. Náš originálny východoslovenský šport si nedávno vyskúšali po prvýkrát aj chlapci a dievčatá z Maďarska a Ukrajiny.
Azda už aj tam hrávajú sixball?
To nie, ale Športové gymnázium v Košiciach zorganizovalo turnaj na počesť Medzinárodného dňa študentstva. Vyhralo ho družstvo Gymnázia J. A. Komenského z Uherského Brodu pred domácim tímom. Teda najviac sa darilo celkom, ktoré už so sixballom majú určité skúsenosti. Za nimi skončili družstvá zo Zakarpatskej oblasti Ukrajiny a Gymnázia Ferencza Csika z Budapešti.
Záver roka vás však potešil ešte niečím iným...
Pri Športovom gymnáziu v Trenčíne sme otvorili ďalšie, v poradí už štvrté špecializované sixballové ihrisko na Slovensku, nad ktorým si vzal patronát futbalový klub AS Trenčín na čele so svojím prezidentom Róbertom Rybníčkom. Znamená to, že hráči klubu budú chodiť aktívne relaxovať, ale zároveň aj zlepšovať kondičnú prípravu práve sixballom. O tom, že v Trenčíne si vysoko cenia toto nové športovisko svedčí aj účasť prvého muža regiónu – predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku /SMER-SD/ na slávnostnom akte otvorenia ihriska.
Hokejisti HC Košice si pred časom zahrali sixball podľa tradičných pravidiel, teda loptu do bránok hádzali rukami a v sede, resp. v pokľaku. Trenčianski ligisti stáli a kopali do lopty, i keď samozrejme, každý hral za seba a na seba. Prečo?
Nuž, i keď ide o mladý šport, jeho vývoj je veľmi rýchly. S tzv. futbalovou podobou sixballu prišli ako prví hráči Tatranu Prešov, v Trenčíne na ňu nadviazali už počas samotného otváracieho ceremoniálu a tak dnes už akceptujeme obe verzie, teda tzv. hádzanársku aj futbalovú.
Tento nový šport však poslúžil aj vážnemu vedeckému výskumu. Môžete povedať o čo vlastne išlo?
Vedecký tím pod vedením docentky Ivety Kovalčíkovej z Prešovskej univerzity sa zaoberal vplyvom intenzívnej športovej činnosti na školský výkon žiakov s ADHD, čiže s poruchou pozornosti a hyperaktivitou, jednou z najrozšírenejších psychických porúch detí v súčasnosti. Intenzívnu športovú činnosť tu predstavoval práve sixball. Pozitívne výsledky predstihli všetky očakávania, čo potvrdili nielen závery odborníkov, ale aj vyjadrenia rodičov týchto detí.