Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Situácia na Ukrajine – Robert Fico

Situácia na Ukrajine nás mimoriadne vyrušuje. Uviedol to 19. augusta na brífingu v Bratislave predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po rokovaní s ministrom hospodárstva SR Pavlom Pavlisom (Smer-SD) a so zástupcami spoločností Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a Eustream o možnosti vzniku plynovej krízy v súvislosti s pripravovanými sankciami Ukrajiny voči Rusku.

 

"Dnes nemôžeme vylúčiť, že by mohlo dôjsť k scenáru, ktorého svedkami sme boli 1. januára 2009. Vtedy prišlo k odstaveniu dodávok zemného plynu, pokiaľ ide o tranzit cez Slovensko. Na tomto pracovnom stretnutí sme dnes hovorili o troch okruhoch," priblížil. Prvou témou, ktorá premiéra podľa jeho slov zaujímala najviac, bol momentálny stav v dodávkach zemného plynu pre Slovensko – pre domácnosti, pre podnikateľské prostredie, ako aj pri plnení si záväzkov, ktoré má SR ako tranzitná krajina pre zemný plyn. "S určitou mierou uspokojenia môžem konštatovať, že dodávky plynu cez Slovensko idú presne podľa plánu, nemáme žiadne prerušenia. Boli by sme najradšej, keby takýto stav bol trvalý, ale keď sa pozeráme na situáciu na Ukrajine, musíme sa pripravovať aj na podstatne komplikovanejšie varianty a scenáre," spresnil.

 

"Je zvláštne, ak krajina, ktorá podpísala asociačnú dohodu s EÚ a ktorej sa všetci snažíme pomôcť, namiesto toho aby koordinovala svoje postoje s EÚ, tak robí jednostranné kroky, ktoré možno v tomto okamihu len formálne, ale predsa len ohrozujú individuálne ekonomické záujmy členských štátov EÚ," poznamenal predseda vlády SR na adresu Ukrajiny a ňou schvaľovaného tzv. sankčného zákona. Tretím okruhom, ktorým sa premiér na rokovaní s plynármi zaoberal, boli podľa neho scenáre o tom, čo ak by prišlo k odpojeniu dodávok zemného plynu na Slovensko, bez ohľadu na to, či by na vine bola ukrajinská alebo ruská strana. "Konštatujem opäť so spokojnosťou, že sa blížime k praktickému naplneniu všetkých zásobníkov na plnú kapacitu. Je to otázka niekoľkých dní, keď budeme môcť konštatovať, že zásobníky sú naplnené na úroveň 98 % až 99 %," podčiarkol.

"Slovensko po skúsenostiach s krízou v roku 2009, aj vďaka úsiliu, aké vtedy na to vynaložila moja prvá vláda, je dnes pripravené pre prípad zastavenia dodávok zemného plynu, a to či už z rozhodnutia Ukrajiny alebo Ruskej federácie. Máme nielen plné zásobníky zemného plynu, ale predovšetkým máme aj dva reverzné body na západnej hranici, ktoré nám umožňujú doručiť na územie Slovenska toľko plynu, koľko potrebujeme na svoju vlastnú vnútornú spotrebu. Dokonca sme schopní realizovať aj reverzný tok plynu na Ukrajinu v kapacite, ktorá je dnes umožnená cez tzv. vojanskú rúru," dodal.

 

Predseda vlády SR trvá na postoji, že "ak je krízová situácia, treba ju riešiť inými metódami ako nezmyselnými sankciami". "Ak je tu konflikt, nech sa rieši inými metódami ako nezmyselnými trojstrannými sankciami, ktoré poškodzujú ekonomiku všetkých," zdôraznil Fico na okraj vzájomných sankcií medzi EÚ a Ruskom v súvislosti so situáciou na Ukrajine, ktorá chce prijať tzv. sankčný zákon. "Komu vyhovuje, že EÚ klesá z hľadiska výkonnosti? Komu vyhovuje, že Ruská federácia má problémy z hľadiska výkonnosti. Komu vyhovuje, že Ukrajina je prakticky ekonomicky na kolenách? Ak je problém, riešme ho. Na to sú rôzne metódy, ako riešiť konfliktné situácie," doplnil premiér s tým, že jeho "nebude poučovať o medzinárodnej politike nikto a najmä nie taký politik, ktorý súhlasil s preletom bombardovacích lietadiel NATO, ktoré zabíjali civilistov v Srbsku".