Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Sebavedomý nekonfrontačný Putin navrhuje spoluprácu – Dušan D. Kerný

Výročná správa prezidenta Vladimíra V. Putina o stave Ruskej federácie bola v mnohom neobvyklá. Vlastne sa iba jedna vec bola nezmenená – odohrávala sa pred vyše tisíckou hostí, poslancami oboch komôr parlamentu – Dumy a rady Federácie a predstaviteľmi cirkví v Georgijevskej sále Kremľa, tej najpozoruhodnejšej slávnostnej architektúre, kde sú na stenách zlatým mená postáv ruských dejín, prvým maršal Kutuzov, víťaz nad Napoleonom. Po prvý raz sa zúčastnili predstavitelia od marca 2914 nových častí RF – Krymu a Sevastopolu.

 

Rusko nechce novú železnú oponu

Ruský prezident musel tento rok doslova urobiť špagát medzi medzinárodnými pozíciami Ruska a domáci pomermi v situácii veľmi napätej a zložitej na vrchole citeľných dopadov sankcií EÚ a USA. Vonkajškovo sa to prejavuje odlevom kapitálu a zavedením plávajúceho kurzu rubľa, čím ruská mena prakticky nepretržite dosahuje nových rekordov voči doláru a euru – k euru už neslýchaných 68 rubľov za euro.

Značná časť vybraných poslucháčov ruskej elity je nevýjazdná, nemôže do USA a EÚ, časť poslancov má odobraté pasy, ohrozené majetky a bankové kontá v zahraničí. Aritmeticky prerátané, ak by sa situácia vyvíjala naďalej ako doteraz rozsiahle ruské devízové zásoby vystačia kryť náklady na nasledujúcich dva a pol roka. Tak prudko klesli ceny ropy, spolu s plynom hlavný zdroj príjmov ruského rozpočtu.

Zákon o rozpočte na budúci rok s výhľadom na ďalšie dva roky podpísal prezident deň pred vystúpením. Už teraz sa vie, že bude neplatný, lebo je založený na inej cene ropy a inej hodnote dolára voči rubľu, než aké je realita. Okrem toho je to prvý deficitný rozpočet Ruskej federácie – doteraz bol proficitný a ešte na prelome desaťročí bol dokonca robený na tri roky – také rozsiahle a isté boli príjmy z vývozu surovín, ktoré tvoria až do 58 percent príjmov rozpočtu.

Pikantériou je, že prezident vystupoval v deň, keď hlavnou správou médií bolo nové dramatické zvýšenie ceny základnej potraviny - pohánky – o ďalších desať percent.

Napriek tomu vyše tisíc poslucháčov prerušilo prezidenta súhlasným potleskom viac ako desať krát – viac v časti, kde komentoval rozpočet, čo doteraz nebolo súčasťou výročnej správy. Ale potlesku sa mu dostalo aj historickej časti – masový potlesk nasledoval po vete, že Rusko je vojensky nepokoriteľné a o tom sa jeho nepriatelia už nie raz presvedčili.

 

Rusko iba reagovalo

Udalosti uplynulého roka zasadil do širšieho rámca – pokiaľ ide o Ukrajinu s Ruskom počas celého vývoja – trval päť rokov – vyjednávania asociačnej zmluvy EÚ – Ukrajina – nikto nehovoril, napriek snahe Moskvy nebol nijaký dialóg, bola z toho vylúčená, mohlo sa predísť tragédii a nelegitímnemu postupu pri zvrhnutí legitímnej vlády. Nikto s nami nehovoril. Inými slovami nebolo to Rusko, ktoré bolo iniciátorom, ale iba reagovalo na pre seba nepriaznivý vývoj. Sú to takzvané sankcie – keby nebolo Krymu, vymysleli by si inú zámienku na to, aby to urobili, vždy keď Rusko mohutnie a stáva sa silným sa objavuje snaha potlačiť ho, vyhlásil, nebol nijaký dialóg, nebolo to možné urovnať cestou dialógu, prevrat na Ukrajine bol aj zdrojom tragédie , ktorej sme svedkami na juho – východe, rozhodujúci vplyv na udalosti majú USA a niekedy nie je jasné, či iné štáty, iní partneri majú svoj vlastný názor nevieme či by nebolo lepšie hovoriť priamo s USA a nie s nimi. Rusko investovalo do Ukrajine od jej vzniku, aby podporilo jej prirodzené právo, absolútne legitímne právo na výber d kým bude spolupracovať a aké bude mať zriadenie – vyše 33,5 miliardami rôznych investícií, vrátane nižších cien plynu a urobilo to aj teraz.    

 

Krym – to je navždy 

Pokiaľ ide o absolútne legitímne referendum na Kryme, je to absolútne legitímne rozhodnutie, je to strategicky dôležité územie – a to je rozhodnutie navždy. nebude toho, aby sa Rusko podriaďovalo, suverenita je pre Rusko absolútne nevyhnutná, onak by sa rozložilo, rozpustilo, už v minulosti tu boli pokusy uplatniť v Rusku juhoslovanský scenár.

Avšak napriek všetkému sa Rusko nenechá vtiahnuť do nijakých pretekov v zbrojení, ale ani sa nepodarí dosiahnuť vysokú vojenskú prevahu nad Ruskom a jeho armádou, vyhlásil prezident za súhlasného potlesku sály. Rusko nechce nijaký vznik, spúšťanie novej železnej opony.

Podľa V. Putina, treba vytvoriť také pomery v medzinárodných vzťahoch, aby boli rešpektované zákonné záujmy všetkých účastníkov medzinárodných vzťahov, sankcie sú škodlivé pre všetkých, sankcie sa prijali preto, aby zadržali vnútorný rozvoj Ruska. Ale aj keď sú vnútorné problémy, Rusko nedovolí so sebou hovoriť z pozície sily. „Boli sme bezprecedentne otvorení a spolupracovali, napriek tomu USA jednostranne vypovedali zmluvu o protiraketovej obrane. Napriek otvorenosti k spolupráci aj Rusku chceli presadiť experiment ako v Juhoslávii, to nevyšlo, netreba zabúdať na lekciu z roku 1941. Protiraketová obrana USA, ktorá sa rozširuje je hrozbou pre celý svet lebo nie je len nebezpečná, ale vytvára nové riziká.

 

Nekonfrontačný Putin

Chceme nezfalšovaný obraz Ruska, nechceme vyhľadávanie nepriateľov, chceme rovnoprávnych partnerov. Rusko si uvedomuje, že vývoj v globalizovanom svete sa presúva do tichooceánskeho priestoru a do Ázie a tam má Rusko aj strategických partnerov. No Rusko bude otvorené pre spoluprácu, pre zahraničné investície, za finančnú stabilitu, pre budovanie konkurenčných schopností.  Rusko bude otvorené, aj pred ním je zložité napätie. Tzv. sankcie treba využiť stimul, treba sa nielen rýchlo učiť, ale aj dať ľudom možnosti – len ekonomicky a politicky nezávislý občan je aj samostatný.

Aké rozmery problém v odtokom kapitálu z Ruska  / tento rok sa odhaduje na 120 miliárd a budúci na 90 miliárd dolárov/ sú je vyjadrenie prezidenta o nevyhnutnosti úplnej amnestie pre kapitál vracajúci sa do Ruska a vytvorenie pevnej neochvejnej právnej základne pre tých, ktorý kapitál privezú naspäť do Ruska, aby mali naprostú istotu, že nebudú vystavení nijakým krokom kontrolných orgánov. Treba povedal, že to nie je prvá amnestia tohto druhu v Rusku, je to súčasť dlhodobého zápasu s daňovými rajmi a ide o desiatky miliárd dolárov alebo euro. Požiadavka pevných právnych pravidiel, pevného právneho rámci, ktorého sa dožaduje prezident svedčí aj o tom, že nijakého niet.

 

Byrokracia – aj zbraň aj brzda

Prezident ostro kritizoval byrokratickú sféru, ako brzdu rozvoja. Aby jej zobral čo najviac zbraní z ruky nariadil vláde prijať rozhodnutie o dvoch rokoch daňových prázdnin pre všetky začínajúce malé a stredné firmy a trojročné prázdniny, oslobodenie od kontrol všetkého druhu v tých podnikoch a firmách, ktoré už kontroly mali. Skôr zahraničiu než prítomným v sále či ruskému publiku objasnil V. Putin aká je situácia, keď povedal, že v Rusko je toľko kontrolných orgánov a toľko kontrôl, že aj jedna z nich už dokáže udusiť akúkoľvek firmu. Potlesk si vyslúžilo aj jeho vyhlásenie, že toto oslobodenie od kontrol sa má týkať aj oblasti samosprávy, Do slovenčiny sa dá preložiť táto časť prejavu ako fakt, že ruská byrokracia je stále nebezpečným nástrojom a stálym problémom pre akúkoľvek vládu a akéhokoľvek prezidenta. I Keď je zrejmé, ako je neraz politicky nasadzovaná – a preto pretrváva – faktom, že vládna moc má stále problémy udržať ju pod kontrolou tak, aby nepoburovala obyvateľstvo a nebola zdrojom úplatnosti a rôznorodej korupcie  - preto táto časť prejavu sa dočkala toľkého potlesku.

 

Zastavilo sa vymieranie Ruska

Tým, že prezident po prvý raz spojil vyhlásenie o stave federácie aj s komentovaním rozpočtu ukázali sa pretrvávajúce problémy infraštruktúry – nariadil napr. zdvojnásobiť výstavbu ciest, potlesk zožal aj pri tlaku na riešenie problémom monomiest – teda tých miest, ktoré vznikali v čase ZSSR zvyčajne okolo jedného podniku, závodu a dnes sú zväčša po zániku výroby ich obyvatelia v biednom stave. V časti, ktoré mala ukázať dobré výsledky, povzbudiť optimizmus hovoril V. Putin o hlavnom úspechu sociálnych programov vlády, programov zastaviť vymieranie Ruska. Už dva roky rastie počet obyvateľov Ruskej federácie, presiahol 146 miliónov, sociálne programy tzv. materinského kapitálu mali za následok 8 miliónov novonarodencov, čo prevýšilo počet úmrtí. Zvýšil aj priemerný vek – na 71 rokov, predtým bol hlboko pod sedemdesiat.

 

Sankcie ako impulz

Takzvané sankcie, ako to nazval prezident, musia skončiť výrobou vlastných tovarov prvej dôležitosti, teda zabezpečiť vlastné kvalitné potraviny a lieky, zbaviť sa zahraničnej závislosti, vytvárať spoločnosti a tovary schopné sa presadiť nielen na domácom trhu, ale byť konkurenčne schopné aj v zahraničí, maximálna podpora a rozvoj oblastí, ktoré nie sú spojené, nestoja len na vývoze surovín – ale to všetko už presadzoval napr. prezident Medvedev vo svojej výročnej správe v roku 2009. Je to trvalý problém ruskej ekonomiky a politiky. Prezident ukázal aj na problémy, ktoré označil za nebezpečný úder národnej bezpečnosti – a to je dokonca až 11 násobné predražovanie cien zákazok vojensko – priemyselného komplexu pre ruské ozbrojené sily.

 

Prehliadka problémov

Vnútorná časť prejavu bola v mnohom prehliadkou dlhodobo neriešených problémov ruskej ekonomiky a usporiadania štátu – je otázka, či stimul sankcií bude pôsobiť tak, aby sa veci pohli z miesta. Len sprostredkovane možno v tejto časti prečítať aký rozsah problémov je to pre vládu, ruský finančný a bankový systém a aké problémy musí mať rubľový občan Ruskej federácie. Prezident jasnepovedal, že „Rusko sa musí dostať z pasce nulové rastu HDP, ekonomiky“. Predpoveď totiž je nielen nulový rast, ale aj pokles v budúcom roku. Bude to prvý pokles po rokoch neraz prudkého rastu. Je to veľká hra v ktorej ide aj o to, vytvoriť také zlé podmienky pre občana, aby sa dosiahli vnútropolitické zmeny. V tom prípade však USA a EÚ nesledujú sankciami zmenu na Ukrajine, presadenie reforiem na Ukrajine, ale majú osobitné ciele aj v Rusku.