Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

SATIRA Dušana Končeka

Čo sa babe snilo...

Zrušiť  čas predaja v obchodných reťazcoch cez soboty a nedele nie je nič iné len bezduchá aktivita SNS, ktorá nijako nepozdvihne úroveň života na Slovensku. Táto strana by sa aspoň mohla prejsť cez soboty a nedele po obchodoch, aby videla, že práve v tomto čase ľudia hojne nakupujú, lebo cez týždeň čas nemajú pri súčasnom rytme života. Od vládnej strany by človek očakával, že do parlamentu príde so zmysluplnými návrhmi, ktoré budú mať vplyv na harmonizáciu života spoločnosti, jej kvalitatívne zlepšovanie a až niekedy potom môže prísť aj na podobné návrhy. Ak sa SNS chce na vláde Slovenska podieľať takýmito a podobnými aktivitami, tak tam naozaj nemusela  vstúpiť. Nakoniec aj tento návrh z ich dielne signalizuje a hovorí o tom, že v tejto vládnej strane  je príliš málo odborníkov, aj v radoch poslancov, ktorí by boli schopní prichádzať s návrhmi, ktoré by  pozitívne ovplyvnili alebo riešili problémy Slovenska. Je ich naozaj dosť a návrh zrušiť čas predaja v sobotu a v nedeľu nepatrí k tým rozhodujúcim.

 

 

Jeden čihi, druhý hota

Keby sme mali porovnávať napríklad aktivity prezidentov Českej a Slovenskej republiky, tak sme na tom naozaj biedne. V porovnaní s aktivitami českého prezidenta Zemana je slovenský prezident niekde v trvalom tieni. Jeho tvrdenia, že v parlamentných voľbách bol dlho do noci hore a očakával zázrak, alebo jeho postoj ku kvótam sú skutočne nešťastné. Na konferencii v Bratislave pred pár dňami sa zasa vyjadril, že sa na nás rúti akási propaganda, odkiaľ, to samozrejme nezvestoval – takže je to ako s tými Indiánmi – kde - kde, tam - tam. Jeho hlavný poradca na ten istej konferencii povedal, že Madlenka Korbelová je tiež zázrak, pretože prešla takú životnú púť akú prešla. Poznám mnoho Sloveniek a Slovákov, ktorí prešli ďaleko zaujímavejšiu životnú púť a žijú tiež v USA, len sa nevolali Korbelová a o tých nikto nehovorí ako o zázraku. No a aby sme to mali čierne na bielom, objavila sa na internete ďalšia petícia na odvolanie prezidenta republiky, už druhá od volieb, čo tiež hovorí o tom, že slovenský prezident, aj vďaka svojim poradcom dosiahol dno popularity. Jeho mnohé  ďalšie vyjadrenia aj škoda komentovať, lebo z nich trčí slama ako z čižmy. Mali sme už všelijakých prezidentov, ale tento posledný, tiež priamo zvolený mizerným počtom voličov, iba svedčí o jednom a tom istom, na Slovensku vyhynuli osobnosti, tak ako voľakedy dinosaury. Ale ani sa nemožno čudovať, lebo za posledných dvadsať rokov sme úspešne vykročili na cestu trvalej destabilizácie   slovenskej pospolitosti a niet nijakých náznakov zlepšenia v tomto smere.

 

 

Magduška - bývalá nacionale

Bývalá herečka, bývalá diplomatka a bývalá poslankyňa Magda Vášáryová sa už niekoľko mesiacov pohybuje po stovežatej Prahe a hýri politickými názormi na všetko čo sa hýbe aj nehýbe. V duchu známeho – doma nikto nie je prorokom -  sa vyjadruje k slovenským otázkam, ktoré v Prahe už veľmi málo poznajú a tak hlas Magdušky – berú ako bernú mincu a dávajú jej neúrekom priestoru, hlavne „populárna“  pražská kaviareň.  Dokonca už stihla bratom Čechom poradiť ako zosadiť českého prezidenta Zemana. A tak nevedno, či si  bývalá diplomatka nerobí priestor na to, aby sa stala diplomatkou v stovežatej Prahe, potom ako jej strana zhorela vo voľbách ako fakľa, alebo si  v meste nad Vltavou hľadá nejakého favorita, tak ako si ho našla voľakedy herečka Veškrnová. Treba len ľutovať Milana Lasicu, ktorý si musí vlastnými rukami pripraviť doma praženicu, kým jeho polovička sa venuje vznešenejším veciam a tak sa nemusíme ani čudovať, že známy slovenský  humorista sa nám vytratil z povedomia. Jednoducho stratil humor.

 

 

Paranoja

Povráva sa, že v EÚ chcú zakázať, no a aj na Slovensku, čo je samozrejmosť, pitie vodky. Z jednoduchého dôvodu - z každého stakana môže vyskočiť - nikto iný ako Putin. V EÚ sa z toho stala už pomaly paranoja, všetkému na vine je Putin, aj vlne emigrácie, aj úspešnému referendu v Holandsku, ktorí nechcú Ukrajinu v EÚ, už aj úspech Kotlebovcov vo voľbách na Slovensku, ktorý sa pripisoval Ficovi, teraz sa už pripisuje Putinovi. Teroristi  v Paríži i Bruseli sa pripisujú Putinovi, radikálne hnutia v krajinách EÚ, tiež Putinovi. Už to vyzerá tak – veľa prší – na vine je Putin, málo prší, tiež Putin. Podľa tohto scenára,  je Putin v jednom – Stalin, Hitler, bin Ladin, Pol Pot náčelník Čerokezov a mnohí ďalší. Tento paranoidný  scenár nemôže skončiť inak, len tak, že ruský prezident bude vyhlásený za cára Ruskej ríše, na ktorého treba nahnať celé hordy Húnov a ešte iných kmeňov.  Zatiaľ sa tento scenár vyvíja tak, že V. Putin je najvýraznejšia osobnosť 21. storočia, ktorá  prekonáva všetky hranice, dokonca už  v USA navrhli, aby vystúpil s prejavom v Kongrese USA, v Nemecku doslova dychtia po Putinovi.  Nikto dnes nevie presne povedať, kde táto paranoja skončí a ako skončí.

 

 

„Nehnuteľnosti“

Začiatkom roka bolo prehodnotenie cien cigariet, teda sa jednoducho zvýšila ich cena, známe Petry z 2,90 na 3,10 eur. Teraz po voľbách plánuje vláda ďalšie zvýšenie ceny cigariet. Siahnime troška do histórie, v šesťdesiatych rokoch minulého storočia stala škatuľka cigariet Detva 1 korunu /10 cigariet/ čiže dvadsiatka 2 koruny /slovom dve koruny československé/. Teraz škatuľka cigariet Petra /20 kusov/ v prepočte stojí takmer 100 korún československých! Teda dve koruny vtedy a takmer sto korún dnes. Takto sa zvýšila životná úroveň na Slovensku po vstupe do zóny eura. Pre úplnosť treba pridať platové porovnanie – vtedy bola mzda okolo 2 tisíc korún československých, teraz je to  prepočte na koruny okolo 12 tisíc. To znamená, že škatuľka dvadsiatok cigariet by sa mohla pohybovať okolo 12 korún, teda s filtrom okolo 15 korún, čo by bolo okolo 0,50 eura. A ešte raz dodávam, že škatuľka dvadsiatok stoji 3,10 eur. Je chvályhodné, že štát bojuje proti nezdravému fajčeniu, ale je zároveň farizejské bojovať proti fajčeniu zvyšovaním ceny. Keby však na škatuľkách cigariet bol  nápis /na rozdiel o tých dnešných hlúpych nezmyslov/, že „Výnos z predaja cigariet ide na fond pomoci poslancom NR SR“, okamžite by polovica republiky prestala fajčiť, vrátane autora týchto riadkov.  A tak by sme jednoducho a zmysluplne zabojovali o zdravie našich občanov, fajčiarov.

 

 

Včelár – partizán

Písali sme o tomto starom 65-ročnom pánovi z Luganskej oblasti Ukrajiny,  včelárovi, ktorý naplnil fľašku s medom a odniesol ju na stanovište ukrajinskej armády, ktorá operuje na časti Luganska, teda na území, ktoré nepatrí Luganskej národnej republike na Donbase. Vojaci sa mu za med poďakovali a starý pán sa vzdialil. Po chvíľke vojaci fľašu s medom otvorili a ozval sa výbuch. Jeden z vojakov bol mŕtvy a traja zranení. Ukrajinci vyhlásili po dedkovi pátranie, ten však nelenil, zdalo sa mu, že jeho partizánčenie nemalo taký účinok ako chcel a tak pripravil fľašku s medom a na jeho partizánskych chodníčkoch ho chytili. Pred niekoľkými dňami ho odsúdili na 15 rokov väzenia a skonfiškovali mu majetok, vrátane včiel. Prečo tento príbeh?  Porovnajme ho s pilotkou Savčenkovou, ktorá špeciálnym prístrojom navigovala zastrelenie dvoch ruských novinárov, mučila ľudí, dokonca kňazov,   snažila sa ich zabíjať a speňažiť ich orgány a mnoho ďalších sadistických zvrhlostí obsahuje obžaloba tejto dievčiny za ktorú oroduje celý svet. Za 65 ročného včelára - partizána neoroduje nikto. A ten sa len chcel pomstiť za to, čo v jeho dedine napáchali ukrajinskí vojaci. Slováci, hrdíme sa svojím SNP, teda partizánskou činnosťou, dokonca prezident sa priznal, že jeho dedo bol partizán. Nuž tak by partizána včelára mal pochopiť. Ale nie, slovenský prezident oroduje za Savčenkovú. Tak to už je naozaj nepochopiteľné, až smiešne. Ale dvojaký meter funguje, žiaľ nie len v tomto prípade.

 

 

Za 30 miliárd eur ročne

Miliardár G. Soros prišiel s vlastným návrhom, ktorý by vyriešil migračnú krízu. Tento jeho nápad by stál ročne EÚ 30 miliárd dolárov ročne, ktoré by malo dostať Turecko a iné prifrontové krajiny a tak by sa podarilo zadržať migrantov. Tieto financie by sa použili v týchto krajinách, aby mohli tam ľudia dôstojne žiť a tak by sa potok emigrantov  do Európy znížil na 300 až 500 tisíc ročne. Soros pri tom kritizoval jednostrannú dohodu EÚ s Tureckom, ktorá je osobným dielom A. Merkelovej. Tieto  Sorosove  aktivity sa objavili vo vydaní The New York Review of Book, kde sa okrem iného vyjadril aj o tom, že Ukrajina sa snaží vstúpiť do Európskej únie, ktorá však už neexistuje. No keď to hovorí Soros tak treba povedať, že na Slovensku sú jeho slová Svätým písmom, aspoň pre niektoré nevládne organizácie, ktoré žijú z jeho milodarov a nielen organizácie.

 

 

Dedinská filozofia

Ocitol som sa na zasadnutí urbárskej spoločnosti, kde boli samí kmeťovia, ktorí ešte vlastnia lesy, hory a bojujú za ich zachovanie ako levy. Po skončení bolo aj posedenie, ako býva zvykom a tu sa takmer 90 ročný staručký pán rozhovoril o tom prečo R. Fico onemocnel. A začal naozaj vecne. Vraj sa tento mládenec vzoprel kvótam, tým sa vraj vzoprel koloniálnemu systému, ktorý sa v EÚ začína uplatňovať na všetky krajiny. Keď sme mu argumentovali, že táto kríza vznikla z čista jasna a musela sa nejako riešiť, no aj kvótami, starý pán sa nedal. A nie je to kolonializmus, keď vám ako suverénnemu štátu niekto nadiktuje, že musíte súhlasiť so sankciami proti Rusku, keď vám teda prikazuje s kým máte a s kým nemáte obchodovať?  To už je neokolonializmus, nedal sa staručký kmeť. Ale veď my patríme do EÚ – oponovali sme. To teda znamená, že sme stratili štátnosť a o nás sa rozhoduje bez nás? A ako to chcete nazvať? - opáčil staručký kmeť. A uzavrel, ten mládenec Fico, vyzerá ako správny chlap, nečudo, že ho to položilo do nemocnice. Tak to vidíme my, čo sme už všeličo prežili a máločo nás prekvapí. A viete, kedy sme to pochopili, keď sme stratili slovenskú korunu, ktorá sa zmenila na tie nešťastné eurá, teda nevieme to od včera. Nuž starý kmeť ma dosť veľkú dávku pravdy vo svojej dedinskej filozofii, je pragmatická a praktická a celkom jednoduchá. A navyše jasná.