Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

S jeho financiami na prezidentskú kampaň nebolo všetko košér – Vladimír Mezencev

MATOVIČ STRIEĽA DO PROCHÁZKU PRESNE A OSTRÝMI

Z Národnej rady SR ho – ešte stále kolegovia – vyprevadili úprimným potleskom. Keď už kvôli ničomu inému tak preto, že pred časom vyhlásil, že po májovej poslaneckej schôdzi sa dobrovoľne vzdá mandátu člena nášho zákonodarného zboru. Iba preto, lebo zakladá novú politickú stranu /ktorá, samozrejme, nemá zastúpenie v NR SR/ a napriek tomu, že je nezávislý poslanec si uvedomuje, že nemá morálne právo mať naďalej poslanecký mandát. Nuž čo, skutočne ojedinelý prípad v slovenskej politike...

 

Radoslav Procházka, zároveň už neúspešný kandidát na prezidenta SR, však určite nad hlavou svätožiaru nemá. Napriek spomínanému gestu a pomerne slušnej popularite medzi obyvateľmi, si už tento bývalý člen KDH na verejnosti dosť „pohnojil“. Pritom vôbec nejde o búrku v pohári vody, ako sa zvykne hovoriť malicherným problémom. Procházka musí čeliť vážnym obvineniam zo strany parlamentného kolegu a predsedu OĽaNO Igora Matoviča podľa ktorého chcel cez periodikum, ktoré vydáva Region Press /teraz majetok Matovičovej rodiny/ zaplatiť bez dokladu za inzerciu na predvolebnú prezidentskú kampaň 17 200 eur. Matovič s celou záležitosťou vyšiel na svetlo sveta až po voľbách prezidenta SR, pretože nechcel narušiť ich priebeh. Ako to už v podobných prípadoch býva, najskôr bolo ticho, potom vysvetľovanie – rozhodne nedôstojne na úroveň bývalého poradcu Ústavného súdu SR a teraz renomovaného právnika. Vraj to bola osobná iniciatíva ľudí z jeho volebného tímu, o ktorej nič nevedel – a keď sa už o nej dozvedel, tak chalanov /ako nazýva svojich blízkych spolupracovníkov/ za to zhúkal ! Potom  sa však priznal, že s „chalanmi“ sa ani nestretol, ani s nimi nehovoril telefonicky.

 

Matovič, ktorý v tejto záležitosti sa rozhodol ísť na detektor lži – a podľa dostupných informácií ním prešiel „bez straty bodu“ – vyzval Procházku aby na ňom tiež absolvoval vyšetrenie. Okrem toho ho nazval zlodejom a podvodníkom. Procházka o ňom pre zmenu povedal, že je psychopat!

 

STRELIL PORIADNEHO CAPA !

Nuž, vzájomným nadávkam a osočovaniam sme sa snažili darovať  minimálny priestor. Veď vzájomné napádanie, osočovanie a nadávanie sú medzi poslancami NR SR takmer na každodennom poriadku. Odborníkovi na ústavné právo však museli poriadne prasknúť nervy, pretože sa mu podarilo vysloviť skutočnú perlu ducha. Vraj to všetko Matovič robí z Ficovej iniciatívy a teda samozrejme pre Fica! Niečo také vysloviť je už poriadne nestráviteľné sústo aj pre slovenský  bulvár a nečudo, že na toto obvinenie nedokázal pohotovo zareagovať. Nuž, duchaprítomnosť a pohotovosť bulváru často chýbajú a tak sa občan mohol pri čítaní Procházkových úvah zasmiať iba raz. Škoda... V každom prípade capa sa podarilo streliť a proti tomu nebudú protestovať ani ochrancovia prírody.

 

Procházkovi nezostávalo nič iné, iba zverejniť zoznam darcov. Niekoľko štedrých sa ich našlo už pred októbrom 2013, teda pred otvorením transparentného účtu – sú na ňom finančné dary od 1000 do 14 500 eur – a ďalšie dary, ktorých zoznam bol pôvodne adresovaný ministerstvu financií už v rámci samotnej kampane. Prečo však Matovičovi teraz tak záleží na tom, aby odhalil nie celkom čistú a férovú predvolebnú kampaň kandidáta na prezidenta SR Radoslava Procházku? Azda predovšetkým preto, lebo Procházka sa usiluje stáť sa neoficiálnym lídrom pravice. Je celkom zaujímavé, že pokiaľ ešte nezaložil stranu a teda nemala ani meno, tak už mala preferencie až 25 %. Po založení strany SIEŤ by teraz v parlamentných voľbách dostala necelých 15 %.  Samozrejme, nie je to málo a dokonca po tomto prieskume verejnej mienky sa SIEŤ stala druhou najsilnejšou politickou stranou v krajine. Ako sa hovorí, jedna lastovička leto nerobí, a tak tento prieskum rozhodne netreba preceňovať. Matovič môže mať obavy, že jeho voliči začali prechádzať na Procházkovu stranu a jemu sa to nemusí vyplatiť. Azda aj preto ten jeho boj za transparentnosť a čistotu prezidentských volieb...

 

HĽADAJÚ LÍDRA

Jedno je však isté: nejednotná pravica potrebuje svojho lídra. Možno by sa ním mohol stať práve Procházka, ale: odmieta ho nielen Matovič, ale i predseda KDH Ján Figeľ, predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo nechce Figeľa a ani Matoviča /toho z pravicových strán nechce nikto/, rovnako ako Sulíka. Je tu ešte NOVA so svojím predsedom Danielom Lipšicom, ale jej preferencie majú skôr klesajúcu tendenciu. Len si spomeňme: v čase zrodu NOVY /vtedy ešte Novej väčšiny/ mala dvojciferné preferencie, teraz tak na úrovní 5-6%, niekedy dokonca pod päť. Máme tu ešte Bélu Bugára /MOST-HÍD/, ale proti nemu by boli veľmi ostro Matovič, Figeľ a možno i ďalší. Čo už, nech si toho svojho jednookého kráľa medzi slepými hľadajú. V každom prípade zo všetkých spomenutých nikto tak po premiérskej stoličke netúži ako  Procházka. Pretože on sa s druhou pozíciou – a to už vôbec nespomíname tretiu – nikdy neuspokojí. Prvý – alebo nič!