Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Sýkorka či trasochvost? – Milan Kenda

Na hodinách chémie písal básne, na hodinách slovenčiny vymýšľal perpetuum mobile. Neskôr sa vyhranil: pustil sa hľadať nový preparát na ničenie škodlivého hmyzu. Mesiace vystriedali roky, súkvetia snov ovocie práce. Prvý preparát lepil. Druhý penil. Tretí šumel. Štvrtý páchol. Konečne piaty preparát zabíjal. Sýkorky.

 

Bádateľ pochopil dosah svojho objavu. Začal pozorovať život sýkoriek. Zistil o nich zaujímavé veci. Priam otrasné! Pristihol ich pri kradnutí zlatých predmetov, rozbíjaní porcelánových izolátorov, posmešnom parodovaní našich melodických ľudových piesní a otáčaní cestných smeroviek.

 

Po niekoľkých rokoch sa však náhle vynoril oponent, ktorý dokazoval, že kradnutie zlatých predmetov, rozbíjanie porcelánových izolátorov, posmešné parodovanie našich melodických ľudových piesní a otáčanie smeroviek je dielo trasochvostov. Zasvätil svoj život pozorovaniu týchto zákerných vtákov zakrátko po zistení, že jeho nový jed na potkany úspešne zabíja trasochvosty.

 

Urputne vedený spor SÝKORKA – ČI TRASOCHVOST? Zaujal nielen odbornú, ale aj laickú verejnosť. Verejnosť sa vyhranila jednak v odporcov sýkoriek, jednak v odporcov trasochvostov. Jedných nazývali sýkorkármi, druhých trasochvostármi.

 

Dnes sú už obidvaja bádatelia na dôchodku. Ich jedinou vášňou je zbieranie a sušenie hríbov pre priateľov a muchotrávok zelených pre nepriateľov. Na svoje pôvodné preparáty už takmer zabudli, ale ich myšlienky žijú ďalej. Obidvaja zanechali početné čriedy prívržencov. Ich verní stúpenci síce nevedia tak krásne rečniť a písať, ako vedeli títo dvaja priekopníci, vedia však nebadane ukradnúť akýkoľvek zlatý predmet, zručne rozbiť izolátor jediným výstrelom zo vzduchovky či dobre miereným kameňom z gumipušky. Dokážu už aj nevedomky sparodovať ktorúkoľvek pieseň, vrátane evergreenov. Líšia sa medzi sebou iba tým, že jedni zanechávajú na mieste činu perie zo sýkoriek, druhí zasa z trasochvostov. Ale argumenty protistrany obe skupiny nazývajú svorne hoaxami.

 

Polemika pokračuje. Preto buďte ostražití pri pohľade na cestné smerovky, ktoré môžu byť scestné. Konfrontujte tieto ukazovatele s kvalitnými špeciálkami, prípadne generálkami, alebo aspoň s majorkami či kapitánkami. Tak sa vyvarujete cestovania opačným smerom, ktoré nešetrí ani vašu benzínovú nádrž, ani vašu srdcovú pumpu a nervovú inštaláciu. Buďte bdelí, človek nikdy nevie, ba často ani nevie, čo všetko nevie. Polemika totiž pokračuje.