Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Sú zdroje na ďalšie zvýšenie platov učiteľov – R. Fico

Bratislava 28. februára (TASR) – Jednou z tém dnešnej predvolebnej diskusie televízie Markíza bol aj stav školstva na Slovensku a platy učiteľov a ostatných zamestnancov rezortu. "V prípade učiteľov sme zvýšili za štyri roky platy o 22 percent, čo je najviac zo všetkých pracovníkov verejnej správy," povedal premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Opozícia však vyčíta vláde, že nesplnila záväzok zvýšiť priemerný plat pedagogických a odborných zamestnancov v roku 2016 na hodnotu 1,2 násobku priemerného platu v národnom hospodárstve.

 

"Ak si zoberieme, že máme k dispozícii finančné zdroje na ďalšie 25-percentné zvýšenie platov, tento cieľ v roku 2016 môže byť splnený," reagoval Fico. V školstve podľa neho treba podstatne väčšiu pozornosť venovať duálnemu vzdelávaniu. Podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára zvýšenie platov učiteľom na 1,2 násobok priemernej mzdy sľúbil práve bývalý minister školstva nominovaný stranou Smer-SD Dušan Čaplovič. "Vládli ste sami, nikto vám do toho nehovoril, nemuseli ste robiť kompromisy," uviedol. Dodal, že školstvo potrebuje dlhodobú koncepciu, ktorá sa nemení vždy so zmenou vlády.

 

Podľa predsedu strany #Sieť Radoslava Procházku vo vzdelávaní je kľúčové dosiahnutie pevnej dohody na tom, čo od toho systému chceme. Strana #Sieť venuje taktiež veľkú pozornosť materským školám. Za veľký problém považuje, ak dieťa do materskej školy neprijmú. "Pre tú rodinu to znamená, že buď musí otec alebo mama zostať doma a ide dole štandardný príjem rodiny alebo polovicu mesačného platu použijú na súkromnú škôlku," povedal.

 

Predseda SNS Andrej Danko uviedol, že štrajk učiteľov za vyššie mzdy podporovali. "Nie je možné ignorovať hlas učiteľov, ktorý nie je len o vyšších mzdách, ale aj o systémovom riešení v školstve. SNS vie čo má urobiť preto, aby školstvo bolo v dobrom stave," uviedol. Ján Figeľ, predseda KDH, tvrdil, že učitelia požadovali iba to, čo im bolo nasľubované a vláda ich odkázala na budúcnosť práve preto, že už sú legislatívne prázdniny. "Premiér nemá legislatívne prázdniny pri schvaľovaní stimulov alebo rozhodnutiach o bratislavskom obchvate, ale pre učiteľov si čas nenašiel," upozornil.