Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Rusi zachraňujú civilizáciu – Dušan D. Kerný

Veľká Noc 2016 priniesla pozoruhodnú správu: Rusi zachraňujú jednu z najpozoruhodnejších civilizačných pamiatok – viac ako dvojtisícročnú Palmýru. Stala sa symbolom barbarského ničenia pamiatok a múzeí po nástupe „daišu“ teda tzv. islamského štátu. Predtým rovnakému ničeniu na Blízkom východe boli vystavené vzácne pamiatky v Ninive, Babylone a irackých múzeách.

 

Ako vyzerá rok odvtedy, čo islamisti obsadili a ničili perlu pamiatok na sýrskom území dnes?

Okamžitú odpoveď dala ruská televízia. Uverejnila rozsiahle zábery pamiatky, najprv bez osobitného označenia, potom s výrazným červeným pásom s nápisom Exkluziv VGTRK. Upozornila tým na exkluzívne práva resp. exkluzívny pôvod záberov  Všeruskej štátnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti VGTRK. Čím je to pozoruhodné z profesionálneho novinárskeho hľadiska?

 

Prelom

Spoločnosť sa pripravila zrejme na ďalší mediálny, spravodajský prelom potom, čo Ruská federácia stiahla 15. marca náhlym a nečakaným rozhodnutím prezidenta V.V. Putina značnú časť letectva a vojsk nasadených rovnako nečakane 30. septembra 2015.

Stiahnutie vojsk prezentovali ruské televízie množstvom zaujímavého obrazového materiálu. Bolo to pozoruhodné tak pre laikov, ako aj odborníkov a samozrejme pre televíznych pracovníkov. Ruská federácia prezentovala na sýrskom bojisku množstvo modelov lietadiel a helikoptér, vrátane moderných bojových útočných vrtuľníkov. Bolo to v súčinnosti so strategickými lietadlami vyrobenými ešte v ZSSR/zanikol v 1991/, ktoré odpaľovali moderné krídlaté rakety. Podobne moderné rakety z viac tisíc kilometrovej vzdialenosti presne na cieľ odpaľovalo ruské vojenské námorníctvo.

 

Pôsobivé letecké zábery

Upozorňujeme na to, pretože z hľadiska televízneho spravodajstva to ruské TV stanice maximálne využili. S jasným cieľom pôsobivými zábermi čo najväčšmi ovplyvňovať osobitne ruskú TV verejnosť. Účinok týchto záberov nepochybne tvorí súčasť popularity vládnej moci, osobitne tých, ktorí o zásahu rozhodli resp. sa na ňom podieľali.

 

Ruská televízia však siahla aj po ďalšej inovácii. Do Sýrie, na kľúčové bojiská presunula skúseného prezentátora, ktorý dlho pôsobil na Ukrajine, v najhorúcejších bojových miestach. Dmitrij Poddubnyj po prvých týždňoch dostal na sýrskom bojisku štáb spolupracovníkov, osobitne kameramanov. Najprv si vyskúšali spravodajstvo pomocou dronov, lietajúcich bezpilotných aparátov. Prinášali tak v spravodajstve skutočne výnimočné zábery z bojov, osobitne z nasadenia ruskej vojenskej techniky v palebných postaveniach. Pri útoku proti islamistom v Palmýre a dobytí, resp. oslobodení Palmýry sa ukázal strategický význam tohto ťahu vedenia VGRTK. A samotzrejme schopnosti štábu vedeného skúseným vojnovým reportérom novej ruskej generácie Poddubným.

 

Boje ako na dlani

Z toho čo bolo vidno po niekoľko dní v spravodajstve mali ruskí diváci na dlani vlastne celý priebeh bojov videný zo vzduchu, od nástupu na Palmýru, na postup, keď boli vojská 5 kilometrov, potom dva kilometre a napokon obsadili zamínovanú pamiatku a postupovali ďalej k samotnému mestu Palmýra. Prvé úplné zábery zhora, let nad tým, čo z Palmýry zostalo bolo prezentované dronom v rukách štábu ruskej televízie, ktorá pochopiteľne mala možnosti ako nikto iný. Z profesionálneho hľadiska však možno konštatovať, že ich aj skutočne využila. Jednak poskytla svojmu štábu zázemie, jednak štáb prejavil schopnosť pohybovať sa v teréne a poskytovať množstvo hovoreného slova, celé dlhé minúty, z prostredia, kde sa strieľalo. Bolo to iné spravodajstvo ako v iných televíziách nasadených v bojoch, vidno zjavnú ruskú odlišnosť.

 

Prvé zábery Palmýry

Ale v prípade niekoľkých veľkonočných dní ruský spravodajský štáb poskytoval prvé priame zábery z Palmýry. A po prvý raz zo sýrskeho bojiska poskytovaným ruská TV materiálom celosvetovo dominovala.

Ukazuje sa, aspoň v tomto prípade, že snaha mediálne pôsobiť s celosvetovým zásahom bola premyslená, ruskej televízii vyšla. Bola pripravená nielen materiálne a technicky, ale aj nasadením profesionálneho novinárskeho štábu. Neťažila len z prirodzenej výhody toho, že je ruskou televíziou, teda televíziou z vojensky masívne prítomného štátu podporujúceho v útoku na Palmýru pozemné vládne sýrske vojská. Z profesionálneho hľadiska by stála za to komplexná štúdia podielu štábu televízneho kolegu Poddubného na formovaní televízneho spravodajstva tak na Ukrajine ako aj v Sýrii. Zábermi z Palmýry totiž prestali byť len „lokálnou“ ruskou osobitosťou, ale presiahli  prvými zábermi z dronu aj do TV spravodajstva na celom svete. A zrejme navždy do dejín zobrazovania Palmýry.