Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Rozkol medzi Západom a Ruskom je momentálne veľmi hlboký – Miroslav Lajčák

Mníchov/Bratislava 8. februára (TASR) - Rozkol medzi Západom a Ruskom pre krízu na Ukrajine je podľa šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka momentálne veľmi hlboký. Uviedol to dnes počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.

 

Dôsledky krízy na Ukrajine na európsku bezpečnosť boli hlavnou témou prestížnej konferencie, ktorá každý rok ponúka svetovým štátnikom a expertom priestor na výmenu názorov o globálnych problémoch a spôsoboch ako ich riešiť. TASR o tom informoval hovorca ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano.

"Z môjho pohľadu sme v situácii, že nevedieme dialóg. Zastavili sme väčšinu komunikačných kanálov s Ruskom, či už na úrovni NATO, EÚ aj bilaterálne. A tam, kde ešte komunikujeme, ide skôr o monológy, v ktorých sme všetci uzavretí vo svojich svetoch a so svojou pravdou. Aj tu v Mníchove bolo zjavné, že počúvať a počuť sa sú dve rozdielne veci," zhrnul svoje dojmy.

Aktuálny ročník konferencie považuje za mimoriadne zaujímavý a silne obsadený osobnosťami a špičkovými politikmi. Jednoznačne mu dominovala Ukrajina, ale diskutovalo sa tiež o Islamskom štáte a situácii na Blízkom východe.

 

Lajčák vyzdvihol vystúpenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktoré označil za štátnické a zodpovedné. "Jednoznačne súhlasím, že ukrajinská kríza nemá vojenské riešenie, ale treba hľadať diplomatické a politické východisko z nej. Preto je dôležité udržať dynamiku momentálnej mierovej iniciatívy kancelárky a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda," podčiarkol.

Francúzsko-nemecká iniciatíva na ukončenie konfliktu na východnej Ukrajine vychádza z mierových zmlúv z Minska, ale obsahuje viac podrobností o spôsobe implementácie a časovom rámci. Merkelová a Hollande o nej vo štvrtok (5.2.) diskutovali v Kyjeve s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a na druhý deň s ruským najvyšším predstaviteľom Vladimirom Putinom. O Ukrajine bude Merkelová hovoriť v pondelok (9.2.) vo Washingtone so šéfom Bieleho domu Barackom Obamom.

 

Kancelárka na Mníchovskej konferencii upozornila, že úspech aktuálneho mierového plánu nie je zaručený, ale oplatí sa to riskovať už len kvôli ukrajinskému ľudu. Zároveň upozornila, že ukrajinskú krízu nemožno vyriešiť vojenskými prostriedkami, ale Západ by mal voči Rusku využiť skôr ekonomický nátlak ako posilňovanie ukrajinskej armády.

Svoj pohľad na krízu počas konferencie prezentovali tiež viceprezident USA Joe Biden, ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov aj Porošenko.