Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Rozhladňa Dušana Končeka

Vyčerpanie zo štrajku

Nevychádzal som z údivu, keď som si prečítal, že štrajkujúci učitelia sú už vyčerpaní zo štrajku, lebo to sa môže stáť len na Slovensku, teda štrajkujem - nerobím a ešte som z nič nerobenia vyčerpaní. Keby ako štrajkujúci kopali niekde zákopy niekoľko dní, to by človek aj pochopil, ale či sa možno vyčerpať z vykrikovania nejakých hesiel, či nosenia nejakých transparentov, tu už zastáva rozum stáť a keď ešte dodávajú, že budú v tom pokračovať, tak sa nám tak vyčerpajú, že budú polroka maródovať a nebude mať kto učiť. Zdravotné sestry netvrdili, že sú vyčerpané, iba pochopili, že tadiaľto cesta nevedie a že naleteli niektorých politickým sufražetkám a vracajú sa do práce. Ibaže niekde na ich miesta museli prijať nové tváre a tak majú ďalší problém, ktorý sa určite podarí zvládnuť. Ale aj učitelia sú nahraditeľní, na to by tí vyčerpaní mali tiež pamätať.

 

Neuznáva pápeža

Pozoruhodné posolstvo vyslal na Slovensku prešovský biskup M. Lach, ktorý sa zastal štrajkujúcich zdravotných sestier a vyhlásil, že on je zodpovedný len Bohu a nie vláde. Akosi pozabudol na námestníka Pána Boha na Zemi, teda na rímskeho pápeža. Chudáci neveriaci, tí sú podľa biskupa asi nezodpovední. Je dobré, že sa zastal zdravotných sestier, ale pán biskup by mal vedieť aj niečo iné. Po vojne mne osobne zachránili život mníšky, ktoré pracovali ako zdravotné sestry v nemocnici, aj iných nemocniciach. A nielen rodičia pána biskupa dreli za komunizmu, dreli všetci, pečené holuby nikomu v päťdesiatich rokoch nepadali do úst. Iste, komunisti mníšky likvidovali, v rámci ich ideológie. Ale je už 25 rokov od pádu komunizmu a cirkev na Slovensku nedokázala vrátiť tieto cnostné a milé mníšky do nemocníc a ani sa o to nepokúsila, pretože má asi vznesenejšie ciele, ktoré by som z úcty k Bohu nepertraktoval. A keďže je pán biskup Lach zodpovedný len Bohu, mal by namiesto prázdnych rečí konať v mene Boha.

 

Český prezident na Slovensko

Český prezident Miloš Zeman príde 12. februára na Slovensko, kde prednesie prejav na konferencii venovanej sociálnej demokracii v 21. storočí. Je celkom jasné, že slovenské média spustia paľbu na túto návštevu, ktorú označia ako podporu R. Fica a jeho strany pred voľbami, či podobné nezmysly. Ibaže Miloš Zeman nie je prút , ktorý sa dá ohýbať a jeho vzťah k novinárom vôbec je dosť negatívny, hlavne k takým, čo nevedia nič o tom, o čom hovoria, či sa pýtajú. A tak dať nejakú zmysluplnú otázku bude naozaj pre slovenských pisateľov problém, lebo dostanú tým prútom ako sa vraví „narezané“. V každom prípade by sme sa mali pri tejto návšteve vyvarovať tým, že znalca piva budeme núkať slovenským pivom, radšej treba použiť borovičku. Keď ešte ako premiér Miloš Zeman navštívil Slovensko a ochutnal popradské pivo, ozvala sa jeho hrdosť štamgasta a nebral si servítku pred ústa. Vraví sa, že práve preto tento pivovar zanikol, zrušil ho Miloš Zeman. Nuž pravda niekedy naozaj bolí. Určite aj na Slovensku nejaký bonmot z jeho úst zaznie, to by totiž nebol on, ale všetky jeho bonmoty majú aj hlavu aj pätu, preto ich treba pozorne počúvať.

 

Jeden zo „starých mudrcov“

Henry Kissinger jeden zo skupiny „starých mudrcov“ pred pár dňami zavítal na návštevu Moskvy, vlastne prišiel za Vladimírom Putinom, neprišiel bežnou linkou, ale špeciálnym lietadlom, ktoré samozrejme jemu nepatrí. Cestovateľ Henry patrí k špičke profesionálnych diplomatom a napriek vysokému veku je stále činný, či ako člen Bilderbergského klubu, kde chodí na stretnutia každý rok, alebo ako diplomat, ktorého názory berú do úvahu aj v Bielom dome. A tak zrejme táto návšteva nebola celkom náhodná, nehovoriac už o tom, že Kissinger a Putin si rozumejú, pretože obidvaja sú realisti. Keď sa pred dvadsiatimi rokmi stretli v Petrohrade, kde Putin vtedy pracoval, lišiak Henry sa s ním zoznámil a keď mu Putin povedal, že pracoval v KGB, Henry preniesol zaujímavú vetu: Odtiaľ sú najschopnejší ľudia. Henry totiž tiež začínal ako agent CIA. Z rokovania s Putinom sa objavili komentáre, ktoré triafali či netriafali do terča. Zo zaujímavých treba spomenúť rozhovor H. Kissingera pre ruskú televíznu stanicu, kde povedal, že Biely dom by potreboval poradcu, ktorý dobre pozná Rusko a rozumie mu. Tým možno povedal dosť, hoci dnes ťažko povedať, či budúci prezident USA a jeho politika budú realisti, alebo jastrabí.

 

Jedna druhej riekla...

Na stretnutí ukrajinského premiéra a slovenského ministra zahraničných veci sa pán Jaceňjuk chválil, ako sa Ukrajine podarilo a darí znižovať energetickú závislosť na Rusku, konkrétne znižovaním až na minimum v odbere plynu, pričom samozrejme nepovedal, že z odberu odpadol Donbas a Krym. A tejto súvislosti povedal, že stále prichádza viac plynu na Ukrajinu z Európy a Slovensku poďakoval za zvýšené dodávky. Celý tip spočíva tom, že nejde o žiadny európsky plyn, ale ten istý ruský plyn, ktorý Slovensko reverzným spôsobom na Ukrajinu dodáva. Takáto „kocúrkovština“ je skutočne pozoruhodná. A ešte pozoruhodnejšie je, že Ukrajina protestuje, proti zastaveniu plynovodu z Ruska na Ukrajinu a ďalej cez Slovensko do Európy a pritom tvrdí, že s „agresorom“ nechce mať už nič spoločné. Z týchto názorov človek dospeje k lapidárnemu konštatovaniu - buď sú politici hlupáci alebo je hlúpa politika. Jedno z toho je určite pravda.

 

Zhodené masky

Prvého februára uviedol francúzsky televízny Canal+ dokumentárny film Ukrajina. Masky revolúcie. Film si možno nájsť na Facebooku či Twitteri aj prekladom do angličtiny. Proti jeho uvedeniu Ukrajina ešte pred vysielaním protestovala. Napriek tomu ho Canal+ odvysielal a zopakoval jeho vysielanie 8. februára a ešte ho bude vysielať aj tretí raz. Šokujúce snímky upálených ľudí v Odesse doslova zbuntošili nielen Francúzov ale celú Európu. Holá pravda, ktorú ťažko vyvrátiť, lebo ide o autentické snímky z udalostí, ktoré nie sú nijakou propagandou, ale mapovaním toho, čo sa tam dialo. Reči o akejsi ruskej propagande sú nezmyslom, pretože tam napríklad vystupuje aj známy ukrajinský nacionalista, ak nie fašista, ktorý hovorí, že sa dobre tak stalo, a že ich tam malo skončiť ešte viac, hoci dones sa nevie či ich bolo 45 alebo 54 či nie aj viac. Žeby aj tohto bol podplatil Putin? Samozrejme súčasná moc na Ukrajine sa dostala do nepríčetného stavu, pretože napríklad v talianskej televízii sa objavil dokument o Donbase a ani ten nie je po chuti Porošenkovej kamarile. Na Slovensku o týchto veciach cudne mlčíme, hoci sa nás to dosť týka, lebo ide o susednú krajinu a zdá sa, že tí, ktorí si tento dokument a iné budú premietať súkromne, budú označení za „disidentov“ či nepriateľov štátu. Kde sme sa to znova ocitli?