Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ROZHĽADŇA Dušana Končeka

Anno domini august 2016

Pozeráme sa vôkol seba, počúvame, čítame, sledujeme a mne sa naozaj zdá, že sa vracia rok 1939, človek sa zrejme nikdy z ničoho nepoučí. Lebo len ten sa ťažko vracia k zákonom prírody, kto od nej odpadol , inak povedané hanbíme sa učiť rozumu a niektorým už naozaj nepomôže ani indický čas, ktorý podľa samotných Indov čistí rozum.  Pozerám na opätovné zvolávanie na akýsi slovenský Majdan pred bytom predsedu vlády a napadá ma myšlienka, že čo je hanebnejšie pre filozofiu, ako sa pachtiť za potleskom.

 

Nuž nie je to tak troška šialený ten, kto odchádza z námestia rozradostený z aplauzu nevedomých  divákov?   Nad čím sa vlastne smejeme, nad svojou vlastnou hlúposťou. A pritom tí nechápajúci stojací a skandujúci si neuvedomujú,  že nie sú dojatí obsahom reči, ale  radosťou z dráždenia.  Keby  sa pritom pozreli na špičku svojich topánok zistili by jednoduchú pravdu – sme tu preto, lebo títo neschopní akože politici sa nádejajú, že v čase slovenského predsedníctva v Rade Európy sem už prišla skoro pol tisícka novinárov zo zahraničia  tak sa chceme ukázať.

 

Žiaľ nikto z týchto novinárov si nevšimol  tento  folklórny festival a ak si aj všimol, nič o tom nenapísal. Nestálo mu to , doma má podobných fidlikantov dosť  a je na nich zvyknutý. Ešte si naši fidlikanti neuvedomili, že sa zbytočne pachtia s červenými kartičkami, lebo nikde nevedie.  Nikto netvrdí, že všetko je ideálne a nebodaj sväté, keby boli úlohy vymenené, bolo by to to isté. Ale veď eurofondy nie je nič iné ako indikátor korupcie, pre to aj vznikli, aby sa mocensky mohlo dať kočírovať s tými, ktorí ich dostávajú, alebo im ich pre niečo zatrhnú. To je to isté, ako keď manželka povie manželovi, nepomiloval si ma, a tak nebudeš mať večeru a zajtra ani obed.

 

Poslankyňa pani N. sa rozpíše, že  má podozrenia z nejakých tendrov v obciach na východe republiky. Smiešne, podozrenia  možno nájsť všade a môžeme začať rovno voľbami  starostov obcí, kde sa podpláca   až do bezvedomia. Potom ten starosta chce niečo urobiť a tak hľadá spojenectvá, podľa toho v akej je strane. To nie je ani nič nového a ani to nie je objavenie Ameriky. Za Dzurindistanu si polepšili tie obce, kde boli straníci SDKÚ, za Fica si prilepšili obce, kde sú starostovia z tejto strany. Niektoré obce sú však na pokraji zániku, nad tým sa nikto nepozastaví. Nemyslím to v zlom, ale keď som nedávno prechádzal cez víkend autom cez obce Gemera  a Spiša, nadobudol som dojem, že všade sa koná Gypsy Fest.  Lakonicky možno na adresu onej pani poslankyne povedať, že sa asi zrazila so somárom.  

 

Okrem premiéra je však trvalým objektom záujmu minister vnútra, ktorý má dnes dosť starostí s bezpečnosťou Slovenska, ale to fidlikantov nezaujíma. Len pred pár dňami objavili na východe republiky medzi Ukrajinou a Slovenskom podzemný tunel, taký, že kľudne cezeň možno prejsť s konským záprahom, čo všetko sa  cez tunel exportovalo na Slovensko nevedno, možno aj  ilegálni emigranti, ktorých je na Ukrajine neúrekom. Slovoutných poslancov, ktorí berú plat za to, aby sa starali o Slovensko nezaujíma, že nám z Ukrajiny hrozí nebezpečie zo štyroch atómových elektrární, ktoré sú v dezolátnom stave a ešte sa do nich montujú nekompatibilné palivové články. Nikto sa nevzrušuje nad tým, že na Slovensko pomaly ale isto lezú GMO  potraviny. Európska únia nedávno povolila dovoz geneticky modifikovanej sóje známej to firmy Monsanto. A nie je bez zaujímavosti, že túto firmu kupuje nemecký koncern Bayer. A tak  ďalej a tak ďalej.

Logicky si teda možno postaviť otázku. A načo je Slovensku parlament a poslanci ? Alebo načo nám je takáto smiešna demokracia? A načo je Slovensku taký prezident, ktorý  ide navštíviť niektoré latinsko - americké krajiny s ktorými  nás vlastne ani nič nespája, okrem diplomatických vzťahov. Iste, prezident ešte nebol na olympijských hrách, tak si možno splnil svoj sen, možno sa len pozastaviť nad tým, koľko Slovensko takýto výlet stojí. Ale už je to raz tak, na Slovákovi môžete rúbať aj drevo, tak sa na tomto kláte rúbe a rúbať bude. A ešte sa budeme chlácholiť, akí sme  to zhovievaví a tolerantní.

 Treba už len dodať, že prepínanie v cnosti vedie k hriechu. Prepínanie v hriechu vedie k šialenstvu.  A odtiaľ je už len na skok k besnote.

 

Kto chytá v žite?

Človek by sa ani nevzrušoval nad doslova titanským súbojom v amerických prezidentských voľbách, keby nečítal jednostranné komentáre v slovenských médiách, ktoré samozrejme v nijakom prípade nenadržiavajú Trumpovi. A ani nepíšu aké miliardy dolárov tam lietajú, pretože by sme sa dotýkali podstaty  skvelej americkej demokracie, ktorej sa tak chceme podobať, až sme už v tom. So všetkým, čo k takejto demokracii patrí. Naoko by nás to celkom nemuselo až tak zaujímať, kto vyhrá a kto prehrá, ak by v súčasnom svete všetko so všetkým nesúviselo.  

 

A tak nás /nás ani tak nie ako našich strážcov americkej demokracie u nás/ doslova desia výroky D.  Trumpa, nielen o NATO, Kryme, Ukrajine, migrantoch, teroristoch a ani si nevšímame, že  jeho filozofia vládnutia je zameraná „hlavne na Ameriku“. Teda, aby sa v tejto časti zemegule žilo lepšie, pretože stačí tam byť týždeň- dva a rúcajú sa vám  sny o americkom raji.  To znamená, že snahy tohto kandidáta sú celkom jasné, ale vnášajú jasnosť aj do terajšej politiky a to už nie je celkom jasné  doterajším jastrabom, ktorí z chaosu čo vytvorili, žali plody.  

 

Bolo zaujímavé sledovať na zjazde Republikánskej strany nielen D.  Trumpa, ale aj vystúpenie jeho dcéry Ivanky /z manželstva s Ivanou Zelníčkovou, občiankou ČSSR/. To malo naozaj osobitný výraz, zrazu ako keby sa pred delegátmi objavila  Babička Boženy Nemcovej. A nie je to ďaleko od pravdy, lebo táto šarmantná deva hodila rýchlo na klinec kariéru  modelky, je šťastnou matkou troch ratolestí, úspešnou podnikateľkou s nehnuteľnosťami a šťastnou manželkou Jareda Kuschnera, vnuka  bývalých bieloruských partizánov. Po jej prejave v sále vztýčili transparent „Ivanka for president 2024“. 

Samozrejme, toto bol Trumpov úspech, ktorý sa snažia  tamojšie média znehodnotiť všetkými možnými spôsobmi, kde neplatí ani etika a ani slušnosť. Ak sa nemýlim aj takéto výrazy by mali patriť do  pojmu slova demokracia. A tak sa stal Trump agentom Putina, ako sa vyjadril  bývalý vysoký predstaviteľ CIA, bez toho, aby sám o tom vedel. To už je naozaj vyjadrenie hodné osla. Pritom sa nikdy s Putinom nestretol, akurát sa Putin o ňom okrajovo vyjadril, že je to šikovný chlapík.

Zrejme aj je, ako sa vyjadrila jeho Ivanka, ona sa v jeho kancelárii hrala s legom a pozerala z okna ako stavia mrakodrap. Samozrejme Trumpova filozofia nenecháva pokojne spať nielen NATO, Ukrajinu, EÚ , ale snáď celý svet Na scéne sú teda dvaja, jednému ide „hlavne o Ameriku“, druhému „hlavne o Rusko“ a americké či ruské záujmy.  V tom spočíva obsah, ktorý sa  môže postupne dostať do povedomia, určite si  všetko netreba idealizovať. Ak  títo dvaja dostanú možnosť zasadnúť za jeden stôl, určite pôjde o stret záujmov, ale aj o nové delenie sfér vplyvu.

 

Clintonovej blízky denník Washington Post obidvoch označuje za cynikov a nihilistov, čo je z pohľadu „Missis tretia svetová vojna“ logické.  Ten kto videl jej epileptický záchvat v priamom prenose, musel naozaj dostať zimomriavky. Záujmy tak USA ako Ruska sa určite stretnú, pôjde len o tom, urobiť to všetko k obapolnej spokojnosti. Pritom sa začína vytvárať os Irán-Turecko- Rusko/ vrátane Sýrie/, ktorá by sa mala včleniť do Euroázijského zoskupenia. A to bude také silné, že samu bude ťažko vzdorovať. Erdogan podpíše plynovod Južný potok a energetická stratégia EÚ sa zosype ako domček z karát aj so slovenským komisárom Šefčovičom. 

 

Podľa jeho vyjadrení zrejme pošle do čerta USA, NATO aj EÚ, ktorá podľa jeho slov balamutila hlavu Turecku 53 rokov. Ukrajina zostane na psí tridsiatok o jej územia sa už dnes rujú Poliaci, Maďari aj Rumuni. Okrem toho Čína prišla s návrhom vytvoriť spolu s Ruskom vojenský blok. Čiže Trump ako prezident nebude mať ľahkú úlohu. Dnes už je jasné, že Putin postavil z nôh na hlavu, celú šachovú dosku veľmajstra Brzezinskeho a zrejme príde do módy éra diplomatov typu Kissingera: na americkej strane evidentne  takí chýbajú, na ruskej strane je Lavrov a nemožno podceniť čínsku diplomaciu. Ruský medveď sa politicky, aj ekonomicky ,  paradoxne aj  vďaka sankciám  postavil na všetky štyri nohy, o tom s akým úžasom sledujú západní generáli ruské nové zbrane , ani nehovoriac.

Takže chceme či nechceme, voľby prezidenta USA sa dotýkajú aj nás, pretože sme členom EÚ, ktorá napriek svojej snahe je dnes vytláčaná na okraj svetového diania, čo môže byť predzvesťou jej konca/ Briti včas utiekli/. V EÚ sa začnú pertraktovať ekonomické otázky jednotlivých krajín, pretože tak Taliani, ako aj Španieli či Portugalci na tom nie sú dobre. Problémy má už aj Deutsche Bank a bude to mať vplyv aj na Slovensko. A bude treba naozaj vo vládnutí „zabrať“, aby sme eliminovali to, na čo sme zabudli ergo čo nám nanútila ekonomická politika EÚ. Chýbajú nám jasné koncepcie rozvoja Slovenska, ktorým by sme sa mali venovať, namiesto handrkovania sa s európskymi fondami a inými  odtiaľ lezúcimi normatívmi.

 

Ajhľa, spasenie slovami

Nič lepšieho nemohli vymyslieť pre slovenskú náturu ako Facebook  Je verejným tajomstvom, že toto  „dielo“ vyšlo z dielne CIA, čo nakoniec nepotvrdil nikto iný ako sám  Snowden.  Zvedavosť ma sem zlákala, akože inak, veď som tiež iba Slovák. Treba priznať, že aktivity niektorých abonentov  človeka privádzajú do úžasu, tak isto ako promptnosť informácií, čo napríklad média nemôžu dokázať.  Možno tu nájsť skutočne všetko, od  pozoruhodných  modeliek, ktoré  vám ponúkajú skvostné myšlienky, ktoré letia svetom už od nepamäti, ale tu vyzerajú, ako múdrosť ktorou sa väčšina stotožňuje, a ani nevie, že ich staré matere a starí otcovia to isté tvrdili, len  to neboli myšlienky tak pekne učesané.

Samozvaní ekonomickí experti vám ponúknu svoje pohľady na svetovú i našu ekonomiku, na politiku, skrátka na všetko.  Pravdaže  nájdete tu aj pozoruhodné myšlienky, či úvahy, ktoré tak troška prekvapia svojou otvorenosťou a priamočiarosťou. Samozrejme lídrom je tu Putin, tak ako dnes všade vo svete, ale aj „zlatá česká pusinka“ Miloš Zeman a najnovšie aj  Donald Trump. No a keby Hillary rozumela po slovensky  musela by uznať, že slovenskí bačovia sú anjeli. Možno  je zaujímavý projekt „Hľadáme slovenského prezidenta“, kde jasne vedie pán Harabín, len škoda, že sa mu nedostáva od abonentov viac pozornosti, myslím tomu projektu. 

 

Aby som z tohto pozorovania  mal aspoň čosi, klikal som na  ženské priateľky, od ktorých som očakával, to čo sa mi aj splnilo, nové receptúry na jedlá, zeleninu a zákusky a zaujali ma aj včelári. V tomto prípade neplatí ono Hamletovské : Slová, slová a len slová, ako je to v príspevkoch myslenia samobytných filozofov, ekonómov a politikov. Ten, kto tu vystupuje, píše, či diskutuje ma presvedčil o starej pravde: kto chce byť hlboký, snaží sa byť jasný, kto chce vyzerať hlboký, snaží sa byť nejasný.

 

Tieto Nietzsecheho slová sú skutočne namieste a mali by si ich zobrať za svoje aj tí tmári, ktorí si pletú komplexnosť so zmätkom, duchovnú jemnosť s mlátením prázdnej slamy a skúmanie problematiky s hrou na slepú babu. Keď však beriem do úvahy výhody, ktoré sprevádzajú umenie vyzerať hlboký, ľutujem, že som vždy kultivoval neresť jasnosti, ktorá zbavuje čitateľa nudy a námahy, ale ľahko vpaľuje jasným „spisovateľom“ na čelo nezaslúžený biľag povrchnosti. 

No ale čo už, niekto nám vymyslel novú hračku Pokemónov, potom prídu ďalšie. Chlieb a hry. Len či bude aj na chlieb, keď sa všetci budeme len a len hrať...