Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Rozhľadňa Dušana Končeka

Slovenská bojovníčka islamu?

Pani Vášáryová, keďže so svojimi názormi na Slovensku nepochodila, išla sa biť za emigrantov až do Prahy, zrejme aj na požiadanie tzv. sluníčkárov. A tak sa stretla na besede na pôde Európskeho domu v Prahe so šéfredaktorom Mladej fronty Dnes Jaroslavom Pleslom. Témou diskusie bolo : Nestabilita na prahu EÚ – ako vyzerajú schengenské hranice? Treba povedať, že poslankyňa NR SR sa na besede nijak nevyznamenala a slovenský parlament reprezentovala všelijako, len nie dobre. Takmer spolubesedníka nepustila k slovu. Ale tomu stačilo, aby na prúd nezmyslov reagoval jednou vetou. Ako napríklad vtedy, keď sa naša bývalá diplomatka roztatárila a vravela, že sme tu chovali a živili viac ako 150 tisíc ruských vojakov, ktorí ešte mali aj ženy a deti. Šéfredaktor jednou vetou vysvetlil exdiplomatke, že „To platil Sovietsky zväz“ a z publika pani poslankyňu informovali, že to bolo tak ako s americkými vojakmi teraz v Nemecku. Svoje argumenty, že sa nemusíme báť islamizácie, okorenila aj skúsenosťami, že „nás Turci k ničomu nedonútili pred 250 či 300 rokmi a to mali chanát 150 rokov na juhu Slovenska“ . „Znalkyňa“ tohto obdobia asi nečítala, ako padli Turci na Poniky a čo tu stvárali, takže bezbranných nebolo treba nútiť, ale niektorých donútili byť janičiarmi. A tasila argument, akáže islamizácia, keď tu nemáme ani jednu poriadnu mešitu. Pani exdiplomatka by mala vedieť, čo sa za Turka vravelo, že jeho domov je tam, kde sú kopytá jeho koňa, takže mešitu ani nepotrebuje, hodí si pod nohy koberček na Poľane a bude sa modliť k Allahovi. Môj kamarát v Prahe na tejto besede bol, svoj dojem mi povedal do mobilu lakonicky - Ja toho pána Lasicu ľutujem, ten teda šlapnul...

 

Russia Today

Na Slovensku je málo ľudí, ktorí poznajú túto televíznu stanicu, hoci práve mala desaťročné jubileum. A nie je to hocijaká televízna stanica, dáva na frak aj CNN aj BBC. Podľa počtu divákov všetkých jazykových mutácií na You Tube napríklad dvojnásobne prevýšil CNN, viac ako trikrát Euronews a viac ako desať ráz BBS. Tri milióny divákov na You Tube je absolútny rekord, ktorý nedokázal žiadny iný televízny kanál na svete. Russia Today je televízny kanál, ktorý vysiela z Moskvy pre viac ako 100 krajín sveta v angličtine, španielčine a arabštine, od roku 2014 aj v nemčine a od roku 2015 aj o francúzštine. Denne má 700 miliónov divákov po celom svete. Od roku 2007 začal umiestňovať svoje materiály aj na You Tube a tu nemá konkurenciu. Televízni diváci si televíznu stanicu cenia pre objektívnosť, kvalitu a rozmanitosť. Má množstvo divákov napríklad v USA a tam začali uvažovať o jeho zrušení, dokonca o tom rokoval Výbor Kongresu USA, kde sa amerických odborníkov pýtali kongresmani, že keby existovala tabuľka od 1-10 bodov, kde by zaradili Russia Today a kde americké televízne média. Odpoveď znela Russia Today 7-8 bodov, americké 3-4 body. Slovenskí operátori túto stanicu v ponuke nemajú, aj keď existuje desať rokov, slovenské televízne stanice ju ani nespomenú, ono totiž keby vysielala v slovenskom jazyku, tak by všetci skončili na smetisku. Už stačí len zvolať, nech žije slovenská demokratická kultúra! Alebo – ako sa cítime „za opicami“.

 

Iba Allah to vie

Ten kto počúval prejav ruského prezidenta V. Putina k federálnemu zhromaždeniu RF musel sa na všeličím zamyslieť. Niektorí anti analytici tvrdili, že nič nového nepovedal. No pre mnohých bola novinka aj v tom, že, čo sa týka sporu s Tureckom povedal: Len Allah vie prečo to urobili. A Allah im zobral rozum a úsudok, keď to urobili. Nie náhodou to tento veľmajster politického šachu povedal, prvý raz totiž jeho prejav vysielali aj turecká televízia a turecký rozhlas a v tom prejave pochválil aj turecký národ, čo vyvolalo veľkú odozvu medzi Turkami a zrejme do bola pre Erdogana rana z milosti, akože inak Allahovej. Stvrdli aj na Ukrajine, v celom prejave totiž Ukrajinu ani raz nespomenul, ako keby neexistovala, čo veľmi zarmútilo prezidenta Porošenka aj vládu. Nemali sa totiž na čo ozvať, svojimi smiešnymi replikami, ktoré už nechcú počúvať ani v Európe a tobôž už nie na Ukrajine. Všetci ich odložili niekde na „tretí plán“ a tak sa budú chcieť zasa nejako „zviditeľniť“. Pre toho čo sa zaoberá Ruskom bolo zaujímavé počuť o programe civilizácie Ďalekého Východu, o programoch pôrodnosti, sebestačnosti ale aj o hospodárskej situácii, kde V. Putin povedal rovno, že nie je ideálna, ale nie je kritická. A to pritom čelí sankciám takmer celého sveta, cena ropy klesá no a V. Putin má takmer absolútnu podporu obyvateľstva. Takmer v rovnakom čase sa v médiách na Západe objavili snímky ruského medveďa Stepana, ako si pochutnáva na pikniku s mladou pani a jej maloletou dcérkou na lesnej čistinke, ako mu to dievčatko sedí na chrbte a ďalšie rodinné snímky. Čitatelia Daily Mail, Daily Mirror a mnohých ďalších boli doslova v šoku, neverili vlastným očiam a niektorým nabehla aj husia koža na tele, ako písali. Ešte furt nepochopili Rusko, so svojimi krásami a zvláštnosťami, ani nemohli, ich média totiž Rusov vykresľujú ako divokých medveďou a hľa tu je jeden mierumilovný a nevolá sa Putin, ale Stepan.

 

Putin-Merkelová

To, že ruský prezident je aj beťár hádam nikto nepochybuje a vie byť vtipný. Nedávno si zavtipkoval na adresu vedľa neho sediacej A. Merkelovej a politiky Západu voči Rusku. Na margo tejto politiky povedal: „Nech už počas svadobnej noci robíte čokoľvek, výsledok by mal byť vždy rovnaký“. Vedľa sediaca A. Merkelová po preklade pozrela naňho pohľadom, ktorý hovorí asi toto: Ja ťa mám rada, ale asi ťa zabijem. Na krátkom videu ten pohľad stojí za to. Možno ho nájsť na YouTube.

 

Honba za prízrakmi

Európska komisia dostala písomnú sťažnosť desiatich krajín, ktorí protestujú proti plynovodu Severný potok 2 z Ruska do Nemecka, vrátane Slovenska/ už len ôsmich, lebo Bulharsko a Česká republika svoj podpis stiahli/. Plynovod s kapacitou 55 miliárd kubíkov za rok má viesť pod Baltickým morom. Sťažnosť stredoeurópskych krajín je pochopiteľná, v sťažnosti píšu, že zastavenie prietoku plynu cez Ukrajinu je ohrozením ich bezpečnosti a Európska únia by mala tomu zamedziť a tak podobne, lebo tranzit cez Ukrajinu by mal byť strategickým záujmom Európskej únie. Hoci treba povedať, že s týmto tranzitom máme aj na Slovensku dramatické skúsenosti. Je celkom jasné, že táto sťažnosť sa minie účinkom. Ani Slovensko a ani ďalšie krajiny nie sú také naivné a veľmi dobre chápu, že tranzit cez Ukrajinu nie je bohvieaká nádej, hlavne v týchto zložitých udalostiach na Ukrajine. Záhadu tejto sťažnosti však treba hľadať inde, to už Bulhari a Česi pochopili. Možno ju nájsť v novinách Financial Times. Redaktorom týchto novín sa stali známe odporučenia expertov pre prezidenta Obamu, ktoré sa týkajú ukrajinskej ekonomiky. Celá záhada spočíva v tom, že v prípade zastavenia tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, bude musieť finančné straty Ukrajiny vziať na svoje plecia Amerika a to nie je maličkosť, lebo ide o 2 miliardy dolárov za rok. A takéto jarmo si Obama na krk nevezme aj s ohľadom na blížiace sa prezidentské voľby. Ale stačilo zamávať rukami a tak sa zrodila „iniciatíva zdola“ z krajín strednej Európy, stačilo len povedať, čo USA chcú. Aj také bývajú úskalia politiky zjednotenej ale nejednotnej Európy.

 

Odvážni Rusíni

Na Podkarpatskej Rusi maďarská a rusínska menšina neprestáva bojovať za svoju autonómiu v čom ich pomáhajú nielen Maďari ale aj Česi. Pred niekoľkými dňami českí poslanci európskeho parlamentu navštívili Svaljavu na Podkarpatskej Rusi, kde sa stretli s obyvateľmi. Neobišlo sa to bez škandálu, keď na stretnutie prišli príslušníci štátnej bezpečnosti Ukrajiny a snažili sa prítomným, teda aj českým europoslancom odovzdať predvolanie na vypočúvanie. Táto ukrajinská pikantéria sa stretla s obrovskou nevôľou zhromaždenia a Rusíni častovali bezpečákov slovami, že im je kyjevská vojna proti Donbasu nepotrebná, rovnako ako aj Ukrajina, ktorá na Podkarpatskej Rusi podľa vydráždených Rusínov nikdy neexistovala. A takto štátnu bezpečnosť vypoklonkovali zo sály, tí si veľa nemohli dovoliť, lebo zistili, že ide o europoslancov a Ukrajina o Európu „bojuje“ aj zbraňami. Takže europoslanci majú o čom v europarlamente diskutovať.

 

Galský kohút zakikiríkal

Francúzska strana Národný front Mariny le Penovej sa stal víťazom prvého kola francúzskych regionálnych volieb, keď porazil Republikánov N. Sarkozyho a socialistov Hollanda. Tento úspech Mariny le Penovej sa očakával hlavne po udalostiach z 13. novembra, teda teroristického útoku v Paríži. Vládni socialisti síce skončili na treťom mieste, ale v druhom kole majú šancu o víťazstvo zabojovať, ak ich podporia Zelení, ktorí spolu s radikálnou ľavicou získali asi desať percent hlasov. Nie je to však isté a súboj s Národným frontom bude naozaj veľmi tesný, hoci ešte môžu v druhom kole zamiešať karty aj Republikáni. Francúzi sa však po posledných udalostiach prikláňajú skôr k Marine le Penovej, v ktorej vidia de Gaulla v sukni a tá m á veľké šance aj v prezidentských voľbách. Galský kohút teda zakikiríkal a tak sa môže stáť, že V. Putin sa ocitne medzi dvoma ženami Angelou a Marínou, čo bude pre neho ako slobodného ruského bojara určite potešujúca realita.