Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ROZHĽADŇA Dušana Končeka

„Nešťastní utečenci“ ergo veľký biznis

Keď nedávno jeden slovenský kvázi politik povedal, že Rusko je nebezpečnejšie ako islam, zdalo sa, že tento pán je drogovo závislý. Ale on vlastne len  artikuloval politiku rusofóbie, ktorá je na Západe stále rozšírenejšia, až sa stáva z toho nebezpečná zbraň. Treba si zalistovať v tlači a zistíte, že utečenci začali prichádzať  z Afriky a krajín Blízkeho Východu do Európy už v polovici roka 2015 a Európa ich prijímala s otvorenou náručou. A nie je bez zaujímavosti, že práve vtedy sa začali množiť sankcie proti Rusku a samotní Rusi sú pod silnou kontrolou vstupu do  krajín EÚ, kým  utečenci z afro ázijských krajín mali vrelý príjem. Nie je možné si nevšimnúť ani to, ako Západ sľuboval otvoriť náruč Ukrajincom a zrazu je všetko inak.  Ukrajinci sa cítia oklamaní. Tak čo je vlastne v tomto emigrantskom mechu , začali si mnohí klásť otázku. A myš nakoniec z mecha vykukla. Utečenci do Európy to je biznis  s obrovskými ziskami pre jeho organizátorov. Podľa ocenenia európskeho Europolu v roku 2015 zarobili  gangy prevádzačov 4 miliardy libier šterlingov/ asi 6 miliárd dolárov/, ako o tom informujú anglické noviny The Independent  článku: Refugee crisis - Human traffickers  netted up to L4bn last year. Podľa Europolu tomuto biznisu môže konkurovať len drogový biznis. K takýmto záverom prišli špecialisti na základe výpovedí 1500 utečencov, ktorí prišli do Európy. Ukázalo sa, že 90 percent z nich zaplatili prevádzačom za dopravu do Európy. Odborníci z Europolu ďalej tvrdia, že  priemer každý zaplatil za prevoz od 3 do 6 tisíc dolárov. Takýmto spôsobom gangy prevádzačov či prepravcov zarobili za rok úžasnú sumu peňazí. Siete týchto gangov sa grupujú od Afriky až po Škandináviu  a je  nich podozrivých takmer  11 tisíc ľudí. To znamená, že narastajúci prílev  emigrantov nie je spôsobený len problémami na Blízkom Východe, hoci táto téma tam existuje, ale skôr jednoduchým biznisom. A tu nevdojak vyvstáva otázka- kto to vlastne platí, lebo ak tú pre priemernú sumu za osobu vynásobíte 3-4 členmi rodiny, tak predsa nie je možné, aby títo chudobní mali toľko peňazí. A pritom väčšinu z nich tvoria mladí ľudia, ktorí si prišli hľadať nevesty do Európy? To jednoducho ukazuje na to, že za chrbtom tohto premiestňovania národov niekto stojí, lebo to nemôže byť náhoda. Na nemeckých sociálnych sieťach sa potom dočítate aj takúto repliku:

„Nemecko ešte nikto tak neponížil, ani v roku 1945.  Je lepšie vidieť 10  divízií sovietskych vojakov pred Berlínom, ako tisícku emigrantov v Kolíne“.

 

Čo je za rozpadom FIFA

Medzinárodná  futbalová federácia FIFA sa rozpadá, teda jedna z najbohatších a jedna z najváženejších športových štruktúr so 100 ročnou tradíciou. Je to zaujímavé, že   práve FIFA sa ocitla ako prvá v rozpade dolárového systému globalizácie a začína sa deliť podľa záujmov. Perspektíva je už jasná, viac ako dve desiatky  národných futbalových federácií chce vystúpiť z FIFA a založiť si vlastnú Svetovú futbalovú  asociáciu, takže budeme mať dve. Sedemnásť európskych krajín majú podľa zahraničnej športovej tlače podporu najbohatšieho človeka na svete Billa Gatesa na vytvorenie novej futbalovej organizácie, ako kontra organizácie proti FIFA. V našich médiách sme sa dočítali o Blatterovi a Platinim, ktorých z FIFA odstránili a miesto nich prídu noví ľudia. Ďalej už fungujú rôzne záujmy, ktoré privádzajú na svet novú organizáciu, takže budú dve, za rôzne peniaze a rôzne záujmy. V Londýne sa už uskutočnilo stretnutie medzi Billom Gatesom a šéfom anglickej futbalovej  asociácie, ktorý vraj zastupoval 17 európskych krajín a ktoré sú pripravené opustiť FIFA  po voľbách nového predsedu FIFA, ktoré budú 26. februára. B. Gates/ jeho majetok sa oceňuje na 76 miliárd dolárov/ by mal byť prezidentom novej organizácie a mal by ju finančne zabezpečiť na  4-5 rokov. To však znamená, že priamo či nepriamo sú ohrozené už dohodnuté MS vo futbale v roku 2018 v Rusku i MS vo futbale  roku 2022 v Katare, lebo z dvoch kandidátov na predsedu FIFA je jeden Francúz a druhý katarský šejk. Ale načo je B. Gatesovi futbalová asociácia, nevedno, alebo je to požiadavka vyšších globalistických kruhov? Futbal je hra nohami, takže samozrejme potrebuje aj hlavu, ale načo  budú dve ? Asi preto, že aj nohy sú dve.

 

Prečo nikto neprotestuje

Róbert Fico sa stal objektom dehonestácie českých médií, o slovenských už ani nehovoriac, odvtedy, ako zostavil  so Smerom jednofarebnú vládu . to boli také jemné podpichovačky, aj vo verejnoprávnej ČT. Potom ako sa objavili emigranti, tak sa  v českých médiách rozpútala proti  R. Ficovi dehonestácia na plné obrátky a verejnoprávna ČT  hrá prím.  Vrcholom všetkého boli pred niekoľkými dňami Udalosti a komentáře na ČT, kde  moderátor Dolanský mal ako hosťa podpredsedu KDU-ČSL pána Bartoška, ktorý sa kriticky vyjadroval o emigrantoch a ich činoch a podporil otázku summitu EÚ, ktorú navrhol slovenský premiér a tu sa stalo, niečo, čomu nikto nerozumel. Moderátor položil stupídnu otázku. A to vám nevadí, že sa staviate na  úroveň slovenského premiéra Fica? Český mediálny odborník Petr Žantovský sa priznal, že tejto otázke vôbec nerozumel a uviedol, že ju možno chápať aj tak, že Fico je nejaký  zločinec a potom sa treba spýtať, prečo je pán Dolanský moderátorom verejnoprávnej ČT so svojimi domnienkami, pretože by mal vedieť že R. Fico je premiérom slobodného štátu Európskej únie- Slovenska. Petr Žantovský sa vyjadril, ako  vravia bratia Česi „ kulantne“. Mne sa pritom podarilo rozliať kávu a tak som si namiesto nej do šálky nalial slivovicu a keby moje repliky bol počul pán moderátor Dolanský, tak by možno aj on emigroval , niekde do Sýrie. To je jedno, či by bol slovenským premiérom Janko či Paľko, také niečo by si moderátor nemal dovoliť. A na prekvapenie, zo Slovenska sa nikto na tieto hlúposti moderátora neozval a ani neprotestoval. Prečo sa napríklad  verejnoprávna RTVS neozvala? To  sa necháme bičovať  len tak naverímboha?

 

Nová báza pre emigrantov - Ukrajina?

Európa a hlavne Nemecko  nie sú schopné zvládnuť tú prvú várku utečencov, ktorá dnes už predstavuje poldruha milióna ľudí.  Už aj samotní Nemci pochopili, že Turci sa ich budú snažiť dojiť a sľubovať všetko, len, aby dostali peniaze. V Európe veľmi dobre vedia, že potenciálni utečenci nes skôr sedia doma, zháňajú peniaze na prevoz a druhá vlna začne najneskôr o osem týždňov a to už bude tragédia.  Nekonečné rokovania nikam nevedú, poldruha tisícky policajtov –pohraničníkov, rozosmiali aj českého prezidenta Zemana, nejaké tábory tiež nič nevyriešia. Zainteresovaní odborníci aj z Europolu vedia, že sa už objavili podobní utečenci, skôr bojovníci Daešu , už aj na Ukrajine. A tak treba hľadať miesto, kde by sa mali utečenci umiestniť. V kuloároch na Západe sa už šušká o tom, že takým konkrétnym geografickým miestom by sa mala stáť Ukrajina. Pritom je známe, že Ukrajinci sa ženú do Európy za každú cenu, aby platilo to za čo skákali na Majdane – Ukrajina je Európa. Nemci či iné krajiny môžu dať utečencom nejaké formálne papiere a odviezť ich na Ukrajinu, o čom sa sem tam hovorilo aj  na nedávnom fóre v Davose, kde nechýbal napríklad   ukrajinský prezident Porošenko a primátor Kyjeva Kličko, ktorí mali neúrekom stretnutí a už z ukrajinských zdrojov počuť, že úver na 1,7 miliárd dolárov „ letí“ na Ukrajinu. Samozrejme na reformy oficiálne a neoficiálne to môže byť aj na utečencov. Neslýchané miliardy Turkom,  a potom aj Ukrajincom, aby si Európa oddýchla. Ale to bude len krátky oddych, lebo všetky nesystémové opatrenia, ako tie s Tureckom či Ukrajinou sa bumerangom vrátia späť.

 

Bociany  ešte nepriletia

Logicky muselo KDH svojho maskota bociana vo voľbách vymeniť, lebo 5. marca nebude  ešte po bocianoch ani chýru, ani slychu. A tak Fígeľ nepriletí na mítingy na bocianovi/ v Čaklove mali moriakov/, ale  tanečným krokom za  zvukov muziky Kandráčovcov. Aspoň sa ľudia pri tanci zohrejú v týchto nepríjemných zimných dňoch a budú prezentovať svoj program, lebo vraj nie je jedno aké Slovensko odovzdáme našim deťom, teda tým deťom ktoré priniesli na svet KDH bociany. Hala v Poprade vraj pri štarte kampane praskala vo švíkoch, iní tvrdia, že od mrazu. A ľudia musia prísť skôr na mítingy, aby sa mohli haly zatvoriť z bezpečnostných dôvodov, hoci KDH inak tvrdí, že strašenie moslimami je Ficová volebná kampaň, takže KDH vodu káže a víno pije, čo nie je nič nového a ešte k tomu zakotvené v ich programoch. Ono súčasné KDH nijako oslnivo nevyzerá, chýba mu totiž taký reál politik ako je Janko Čarnogurský a keby bol na mítingoch on, tak netreba ani bociany a ani Kandráčovcov.

 

Nadčasová  úvaha

Začiatok roka 2016 ukázal, že tento rok bude ešte horší ako predchádzajúci a či sa nám to bude páčiť alebo nie, bude sa to horšie dotýkať bezprostredne aj Slovenska.  A to bez ohľadu na to, ako dopadnú voľby a bez ohľadu na to, ako sa nová či skoro staronová vláda  bude snažiť eliminovať dopady na svojich občanov.  Pozrite sa na chvíľku na mapu. Za chrbtom na východe máme Ukrajinu, kde  nič nekončí, ale skôr začína a budeme musieť tŕpnuť, aby  sme nedostali nejaký úder do chrbta. Poľsko začína dávať najavo, že chce svoje miesto na Slnku a tu sa snúbi rusofóbia s germanofóbiou, čo je už naozaj pekelné spojenie. Susedné Maďarsko sa nikdy nezriekne všetkých Maďarov na svete a susedné Česko  pôjde od mantinelu k mantinelu. A to sú krajiny Vyšegrádskej štvorky, ktoré naoko vyjadrujú  v EÚ akúsi súdržnosť. A samozrejme sú tu emigranti či utečenci, Nemecko priznalo, že si nevie rady s mladými agresívnymi moslimami a zisťuje sa, že ich do Európy prišlo nie  milión ale milión a pól a naďalej  príchody pokračujú, aj keď v čase zimného slnovratu nie v takej miere, ako na jeseň. Ale len čo sa oteplia vody mora, máme tu znova  toto cunami, odborníci  aj z OSN  či iní experti tvrdia, že minimálne môžeme rátať v tomto roku s 3 miliónmi. Samozrejme Nemecko sa bude brániť, verejná mienka je  tam dosť radikálna a tak ich treba niekde umiestniť. A tu si bude každý chrániť svoje záujmy, čo je len logické. Ale obavy, že Slovensko bude tak isto čeliť tomuto cunami sú veľké a reálne. Jednoducho  príde k tomu, že sa budú zatvárať hranice, teda Schengen prestane existovať, a keď nebude Schengen nemá zmysel ani euro, a ďalej ani samotná EÚ v súčasnej podobe. Hovoria to nielen tí nadnárodní byrokrati v Bruseli, ale  už o tom  hovoria aj tí, čo sa nadchýnali  týmto spolkom a ktorí majú čo povedať do svetového diania/stačí spomenúť Sorosa, či Friedmana/. Potom tu máme Sýriu a tiež zdá sa nekonečný príbeh, ako ukrajinský, na Blízkom Východe. Do toho všetkého  sa hlási  ekonomická kríza, ktorá  má byť ďaleko horšia ako v roku 2008.  Ktosi povedal, že tak ako ste si zasiali, tak budete žať -a zrejme má hlbokú pravdu.

Všetky tieto udalosti či ešte aj ďalšie sú iba dôsledkom čohosi, čo sa udialo predtým. Utečenecká kríza je dôsledkom chaosu vytvoreného v Iraku, Afganistane, Líbyi, Sýrii, na ktorom sa podieľala aj EÚ a musí znášať dôsledky, lebo ten kto sa tu hral  na svetového lídra , toho sa tieto veci nedotýkajú. Zaujímavé je, že teraz keď Rusi, na oficiálne pozvanie sýrskej  vlády likvidujú úspešné DAEŠ, zobudil sa iniciátor chaosu a chce vytvoriť druhý front proti DAEŠU. To je už tradičné, ten kto vyhráva, k tomu sa pripojíme, tak ako v obidvoch svetových vojnách. A hoci ešte v auguste nositeľ Nobelovej ceny mieru B. Obama trdil, že do Sýrie, nevstúpi žiadna topánka amerického vojaka, teraz uvažuje o pozemnej operácii, ako inak bez súhlasu  sýrskej vlády, však OSN to odklepne a tak sa treba spýtať, čo je to vlastne OSN? A aká je jeho funkcia v  bipolárnom svete?    Lebo svetoví lídri sa  dohodnú a OSN je tu o ničom. Taký klasický príklad,  ruský  vysoký predstaviteľ Gryzlov ide na Ukrajinu, rokuje s Porošenkom, potom sa stretne námestníčka Kerryho Nulandová s vysokým ruským zmocnencom pre Ukrajinu Surkovom, potom  sa stretnú Lavrov s Kerrym a na Ukrajine sa začnú hýbať škatule. Ale nielen tam, na Slovensko prilieta námestník námestníčky Nulandovej, ktorý jedná so slovenským ministrom zahraničia o ľudských právach/ také je oficiálna náplň jeho funkcie/. Len treba dodať, že je to bývalý agent Air Force, ktorý bol v Iraku  v jednotke Special Comands, potom pôsobil na ministerstve obrany USA, aj  v Bielom dome. Nič  nové, prišiel na Slovensko  vydať nášmu ministrovi nové noty po spomenutých rokovaniach. Tak to chodí, malé Slovensko nemá inú šancu len zraziť opätky a zasalutovať. A keď sa trošku pechorí,  ako Fico v otázke utečencov , nadnárodní byrokrati v Bruseli mu hrozia div nie šibenicou a domáci pusy pajtáši mu vyčítajú, že  utečencov využíva  ako súčasť volebnej kampane, Keď si zoberiete ono heslo Smeru pred voľbami „Chránime Slovensko“ má to hlavu a pätu v kontexte s tým, čo sa deje a bude diať  tomto roku. Aj keď môže zachrániť, len to, čo mu bude dovolené a pardonované. V týchto udalostiach jasne pociťujeme, čo to je strata suverenity, ktorej veľkú časť sme delegovali Bruselu, ale to cítia skoro všetci, tak Poliaci, ako aj Maďari a dokonca aj líder EÚ Nemecko, kde je stále po vojne ešte 40 tisíc amerických vojakov aj so základňami. Jeho trpenie za nacizmus ho zdržiavalo celé roky, ale nedávno vydali v Nemecku  Hitlerov Mein Kamf s komentármi a rozchytal sa celý náklad v okamihu, nebol veľký iba 4 tisíc exemplárov, ale požiadavka je na 60 tisíc kusov ! Nechcem  ani domyslieť čo to znamená. Na Ukrajine sa banderovský nacizmus prejavuje naplno, pardonovaný aj vládou aj prezidentom, Banderovi sa stavajú pomníky, fakľové sprievody sú bežné. A ten kto  Ukrajinu rozohral a manipuluje s ňou, chcel  celý problém zvaliť na Európu, ibaže sa tá zbadala a utečenecká kríza  Ukrajinu postavila na okraj. Ale ten problém je tu, tiež nekončí, a bude ovplyvňovať Európu, aj Slovensko. Tak teda naozaj žneme, čo sme zasiali. Európske krajiny a EÚ samotná nie je a ani nebude schopná vyriešiť problém s utečencami na ktorých napríklad Turci zarobili 6 miliárd, poskytovaním lodí a lodiek. Cena prevozu sa pohybovala od 3 do 6 tisíc dolárov na osobu, čo je naozaj dobrý biznis.

A teraz sa už Turecku mália aj tie 3 miliardy, ktoré má dostať od EÚ, aby utečencov zdržiavala, chce viac a biznis bude pokračovať.  Dal som si tu námahu a spočítal som koľko ruských náletov bolo v Sýrii na sklady zbraní islamistov. Podľa toho museli byť v Sýrii sústredené zbrane z celého sveta, v takom množstve, že, keby sme ich naskladali na seba tak by vytvorili pohorie  ďaleko väčšie ako celé Alpy.  A kto ich tam dodal?  No predsa najväčší výrobca zbraní na svete- teda USA, priamo či už nepriamo. Tak sa ani nemožno čudovať, že všetko kto má nohy odtiaľ uteká.

V Davose na nedávnom fóre zaznela aj informácia, že  z Afriky, ktorá je odkázaná na export dôležitých surovín sa môže smerom na sever pohnúť až miliarda utečencov! Tu už končí sranda. A to sa Slovensko stane v druhom polroku tohto roka predsedajúcou krajinou EÚ a presne na jeseň má vypuknúť ekonomická kríza, začíname tu mať totiž nové Grécko. Investori nechcú krajinám požičiavať, pretože štáty, ktoré zachránili banky, ktoré zasa ťahali dole akcie, nie sú schopné samofinancovania. A tak tu máme v Európe hneď niekoľko štátov, ktoré sa chovajú ako v minulom roku Grécko. Európska ústredná banka uvalila v minulosti obrovské regulácie na európske banky, aby ich urobila bezpečnejšími.  To bol nezmysel.

Museli tak sporiť na kapitál, že neboli  dostatočne ziskové. A to znamená, že ak padnú akcie a tie padajú, katastrofa je za humnami. A čo bude skôr predsedajúca krajina EÚ robiť, zachraňovať Európu, alebo seba? To dnes ešte nikto nevie, náznaky aj spoza veľkej mláky sú také, že Európa je skôr na odpis, hoci je v hre Transatlantická obchodná dohoda medzi  EÚ a USA a tá by sa mala tiež podpísať v čase  , keď bude Slovensko predsedajúcou krajinou. Ale výhrady proti jej utajovanému zneniu sú už dnes veľké, zrúti sa teda EÚ práve na tomto a Slovensko bude poslednou krajinou, ktorá predsedala EÚ ? To sa ešte všetko môže viac zamotať, Európa je odkázaná v surovinách na Rusko, v poslednom čase sa živia proti ruské nálady, sankcie môžu vzájomne gradovať,  situácie sa môže vyostriť. Je taký indikátor v Európe – Židia,  opúšťajú Európu a utekajú do Izraela, už odišlo viac ako 10 tisíc, len z Francúzska skoro 8 tisíc. Pripomína to  tridsiate roky minulého storočia. Do toho zaznel na ruskej televízii hlas Žirinovského, ktorého berieme ako nacionalistu. A ten povedal jednu zaujímavú vec, ktorú Európa prešla mlčaním: Buďte radi, že v Kremli je Putin, keby tam bol niekto iný, tak za 72 hodín sú ruské tanky v Bruseli...  Pri týchto slovách, človeka napadla ruská riekanka – Rusi pomaly zapriahajú, ale potom rýchlo letia...

Tento rok bude naozaj prelomový, všeličo sa bude lámať, všeličo meniť. Vo svete, v Európe, aj na Slovensku. Jediná rada je -zachovať si chladnú hlavu a jasnú myseľ.