Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ROZHĽADŇA Dušana Končeka

Večne živý - značka BB

Nehovorím o Brigite Bardot, ale o Bélovi Bugárovi, on je už naozaj večne živý ako Lenin. A teraz má v strane aj Nadeždu Krupskú teda Žitňanskú, ktorá si obliekla nový kabát a je tu aj Trockij , ktorý sa na Slovensku volá Šebej. A tak už na Dunaji chýba len Auróra z ktorej by vyšiel výstrel a marcová revolúcia v roku 2016 môže začať. Stranu Most-Híd teda do parlamentných volieb povedie BB (čítaj. B. Bugár) a za viac ako 1,3 milióna eur na voľby, chce vytvoriť alternatívu vláde jednej strany, spolu so Sieťou a KDH/Zaujímavé správy sú, že ministerstvo vnútra chce kúpiť rýpadlá za 2 milióny eur a viac ako polovica Slovákov sa boji o svoju finančnú situáciu/ V jej programe je aj boj s chudobou a aj boj proti šíreniu extrémizmu a domáceho nacionalizmu v Európe, teda možno budú bojovať aj proti kancelárii maďarského poslanca Jobbiku v Dunajskej Strede, lebo to tiež patrí do kapitoly domáceho nacionalizmu. Pani Žitňanská chce nanovo sformulovať pravidlá vstupu na územie EÚ „lebo musíme urobiť všetko pre to, aby Únia pod tlakom terorizmu neobetovala najcennejšie výdobytky európskeho projektu, ako je sloboda pohybu občanov Únie“ Teda aby sme nehovorili: Vidieť Paríž a zomrieť. Doteraz som si aj ja myslel, že najcennejšími výdobytkami európskeho projektu je zvýšenie blahobytu Slovenska, lebo sloboda pohybu bez peňazí vlastne nie je nič iné, ako emigrácia. Pani Žitňanská tvrdí niečo celkom iné. Zdá sa, že BB, keď ju zobral na kandidátsku dvojku stúpil nechtiac na hrable, ktoré ho ako to býva zvykom buchli do hlavy.

 

Svetový rekord cynizmu

Pracovníci známeho francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo zverejnili komuniké, ktorým vyjadrili podporu príbuzným obetí parížskych udalostí a zdieľajú s nimi ich bolesť. Neuveriteľný cynizmus, veď práve Charlie Hebdo svojimi karikatúrami Mohameda vyprovokoval prvé tragické udalosti v Paríži (či už zámerne alebo nie). Na ich mieste by bolo dobré, radšej mlčať, ako otvárať vôbec ústa, alebo to znamená už vôbec nebudú kresliť Mohameda a dali sa na pokánie? V Turecku pri futbalovom zápase počas minúty ticha, Turci (Igilovci) bučali a pískali. Cynizmus a podlosť sa usadila Európe vo všetkých sférach života a politiky. Európa ako keby sa vracala do dávnej minulosti, keď sa tomto priestore vraždilo a plienilo, aj to je naša minulosť, ku ktorej sa veľmi nehlásime, ale aj to je súčasť európskych hodnôt, ktoré dnes skloňujeme každý deň. Teda nie sme až takí anjelici, za akých sa vydávame a naša európska minulosť sa nedá skryť po akýsi európsky projekt. Minulosť si človeka ale aj národ vždy nájde.

 

Zmena kurzu?

Pred pár dňami na Ukrajine oslavovali druhý rok od pamätného Majdanu. Skončilo to veľkým fiaskom, pretože prezidenta Porošenku vypískali a skandovali „Preč“ a „Hanba“. Na prvom výročí Majdanu boli európski politici, prezidenti, vrátane slovenského A. Kisku, ktorý si aj potom tradične vymieňal názory (alebo mu radil) a ukrajinským prezidentom. Na druhom výročí Majdanu však už nebol, tak isto ako ostatní európski politici či prezidenti. Ukrajinskú krízu „splodili“ USA, aby ju potom zavesili na krk Európskej únii, ktorá sa tak dostala do problémov a bude ich mať na krku ešte aj ďalšie roky. Na jednej strane sú Minské dohovory, na druhej strane si USA robia na Ukrajine čo chcú, rátane kontingentov vojsk a zbraní. Najnovšie sa objavila informácia, že Ukrajina dodávala zbrane Islamskému štátu cez prostredníkov v Dubai. Možno by mal na túto informáciu reagovať aj slovenský prezident, ktorý sa doteraz s ukrajinským div „nepusinkoval“...

 

Babky-teroristky?

V jednej z košických stredných škôl si jedna pani učiteľka sťažovala, že má so žiakmi problém, lebo babky vraj rozprávajú svojim vnukom a vnučkám ako dobre bolo za socializmu. Čí to je teda problém? Pani učiteľka buď nevie argumentovať, že teraz je lepšie ako za socializmu, alebo nemá na tvrdenie babiek argumenty a potom babky sú asi múdrejšie učiteľky ako školovaná pani učiteľka. Ak to totiž pôjde takto ďalej, budeme musieť prijať v parlamente zákon a vyhlásiť babky a dedkov za teroristov, ktorí kriesia komunistickú či socialistickú minulosť a potom im zobrať aj penziu alebo ich možno aj kameňovať či upáliť ako Jána Husa. Aj k tomu môžeme časom dospieť, lebo na Ukrajine sa to už deje takto dva roky. Ale to už tak býva, keď aj učitelia zapadnú do stáda, ktoré bučí, všetko v minulosti bolo zlé. Nikto netvrdí, že všetko bolo dobré. Výskumy verejnej mienky totiž čiastočne dávajú babkám aj argument, vo výskumoch je totiž v ponovembrovom vývoji ďaleko vysoko na prvom mieste sloboda pohybu, teda cestovanie a to ostatné je sporné. Aj to je však po dnešnom rozšírení terorizmu dosť nebezpečná vymoženosť. Ale jednoducho neverím, že babky tak jednoznačne tvrdia, že za socializmu bolo lepšie, lebo jednak sú múdre, životom skúšané a vedia oddeliť plevy od zrna, aj za socializmu aj za demokracie. Chápem, že učitelia to majú dosť ťažké, nie sú ani dobre platení a ani dobre na úlohu učiteľov pripravení, lebo im chýba to čo vravel T. G. Marasyk. Demokracie toť diskuse. A nie „kuš diskuse“.

 

 

Za humnom tiká „bomba“

Tou bombou je americké jadrové palivo, ktorým nahradzujú na Ukrajine atómové elektrárne, hoci tieto boli skonštruované na ruské palivové články. Kontrakt na palivové články americkej firmy Westinghause bol podpísaný ešte za prezidenta Juščenka na roky 2011-2015. Už v roku 2O12 došlo na Ukrajine k prvej havárii, keď sa jadrové palivo v elektrárni deformovalo a len s veľkými problémami ho odtiaľ dostali. Vtedy sa firma Westinhause bránila tým, že ukrajinskí odborníci majú krivé ruky. Niečo podobné sa udialo na českom Temeline v roku 2004 v rámci akejsi diverzifikácie a experimentu, ale Česi sa rýchlo spamätali a dali americkej firme zbohom. však v tejto diverzifikácii pokračujú a americké palivové články ma už niekoľko atómových elektrární , kde môže každú chvíľu dôjsť k nehode, ktorá môže mať nedozerne následky pre susedné krajiny, teda aj pre Slovensko. Nehovoriac už o politizácii jadrového problému, teda vyhorených palivových článkoch. Pri kontrakte na ruské palivové články, Rusko prijíma vyhorené, ktoré sa skladujú v špeciálnych kontajneroch. Ale keďže Ukrajina prešla na americké palivové články, Rusko od roku 2018 už z Ukrajiny vyhorené nebude prijímať a ani uskladňovať, ale ani tie ruské, ktoré sú v niektorých ukrajinských atómových elektrárňach .A to je ďalší problém ohrozenia pre našich vnukov našich vnukov. Ukrajina totiž žiadne podobné zariadenie na chránenie nemá, Američania podľa svojich zákonov v žiadnom prípade vyhorené články na uskladnenie neprijímajú. Treba vedieť, že napríklad v ruských zariadeniach, ktoré sú najúčinnejšie/chladenie vodou/ je doba uskladnenia 300 rokov a až potom už nehrozí z týchto článkov nebezpečenstvo. Slovensko by sa teda malo pripraviť aj na tieto tikajúce „ bomby“ za Schengenskou hranicou, zatiaľ nás tieto problémy nepália, ale treba sa na ne pripraviť, pri tej situácii, ktorá dnes panuje na Ukrajine sa môže kedykoľvek prihodiť čokoľvek, a to je oveľa horšie ako emigrácia alebo teroristi. Zatiaľ nebolo počuť, žeby sa na Slovensku pre každý prípad preventívne vybavovalo obyvateľstvo nejakými ochrannými prostriedkami pre podobné prípady, ktoré sa zvlášť v tomto chaotickom svetovom dianí môžu udiať. A nerobme si ilúzie, že na Ukrajine nie sú v súčasnosti niektoré teroristické skupiny pretože Ukrajina rusofóbov víta s otvorenou náručou, ale má aj vlastných, ako o tom svedčí aj pred pár dňami vyhadzovanie do vzduchu elektrických stožiarov na Ukrajine, ktoré celý Krym ponorili do tmy. Náhoda, schválnosť alebo teroristický čin? Jednoducho treba apelovať na slovenskú vládu, aby nebrala tieto veci na ľahkú váhu a preventívne aj konala.

 

Veľa kriku pre nič

Potom ako sa slovenský premiér R. Fico vyjadril, že slovenské bezpečnostné zložky monitorujú každého jedného moslima, ktorý sa nachádza na území Slovenska, vznikla doslova mediálna a politická kuca-paca. Ľudsko-právni aktivisti sa zmobilizovali nielen na Slovensku, ale možno aj na Marse. Ale ani samotných moslimov žijúcich na Slovensku nenapadlo, že je to vlastne v ich samotnom záujme. Islamský štát nevznikol ani včera a ani pred rokom, ale existuje prakticky po skončení invázie USA do Iraku a jeho vytvorenie bol svojim spôsobom zámer ako ovládnuť Blízky Východ. Islamský štát ma po celom svete, v Európe zvlášť, svoje skupiny, ktoré tu už pracujú niekoľko rokov. A tieto skupiny majú zmapovaných moslimov v každej európskej krajine, teda aj na Slovensku. Odborníci na proroka Mohameda a jeho učenie majú o tom dosť vedomostí. Moslimovia na Slovensku sú lojálni, slušní, ale nikde nie je napísané, že nemajú príbuzenstvo v materských krajinách a môžu sa stať objektom záujmu, či už napríklad vydieraním alebo inak. Na Slovensku žije údajne niečo vyše tri tisíc (niektorí tvrdia, že ich je do 5 tisíc) moslimov. Samozrejmé, že je ťažko určiť, kto je radikálny, či menej alebo vôbec. A je len pochopiteľné, že všetkých monitorovať nie je kapacitne možné, ale istý druh monitoringu sa dá urobiť, aby sa vedelo s kým máme do činenia. A znova treba zdôrazniť, že je to v záujme moslimov samotných na Slovensku žijúcich, nie je to proti ním. Ak si niekto vykladá slová premiéra inak, ako niektorí „vyskoč bezpečnostní konzultanti a analytici“ (Slovensko má na tisíc obyvateľov jedného, čo je rarita) tak ho treba vrátiť do reality, alebo ho nechať vyšetriť psychiatrom (samozrejme dobrovoľne).

 

Hubársky príbeh

I besedovali dvaja vševedkovia, jeden Hríb a druhý Dzurinda, prisahám vačku netušil som, že Hríb sa môže volať Dzurinda, alebo naopak. Jeden si druhému totiž tak krásne nahrávali, hlavne Hríb Dzurindovi, ako keby Hríb lákal Dzurindu na väčšie sponzorovanie svojho plátku, ktorý sa volá Týždeň. Dokonca tvrdil, že vševedko Miki by ako delegovaný splnomocnenec vyriešil aj sýrsku aj emigrantskú krízu, Náš Miki už raz vyriešil Slovensko tak, že sa z toho budeme spamätávať popri ôsmich ešte ďalších desať rokov. Už ani nehovoriac o tom, že brat Srb pri názve Slovák vyťahuje nožík značky Sarajevo. No a potom sa vševedko Hríb vyjadril, že Slováci sú „obyčajní sedláci“, čím chcel povedať, že sú hlúpi a natvrdlí. Keď si však prečítate v Týždni komentáre toho vševedka, ste si z čista - jasna na čistom, kto je tu hlúpy a natvrdlý. Takže prívlastok „sedláci“ je v tomto poňatí vlastne pochvala. Títo sedliaci totiž majú rozum a nie sú a ani nechcú byť súčasťou stáda dobytka, kde sa ocitol zo známych príčin tento slovenský Hríb (inak tam kde sa dobytok pasie, teda na pastve, rastie v lete najviac hríbov, to hubári vedia).