Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ROZHĽADŇA DUŠANA KONČEKA

Tvorivosť zomrela

Ten, kto vymyslel RTVS určite musel spadnúť z hrušky, pretože tým pádom sa stratila tvorivosť a nápady. Je možno zaujímavé, ale je to tak, kým si za tzv. reálneho socializmu museli autori i dramaturgovia poriadne rozprúdiť mozgové závity, aby dokázali v ideologických mantineloch vymyslieť niečo čo potešilo diváka televízie, teraz nemusia. A potom to tak aj vyzerá, či je to už STV alebo komerčné stanice, to čo sa tam objavuje je normálne povedané – pod psa. Vyzerá to tak, ako keby sa na všetkých televíznych staniciach pohybovali klany, tých istých autorov, ktorý zrejme o tvorivosti, zaujímavých námetoch, či televíznej tvorbe nemajú ani šajnu. Na slovenských televíznych staniciach sa bavia moderátori a iná spoločnosť sami so sebou, namiesto toho, aby bavili či zaujali diváka. Toľko slabomyseľnosti ktorá sa objavuje v programoch na slovenských televíznych staniciach človek nezažil ani za ideologického dohľadu v minulosti. Hoci aj u našich susedov v Česku sa nie je nijaká ružová situácia, predsa sa len objavia svieže lastovičky, ako napríklad program TV Barrandov „Sejdeme se na Cibulce“, kde moderátor Aleš Cibulka so svojimi hosťami dokáže neuveriteľné veci, teda nielen pobaviť, rozosmiať, ale aj sa zamyslieť. Stačí vidieť tento program raz za týždeň a divák zabudne aj na to, či sa na Slovensku niečo aj vysiela alebo nevysiela. Slovenským televíznym kanálom evidentne chýbajú osobnosti, „vyskoč Jankovia a Evičky“ sú len dôkazom tohto chudobinca varenia a pečenia, trudomyseľných seriálov s dialógmi ako zo známej „Jednoduchej Márii“. A keď človek počúva, že by mal platiť ešte vyššie koncesionárske poplatky, tak rozum zostáva stáť. V prípade RTVS by napríklad skôr mala platiť táto verejno neprávna stanica tým divákom, ktorý si ju vyberú z ponuky TV staníc.

 

Orbán verzus Soros

Keď už ide Maďar proti Maďarovi, tak to už je čardáš budzogáň. Viktor Orbán totiž na nedávnom vystúpení v Rádiu Kossuth v programe „18O minút“ a zvestoval národu: Európu predali, ak sa nepostavíme za jej záchranu teraz u ľudí, ktorí ju teraz obývajú, Európu zaberú. No zato globalisti, nikým nevybraní lídri, ktorí komandujú propagande a potoku kapitálu, ktorí sa pozerajú zhora na národné štáty- riešia svoje bezútešné ideály. Otázka znela : A kto sú tí globalisti? Poviete mená? Odpoveď: Ak Vám prišiel na um Fond Sorosa, nie ste ďaleko od pravdy ... A pokračoval : Kto podporuje prítok emigrantov ? Z jednej strany biznis tieňových pašerákov a z druhej činnosť siete aktivistov, ktorí podporujú všetko, čo oslabuje národné štáty. Samozrejme je to západná mentalita a táto sieť aktivistov je iniciovaná G. Sorosom. Viktor Orbán jednoznačne hovorí, že európsky systém kvót na príjem emigrantov je „nezákonný, nerozumný a nečestný“.

Samozrejme tvrdosť V. Orbana je tŕňom v oku na európskom patricijskom dvore, naposledy im začal piť krv aj tým, že nerešpektuje normy EÚ pri predaji pôdy. Maďari totiž rozhodli, že jeden vlastník nemôže vlastniť viac ako 3OO ha úrodnej pôdy. Tu sa obul aj do domácich socialistov, podľa Orbána keby boli pri moci predali by celú zem za Dunajom cudzím vlastníkom za lacný peniaz.

 Začína sa teda prejavovať horkokrvnosť Maďarov a ich vlastenectvo. Keby to zostalo len u emigrantov a na margo EÚ, bolo by to v poriadku. Ale či nie sú za tým skryté aj iné taje, zatiaľ nevedno.

 

TTIP- plebejcom neprístupné

 Nejde o nový americký film, aj keď by sa aj tak dal nazvať. Ide o Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo medzi USA a Európou. Pred pár dňami sa rokovalo o tom na Miami/ USA/, ale nikto žiadnu správu o tom nevydal, iba tú že sa rokovalo. Vivat transparentnosť, otvorenosť a tolerancia !- povedal by našinec. Stupeň utajenia je v tomto prípade taký veľký, že asi nejde o medzinárodnú dohodu, ale akýsi zamaskovaný finančný biznis. Bruselská šľachta rokuje a plebejci/ národné štáty / si tam môžu akurát utrieť nos. A doterajšia utajenosť nie je najlepšia reklama v ekonomickej politike, osobitne nie od tých, ktorý na každom rohu ulice vykrikujú o demokracii, priezračnosti a o záujmoch národa. Na doterajšiu kritiku o TTIP komisárka obchodu EÚ Cecilia Malstromová reagovala tak, že predstaviteľom jednotlivých štátov bude možné jedným okom nahliadnuť do textu pripravovanej dohody. Samozrejme do textu nikto nemôže navrhnúť nejaké zmeny, lebo tak to u šľachty chodí – správny je len môj názor, iný je nesprávny. Takže si spokojne národný štát, aj Slovensko môže povedať „mňa bezo mňa oženili“. Dvaja predstavitelia vlády budú mať možnosť zoznámiť sa s dohodou a viete kde – len na americkej ambasáde. Keď to skončí bude v Bruseli akási čitáreň, bez okien a s obrnenými dvermi. Tvrdia to noviny Guardian a okrem toho za tým, kto bude čítať budú stáť dvaja a nie jeden Security. Takže hoci to nie je film z Hollywoodu, ale je to film z produkcie amerického FEDu /Federal Reserve System/ a tak sa znova máme na čo tešiť v tom negatívnom slova zmysle.

 

Ploty na hraniciach s Maďarskom?

Slovenský premiér R. Fico to pripustil, ak si to bude situácia vyžadovať, inak povedané ak susedia zlyhajú pri strážení vonkajšej schengenskej hranice, čo sa samozrejme týka emigrantov. Malo by ísť o fyzické zábrany, teda nie plot ale navádzacie zábrany. Čím skôr to bude tým lepšie, jednou ranou totiž zabijeme naraz dve muchy. Cez južné hranice stredného Slovenska každodenne putuje niekoľko malotonážných áut s nakradnutým drevom, ktoré predávajú priekupníci z radov Rómov, samozrejme za nimi stoja obchodníci s drevom, ktorí kántria slovenské lesy hlava nehlava do 5O kilometrov od maďarských hraníc. Ak by sa napríklad slovenskí vojaci postavili na bývalý prechod v Králiku, neďaleko Tornale, kde by bola navádzacia zábrana pre emigrantov, museli by skontrolovať aj nelegálny vývoz drevnej hmoty. Ide to až do takých absurdností, že niektorí zákazníci z Maďarska požadujú len brezu, či len smrek alebo hrab. Slovenská polícia z okresu Revúca, kde tento región patrí nerobí nič, len sa odovzdane pozerá na autá s drevom smerujúce k našim južným susedom. Tento svojrázny biznis trvá už aspoň dva roky a nikto nič nezistil, čo je podozrivé hlavne čo sa týka tamojšej polície. Samozrejme emigranti sú v kurze, ale keď sa zbadáme, budeme mať na Slovensku už len Poloniny...

 

Emigranti – šup do Afriky

Európska únia ponúkla finančné kompenzácie niektorým krajinám Afriky za to že prijmú časť emigrantov z Európy. S takýmto návrhom prišli ministri zahraničných vecí krajín EÚ. Krajinám ako Etiópia, Sudán, Uganda a Keňa ponúkajú 1,8 miliárd eur, ak tieto krajiny prijmú aspoň časť emigrantov z tých 8OO tisíc, ktorí sa v Európe nachádzajú. Okrem toho tejto ponuke sú zahrnuté aj zjemnené podmienky pre víza obyvateľov týchto krajín, pričom by išlo o špecialistov v oblasti medicíny či študentov z Afriky, inak povedané zrušiť niektoré vízové obmedzenia a ponúknuť pracovné miesta. S nevôľou sa stretol tento návrh v Anglicku, protivníci tohto plánu odpovedali, že ešte vo väčšej miere budú vyzývať verejnosť k vystúpeniu Anglicka z EÚ. Samozrejme obavy Európy sú veľké, spomínaný počet emigrantov nie je konečné číslo a bude sa stále zvyšovať. Táto emigrantská kríza je dnes už najväčšia od skončenia II. svetovej vojny. Návrh EÚ je síce spásonosný, ale pripomína kšeft- berte si otrokov a ešte vám za nich zaplatíme- hodnota charakteristická pre EÚ. O pár rokov môžeme však čakať nával emigrantov aj stamodtiaľ, cez Španielsko a Gibraltar. Európania v minulosti emigrovali do zeme zasľúbenej, teda do Ameriky, často len s plachtičkou na chrbte, terajšia emigrácia sa však Amerike vyhýba, už to nie je zem zasľúbená ? Už to nie je ostrov slobody ? Najnovšie sa hovorí, že emigranti budú smerovať do Ruska . A nebol to cieľ od začiatku emigrácie? Alebo tu máme novú zem zasľúbenú ?

 

Slovenská tragikomédia či Kocúrkovo - len aby sme v hanbe neostali

Priemerný plat vysokoškolského učiteľa na Slovensku je okolo 85O eur, na nižších stupňoch vzdelávania je samozrejme ešte nižší. Priemerný plat slovenského sudcu je 3400 eur. Učiteľ vychováva budúcu generáciu, snaží sa aby mladí ľudia boli čo najvzdelanejší, aby si odniesli nielen spomienky na školu, ale aj na svojich učiteľov. Učiteľ sa musí pripravovať na každú hodinu, na každú tému a tak podobne. Sudca sa oblečie do talára, predtým si nalistuje paragrafy zákonov, ktoré ktosi schválil a platia a podľa toho rozhoduje. Inak povedané, ak učiteľ odfláka svoje učiteľovanie, či škola výchovu, niektorí sa stávajú potom „ potravou“ pre sudcov. Tento výklad je možno jednoduchý ale v podstate sa približuje realite. Medzi týmito profesiami je rozdiel 25OO a viac eur. Obidve sú dôležité, to je nesporné. Len ten platový rozdiel je hotová zvrátenosť, ktorá nech by sme to porovnávali z akejkoľvek strany nesedí. Sudca vám nedá do vienka hodnoty, ktoré dáva či má dávať učiteľ, sudca iba súdi, dobre či menej dobre je zodpovedný za napĺňanie paragrafov. Práve táto obludnosť rozdielneho ohodnotenia týchto dvoch profesií je do očí bijúca, Inak povedané máme vládu zákona/ často pokriveného ako paragraf/ a chceme mať výchovu k hodnotám /tie učiteľ nekriví/. Učiteľ je v tomto prípade skôr na lavici obžalovaných a žiaľ dostala ho tam spoločnosť, ktorá z každého kúta vykrikuje o demokracii, hodnotách a zákonoch A nebolo ani jednej vlády s histórii Slovenska, ktorá by nebola sľubovala učiteľom hory-doly. Sľuby sa sľubujú a blázni sa čudujú Takí sme a takí aj zostaneme. Ale tak nám treba, ak už nebudeme...