Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Rok storočnice 1. svetovej vojny – Dušan Konček

Keď naši starí otcovia išli do prvej svetovej vojny, netušili, že sa budú vracať do vlastného štátu, ktoré sa bude volať Československo. Ani poriadne nevedeli prečo musia bojovať. Vedeli to však tí, čo túto vojnu vyvolali a nevyvolali ju preto, čím nás doteraz kŕmili, rozprávkami. Ono kŕmia nás aj ďalej a žiaľ všetci tomu veríme. Taký je už svet a ľudia v ňom, veria tomu, čomu chcú veriť, alebo tomu, čo im narozprávajú, lebo to presne chcú počuť. Vždy to tak bolo, povieme vám, čo chcete počuť a vy tomu najskôr uveríte. Vlastne na tomto sa nič nezmenilo, ibaže jeden nacista túto myšlienku ešte prepracoval a zistil, že často opakovaná lož sa stane časom pravdou. Kdesi som čítal, že terajšie usporiadanie Európy sa nebude tlačiť do toho, aby si nejako výrazne pripomínalo toto sté výročie. Pravdaže nie, lebo všetko je dnes akosi inak. Len Nemci a Francúzi si čosi pripomenú aj to skôr poskromne. Z toho jasne vidieť, že si nechceme pripomínať niečo, čo bolo akosi inak ako sme doteraz cez historikov a média do ľudských mozgov vtierali.

Keď teda skončila prvá svetová, mali sme štát, lepšie povedané stali sme sa súčasťou štátu, ktorý vznikol na pohrebiskách tejto vojny. Ale chceli sme čosi viac, to sa nestalo. Urobili z nás akýsi umelý národ „ Čechoslovákov“. Ani to povojnové usporiadanie, čo už vyplývalo z jeho výsledkov nemohlo mať dlhé trvanie. Vtedy sa totiž nehľadelo na záujmy národov ale na cudzie záujmy, na záujmy istej kasty, ktorá začala hýbať svetovou politikov. Nie je vôbec náhoda, že vtedy vznikol aj dnešný americký FED, čo je akože americká centrálna banka, ktorá nie je bankou podľa tradičného vzoru ale konglomerátom niekoľkých komerčných bánk, ktoré ovládajú záujmové skupiny. Potom tieto záujmové skupiny zinscenovali v Rusku akúsi proletársku revolúciu, ktorá mala v konečnom dôsledku slúžiť týmto záujmovým skupinám ako surovinová a aj ľudská rezerva. A keď zomrel Nemcami dotovaný Lenin a Stalin vyhnal Američanmi dotovaného Trockého, plán sa narušil, lebo onen nenávidený Stalin tam v pláne nebol a ten začal budovať akúsi komunistickú mocnosť. A tak musela prísť druhá svetová vojna, jej základy sa položili hneď po skončení prvej. V tom minulom storočí sa všetko nieslo v znamení ovládnutia ruských priestorov z ktorých si každý chcel niečo uchmatnúť. Je predsa dnes verejne známe, že druhú svetovú a Hitlera pripravili a postavili záujmové skupiny a pritom nehľadeli na nič iného len na svoje záujmy. Vôbec ich nezaujímalo, čo môže priniesť ďalšia vojna, ani koľko obetí po hrôzostrašnej prvej spôsobí druhá. Tie záujmové skupiny však stáli v pozadí a tak ako v prvej svetovej, tak aj v druhej zasiahli, až keď videli, že všetko sa akosi otáča v nie ich prospech. To, že podcenili ruský národ bolo evidentné už vtedy, keď pripravovali Mníchov 1938. Druhá svetová vojna bola už novodobá, teda s ´ďalšími technickými vymoženosťami, ktoré spôsobovali utrpenie národov celej Európy. Nie je pravda ani to, že uvádzané straty na jednej i druhej strane boli také, aké ich prezentovala a prezentuje história. Víťaz vojny sa vždy snaží minimalizovať straty, aby jeho víťazstvo bolo okatejšie. A tak napríklad strany na strane Sovietov boli dvakrát také, aké ich uvádza história. Dnes vzývame holokaust, čo je oproti tým stratám naozaj kvapka v mori, čím nechcel znižovať utrpenie Židov. Pritom aj ich historici veľmi dobre vedia, aký je podiel časti ich nácie na druhej svetovej vojne a na zrodení Hitlera. Mystifikácia či falzifikácia histórie nikdy nič dobrého nepriniesla. Je totiž základom pre vojny ďalšie.

V tej druhej svetovej, ale to v každej vojne sa štáty pridávajú buď na jeden či druhú stranu. Slováci si vyhlásili samostatný štát a pridali sa, ako sa neskôr ukázalo na nesprávnu stranu, keď Hitler osobne garantoval Slovákom svoj štát. Boli len dve možnosti, tá tretia by nás bola zničila ako národ. Všimnite si súčasnosť, vojna nie je ale štáty sa pridávajú buď na jednu stranu – teda Európska únia, alebo Colná únia, či od roku 2015 Euro ázijská únia. Niet takého šamana, ktorý by dnes vedel povedať, že ten či onen štát sa pridal na správnu stranu. A nikto nemá sklenenú guľu. A tak po skončení druhej svetovej sme sa znova ocitli v onom umelom štáte už bez prívesku zvanom Podkarpatská Rus. Pre mnohých je zaujímavé, že napríklad Česi, vo voľbách v roku 1946 okamžite takmer do nohy volili komunistov, generácia, ktorá odmietla Masaryka a Beneša. Deti tejto generácie sú zrazu najväčší rusofóbi a vzývajú Masaryka a Beneša. Tieto kotrmelce hovoria jasne, prečo sme neboli spokojní v tom umelom tvare od jeho vzniku. Rozdelenie sveta po druhej svetovej vojne, znova dalo základ Tretej svetovej. Nádejali sme sa, že sme na tej správnej strane, ktorá vraj ovládne svet. Bola to však nielen naša naivita. Svetové záujmy a aj víťazstvo Sovietov spôsobili, že sme sa ocitli v studenej vojne, kde dve strany cvrkali proti sebe šabličkami, ale nedovolili si vystúpiť proti sebe, lebo obete tejto vojny boli ešte čerstvé.

A tak sme žili v akejsi alternatívnej vojne, ktorá sa volala studená, znova sme kdesi patrili a tak aj žili. Pokusy o akúkoľvek zmenu boli rovnako naivné ako slová, ktoré tu odznievali. Tí, ktorí troška vedeli čítať dejiny vedeli, že to dlhé trvanie nemá, záujmové skupiny sa nevedeli uspokojiť s tým, že nemajú, čo chceli a tak sa snažili to získať. Robili preto všetko, čo bolo v ich silách a možnostiach. Nakoniec to dokázali. Keď odchádzal Bush starší z Bieleho domu v roku 1992 poskytol rozhovor, ktorý sme u nás nemali možnosť čítať a tam sa vyjadril dosť jasne, že netreba sa hrnúť do nového Ruska a rozkradnúť ho, ale treba vytvárať politiku zbližovania, kde by to nové Rusko bolo partnerom USA. Nepočúvli ho a to bola chyba. Záujmové skupiny už boli totiž blízko k svojej koristi a a už si delili zisky. Treba povedať, že Jeľcin mal po vytriezvení aj jasnú hlavu a keď hodil na palubu Putina urobil rozhodnutie, za ktoré by ho mali dnes asi vyniesť do neba. Do čela Ruska sa dostal ruský vlastenec, ktorý má jasnú hlavu a nie sú s ním žarty. To si záujmové skupiny uvedomili hneď a hodili do Ruska grantožrútov aby zožrali ruského medveďa, čo sa samozrejme nepodarilo. A tak dnes je Putin v očiach onoho demokratického Západu ešte horšie vykresľovaný ako Stalin. A to len preto, lebo trvá na zachovaní hodnôt a to hodnôt kresťanských. A samozrejme buduje moderné Rusko, čo sa mu darí, lebo genetický potenciál tejto krajiny je nesmierny, na rozdiel od Západu, ktorý sa doslova vyčerpal a posledné roky žije z cudzieho genetického potenciálu.

A Slovensko sa v tomto pohybe záujmov dokázalo vymaniť z umelého tvaru a získalo samostatnosť. Ale vedelo sa hneď, že nebude možné , aby Slovensko v strede Európy sedelo ako vrabec na streche a čvirikal , že bude jediným slobodným vrabcom na svete. Hoci V. Mečiar bol taký aký bol, chce si zahrať šachovú partiu so záujmami a vyťažiť z toho najviac, tak isto by sa bol musel rozhodnúť. A vtedy nebolo inej šance len Európska únia a NATO. Štát ovládli tí, ktorých ovládali iní a bolo po vrabcovi, aj po Mečiarovi. Niečo podobné sa deje na Ukrajine, kde chce Janukovyč, vlastne len chcel, tiež hrať šachy. Veľmi skoro zistil, že to tak jednoduché nie je. Samozrejme, že Rusko má svoje ekonomické záujmy na Ukrajine , má tam svoje fabriky a veľmi dôležité a je tam veľká skupina obyvateľov ruskej národnosti, presne tam, kde sú ruské záujmy, vrátane Krymu. Do nemoty sa objavujú hlúpe Brzezinského teórie, že bez Ukrajiny Rusko nebude mocnosťou. Ale veď bývalý Sovietsky zväz sa položil na dotovaní ukrajinského tzv. poľnohospodárstva a na sociálnych dotáciách pre ázijské republiky. Ak sa Európska únia chce položiť presne na tom istom, treba ich v tom nechať. Je pravda, že rúry ropovodov a plynovodov idú cez tú časť Ukrajiny, ktorá stojí na Maidane, presne tam sú aj dosť veľké zásoby uránu. Takže sa pokojne môže stáť, že vznikne Nové Rusko na Ukrajine a Galícia sa západ Ukrajiny vytvorí ďalší štát. Ale tým pádom by prestála existovať Ukrajina, jej rodný list má iba 4OO rokov sa samostatnosť získala po rozpade ZSSR. Aj keď sa USA zo začiatku začali angažovať na Ukrajine, pred pár mesiacmi, toto angažovanie sa postupne vytrácalo a ponechali Ukrajinu Európskej únii. Majú iné záujmy, predovšetkým v Ázii. A tí, čo vedú EÚ už kadečo spackali a pred tým ako odídu po voľbách do EÚ môžu všetko dokrkvať tak, ako v bývalej Juhoslávii. Aj preto by sa členské krajiny EÚ mali mať viac rozumu a nenechať páchať hlúposti tým, čo ich napáchali dosť. Ak niekto potrebuje „ perestrojku“ tak je to dnes Európska únia. Šíri sa tu separatizmus, referendum v Katalánsku, v Škótsku, možno aj Flámsku. Za Európsku úniu národov a štátov je čoraz viac Európanov. Tieto trendy sú veľké a ak je to tak, bude treba EÚ prehodnotiť. Na Ukrajine šarapatia v mútnej vode Maďari a chcú autonómiu pre svojich 130 000 Maďarov.. Keď dal Putin Ukrajine l5 miliárd, Orbán dal na Podkarpatsko milión eur. A podľa maďarských zdrojov už má maďarský pas 200 000 Ukrajincov. Brusel je ticho a Ukrajina tiež, lebo sa zmieta v nepokojoch . Samozrejme maďarský pas je vstupom do EÚ a tak ho zrejme dostali aj niektorí Rusíni, ak sa preukázali, niekde v piatom kolene mali korene maďarské. A tak môže pokojne dôjsť na mlčania Bruselu aj na južné Slovensko. A tak načo sme budovali veľmi nákladnú Schengenskú hranicu, komu slúži naša politická akože korektnosť ? Keď naši južní susedia o korektnosti nikdy nevedeli a ani vedieť nebudú. A tobôž aby ju uplatňovali.

Všeličo bude treba prehodnotiť. Na začiatku roka vo vplyvných čínskych novinách vyšiel článok, ako sa Číňania pripravujú na vojny, najskôr Tajvan, potom Vietnam a nejaké ostrovy a v roku 2060 Rusko. USA sa teraz vrhli na Áziu, Sýriu a Asadov režim Biely dom zrazu uznal, hoci ešte včera ho chcel napadnúť. Teraz sa dáva dohromady s Iránom, A proti tomu sa spojili div sa svete Izrael a Saudská Arábia. Neuveriteľné spojenie, ako líška a zajac. Svet je dnes rovnako ako pred rokom 1914 ako keby sediaci na sude pušného prachu. Konflikt môže vzniknúť hocikde, jeho ohniská sú takmer všade. Aj preto nemožno sedieť , ticho čušať a čakať, ako sa to vyvinie. Aby sa história neopakovala. Jeden vrabec je málo ale viac vrabcov vytvára kŕdeľ . A ich spev treba počúvať.