Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Robme všetko preto, aby už nikdy nedošlo k vojne – Vladimír Dobrovič

 

 

 

 

Slavín 8.5.2024

Na miesto trvalého odpočinku vojakov hrdinskej Červenej armády, ktorí padli pred 79 rokmi pri našom oslobodzovaní z područia nemeckých nacistov, prišla vzdať úctu takmer kompletná vláda SR na čele s premiérom Robertom Ficom, poslanci NR SR, diplomati, zástupcovia štátnej správy a mnohí slovenskí občania (Zo Zvolena prišli až 2 autobusmi). 

 

Predseda vlády a Smeru – SSD Robert Fico Slavín prirovnal k americkej Soche slobody. V príhovore porovnal mier s láskou. Uviedol, že o lásku je niekedy potrebné bojovať a taktiež do nej musíme investovať veľké množstvo energie. Súčasne sa posťažoval, že ak vládna koalícia robí niečo v mene národnoštátnych záujmov, okamžite je za to kritizovaná. Zároveň všetkých na Slovensku vyzval, aby robili politiku tam, kde sa má robiť, či už v parlamente, alebo na protestných zhromaždeniach. „Tam, kde sa máme spájať a kde sa táto krajina má opierať o významné tradície, hodnoty, osobnosti, prosím, nerozdeľujme túto krajinu, pretože to škodí mieru," dodal. Vo svojom príhovore ďalej uviedol, že si váži každú jednu obeť, ktorá počas druhej svetovej vojny prišla o život. Smerom k zahraničiu vyjadril prosbu: „Prosím všetkých, ktorí s nami spolupracujú a sú tu zo zahraničia, nech nás chápu. Slovensko a Československo oslobodila Červená armáda a vojaci rumunskej armády. Tento fakt vytvára aj silné puto medzi obyvateľmi Slovenska a bývalými národmi Sovietskeho zväzu. Odmietam akékoľvek prekrúcanie dejín a budem vždy oficiálne vyhlasovať, že najväčší podiel na porazení fašizmu a najväčší podiel na víťazstve v druhej svetovej vojne mali vojská bývalého Sovietskeho zväzu," uzavrel.

 

Podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga (zastupujúci predseda NR SR) v príhovore pripomenul, že za našimi východnými hranicami opäť „horí požiar vojny" zrejme v najväčšom konflikte od druhej svetovej vojny. „V priamom prenose vidíme, čo prináša vojna, a mali by sme využiť všetko, aby sme ukončili násilie a utrpenie ľudí. Mali by sme využiť všetky prostriedky vrátane rokovania a mierových iniciatív," konštatoval.

 

Robme všetko preto, aby už nikdy nedošlo k vojne, vyzval predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov  Viliam Longauer. Ak chceme žiť v demokracii a slobode, musíme podľa neho urobiť všetko preto, aby sme žili v priateľstve, boli šťastní a budovali si svoju vlasť.

Slávnostné podujatie ukončili symbolickým vypustením bielych holubíc  do neba nad Slavínom premiér, ministri Juraj Blanár a Richard Takáč a podpredseda NR SR Ľuboš Blaha. Bola to krásna bodka za dôstojným podujatím, ktoré mi ako novinárovi kazila len premotivovaná ochranka (chýbal jej citlivý prístup k práci novinárom, ktorí tak ako členovia ochranky sa usilovali čo najlepšie naplniť svoje poslanie aj detailnými  zábermi na prítomných). 

 

 

 

 

Predseda SZPB Viliam Longauer na Slavíne 8. 5. 2024

Predseda SZPB Viliam Longauer na Slavíne 8. 5. 2024

Slavín 8. 5. 2024

Slavín 8. 5. 2024

Slavín 8. 5. 2024

Slavín 8. 5. 2024

Vláda SR s predsedom R. Ficom  položili vence na Slavíne.

Vláda SR s predsedom R. Ficom položili vence na Slavíne.

Vojnoví veteráni na Slavíne

Vojnoví veteráni na Slavíne