Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Robert Fico TOP hovorca roka? – Vladimír Dobrovič

Víťazmi tohtoročnej novinárskej ankety Hovorca roka 2015 sa stali:

• v kategórii Štátna správa a štátny sektor - Boris Chmel, hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR,

• v kategórii Privátny a komerčný sektor - Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB Finančnej skupiny,

• v kategórii Samospráva a neziskový sektor - Katarína Svrčeková, hovorkyňa strany Sloboda a solidarita.

Členovia poroty určili víťaza každej kategórie z užšieho výberu nominácií, ktorý vzišiel z internetového hlasovania novinárov. Titul TOP hovorca roka, 10 členná porota sa rozhodla neudeliť.

Bez zveličovania však titul TOP hovorca roka mohla porota priznať Robertovi Ficovi, slovenskému premiérovi a predsedovi strany Smer-SD, ktorá má medzi politickými stranami niekoľko násobne väčšiu podporu obyvateľov ako ostatné strany.

 

Dlhodobo si táto vládna strana udržiava kredit najdôvernejšej politickej strany na Slovensku. Viď. prieskum verejnej mienky, ktorý robila agentúra MVK od 26. septembra do 2. októbra na vzorke 1085 respondentov. Smer-SD by získal 40 percent a mohol by vládnuť sám, aj keď iba tesne. V parlamente by totiž obsadil 76 kresiel. Ostatných 74 mandátov by si rozdelili KDH, Sieť, SNS, Most-Híd a SMK. SaS, koalícia OĽaNO-NOVA ani SDKÚ-DS by sa do parlamentu nedostali.

 

Aj z tohto prieskumu je cítiť, že i keď vo všetkých médiách (vrátane verejnoprávnej RTVS) namiesto reálnej podpory prevažujú negatívne stanoviská opozičných politikov a komentáre novinárov na adresu prijímaných sociálnych balíčkov, výrazná väčšina občanov tieto opatrenia víta. Povedzme si  však úprimne. Nebyť vyjadrení Roberta Fica, možno by aj občania, s ohľadom na jednotnú protivládnu mediálnu mašinériu, zapochybovali nad zmyslom a úprimnosťou týchto konečne významných sociálnych krokov vlády Roberta Fica. Našťastie máme medzi našimi médiami  TA3, ktorá preberá všetky tlačovky a dôležité vyhlásenia vlády a politikov naživo. Robert Fico tento priestor využíva dokonale. Supluje hovorcu vlády aj strany, ako aj verejnoprávne médiá a svojou charizmou dokonale využíva tento priestor na propagáciu ľavicovej politiky vlády i strany Smer-SD. Domnievam sa, že právom by mu zato patrilo ocenenie TOP hovorca roka a to nie len za rok 2015.   

 

Robert Fico však nie je jediný vo využívaní živého vysielania spravodajskej televízie TA3. Svoje názory a výzvy jej prostredníctvom adresujú všetci politici. Posledné tlačové besedy už predznamenávajú odštartovanie neoficiálnej predvolebnej kampane. Napríklad predstavitelia strany Most-híd Béla Bugár a Ivan Švejna, zneužili medzinárodný deň seniorov na politické vyhlásenie, že sa postavenie dôchodcov počas vládnutia strany Smer-SD výrazne zhoršilo. Na  ich názor, že zmena spôsobu valorizácie dôchodkov poškodila všetkých dôchodcov na Slovensku, keďže „v roku 2014 mali dôchodcovia valorizované dôchodky o 8,8 eura, budúci rok to má byť len 1,9 eura, čo v prepočte na rok znamená sumu nižšiu o 82,8 eur,“ ako uviedol Béla Bugár, by zrejme mala vláda reagovať minimálne razantným objasnením podstaty tohto stavu, prípadne konkrétnymi legislatívnymi krokmi. Vyhlásenie B. Bugára, že téma dôchodcov a ich postavenia v spoločnosti bude pre Most-híd prioritou v prípade vstupu do vlády po budúcoročných parlamentných voľbách, je priamym oslovovaním voličov seniorov, ktorí sa pravidelne najpočetnejšie zúčastňujú volieb.

 

Smer-SD má síce dnes 40 percentné preferencie, spoliehať sa na to by však bolo od R. Fica  prinajmenšom neprezieravé. Veď podľa vyjadrení predstaviteľov takmer všetkých opozičných strán sú pre nich Smeráci neprijateľní. Najmä však ich predseda, ktorý má stále vysokú podporu obyvateľov a teda aj perspektívnych voličov. Či opäť dokáže utiahnuť volebnú kampaň sám tak, aby mohol zostaviť vládu, to ukážu až samotné voľby. Bude však, viac ako inokedy, záležať na tom akú postaví kandidátku na poslancov. Samozrejme, aj na zvolenej predvolebnej taktike oslovovania voličov, vrátane prvovoličov a najmä tých, ktorí sú nerozhodnutí, najmä vzhľadom na niektoré medializované kauzy spojené s touto vládnou stranou. Úmyselne pripomínam, že ide o vládnu stranu, pretože všetci tí opoziční politici, ktorí  v minulosti vládli a „zabúdali“ na sociálne zabezpečenie občanov, odrazu sa akoby zázračným prútikom prebudili a plným priehrštím ubezpečujú občanov o svojom hlbokom „sociálnom cítení.“ Žiaľ, ani alibistické tvrdenia, že na vine sú vždy zákony prijaté pravicovými vládami neobstoja. Bolo dosť času na to, aby sa zlé zákony zmenili a to aj bez podpory opozície.   

 

Z hľadiska úspešnosti boja o voliča v nadchádzajúcich parlamentných voľbách sa ukazuje ako veľmi dôležité, či sa R. Fico  vo volebnej kampani naďalej bude spoliehať na „svoj“ súčasný „super“ mediálny tím. Keďže, samozrejme, má záujem voľby vyhrať, bolo by z jeho strany určite prezieravejšie prevziať aj túto úlohu na seba. Žeby to už nestíhal? Veď človek, keď je treba vydrží viac ako kôň. Žiaľ, len ťažko sa dá predvídať ako dlho.