Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Robert Fico sa prebudil? – Vladimír Dobrovič

Rozhodnutie Roberta Fica, predsedu najsilnejšieho politického subjektu a možno aj skoro osamoteného ľavicovo zmýšľajúceho i konajúceho popredného slovenského politika, kandidovať za sudcu Ústavného súdu SR som označil za politický hazard. Včerajšie (12. 2. 2019) jeho vyhlásenie a postoj poslancov strany Smer-SD pri prvom kole volieb kandidátov na ústavných sudcov bol však štátnickým rozhodnutím. Jednoznačne Smeráci dali najavo, že odnárodniť najvyššiu súdnu inštitúciu nedovolia.

 

Umele vyvolaná hystéria o nekompetentnosti niekoľkonásobného predsedu vlády SR opozičnými politikmi a spriaznenými ich novinármi, vrátane verejnoprávnych médií, nemala s dôstojným posudzovaním prihlásených kandidátov nič spoločného. Jediný kto v tomto ošiali sa nebál verejne prezentovať opačný postoj (keď nebudem brať v úvahu v médiách maximálne okresané vyjadrenia členov strany Smer-SD) bol nezávislý prezidentský kandidát Štefan Harabin, sudca Najvyššieho súdu SR. Snáď o jeho profesionálnych kvalitách, po množstve vyhraných justičných procesoch, sa nedá pochybovať. Jednoznačným stanoviskom v diskusnej relácii s Bélom Bugárom (s prezidentským kandidátom, ktorý nielen mňa ale ako ukázalo hlasovanie divákov, nepresvedčil ani verejnosť spriaznenej televízie) vyjadril dostatočne zdôvodnený názor, že R. Fico spĺňa podmienky na to, aby mohol pôsobiť na ústavnom súde. Štefan Harabin aj týmto postojom (proti všetkým) ukázal, že je skutočne nadstranícky, nezávislý kandidát na prezidenta SR, ktorému ide predovšetkým o dodržiavanie zákonnosti na Slovensku, bez ohľadu na záujmy politických špičiek, domácich či zahraničných. V prípade zvolenia by bol opakom súčasného prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý podľa vyhlásenia Roberta Fica nemá morálne právo, aby vyberal a menoval nových ústavných sudcov, z tých ktorých by mu ponúkla NR SR.

 

Dá sa súhlasiť s predsedom Smeru, že nezvolením kandidátov, život na Slovensku sa nemá dôvod zastaviť. Posunieme sa ďalej, či už predĺžením mandátu súčasným sudcom alebo menovaním sudcov novozvoleným prezidentom.

 

Pozitívne možno vnímať, že Robert Fico vo vyhlásení verejne deklaroval, že kandidoval len na funkciu predsedu Ústavného súdu SR. Predurčuje ho k tomu aj jeho doterajšie pôsobenie  vo funkcii predsedu vlády aj pri právnom zastupovaní záujmov Slovenska a našich občanov v zahraničí.