Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Robert Fico apeluje na vytvorenie petičnej akcie za predčasné voľby – Vladimír Dobrovič

„Pán Fico, zoberte krompáče a lopaty a vyžeňte ich. Pretože ja už nevidím žiadnu víziu Slovenska...žiadnu nádej.“ Touto čerstvou príhodou z raňajšieho pobytu na dunajskej hrádzi začal svoj príhovor, na protestnom mítingu pred prezidentským palácom 26. januára 2022, predseda najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD. Po týchto slovách neznámeho, od pohľadu dobre situovaného muža, upriamil R. Fico pozornosť na nedávne vyjadrenie prezidentky Zuzany Čaputovej, že Slovensko musí byť pripravené na všetko. Podľa predsedu Smeru-SD „Slovensko hlavne musí byť pripravené na povstanie občanov proti slovenskej vláde, lebo táto vláda si to zaslúži. Ja verím, že všetci do tohto povstania pôjdeme.“ Zároveň však dodal, že „všetky procesy, ktoré majú viesť k zmene v tejto krajine musia byť demokratické.“ Opozičné strany vyzval, aby zabudli na roztržky a zjednotili sa. „Musíme ísť do petičnej akcie za predčasné parlamentné voľby, iná cesta jednoducho nie je. Neexistuje,“ zdôraznil R. Fico.

 

Súčasťou pripravovanej petície má byť aj otázka zrušenia vládou schválenej obrannej dohody s USA. Kriticky sa predseda Smeru vyjadril aj o pobyte amerických vojakov, ktorí sa zúčastnia pripravovaného vojenského cvičenia. „Viete čo urobili? Pozvali na Slovensko 3000 po zuby ozbrojených amerických vojakov, dovezú sem tisíc kusov vojenskej techniky... Načo je to dobré?“ Položil si rečnícku otázku a poznamenal, že Smer-SD bude požadovať odloženie tohto cvičenia až do obdobia skončenia eskalácie napätia na ukrajinsko-ruských hraniciach.  

 

„Nedovoľme, aby sme boli zatiahnutí do ďalšieho amerického dobrodružstva ako to bolo v prípade vojny v Iraku.“ Mohutným potleskom odmenilo zhromaždenie výzvu R. Fica na zrušenie obrannej dohody s USA ako aj požiadavku na vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách. Nedá mi však v tejto súvislosti nepripomenúť, že tak ako súčasný minister zahraničných vecí Ivan  Korčok (štátny tajomník v predchádzajúcej vláde), tak aj jeho predchodca Miroslav Lajčák boli nominantmi strany Smer-SD a dôležitú roľu pri odmietnutí návrhu dohody zohrala SNS.

 

Proti obrannej dohode s USA sa vyslovili aj všetci predrečníci Roberta Fica: predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko, ktorý na adresu súčasných „mocipánov“ vyhlásil, že „len Smer, Hlas a SNS vedia vystriedať týchto idiotov,“ Matúš Šutaj Eštok z Hlasu-SD, Artur Bekmatov z hnutia Socialisti.sk. a podpredsedovia strany Smer-SD Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák, Juraj Blanár, ktorý pripomenul, že jedinou možnosťou sú predčasné voľby, či Ladislav Kamenický. Ten poukázal na mierumilovnosť slovenského národa. Jeho slová „my nechceme vojnu, nechceme žiadne iné vojská na území Slovenskej republiky“ vyvolali  ohlušujúcu podporu niekoľko tisícok protestujúcich občanov. Pripomenul však aj zdražovanie. Ďalší veľký problém, ktorý sa valí na väčšinu našich obyvateľov. Samozrejme, milionárov ovládajúcich slovenskú vládu sa to nedotkne. Veď nie je žiadnym tajomstvom, že počas kríz a vojnového besnenia bohatí si násobne zvyšujú svoje bohatstvo a bežní ľudia chudobnejú. Laco Kamenický sa nahlas spýtal: Čo robí proti tomu vláda, ktorá má približne 80 percentnú nedôveru obyvateľov. Sám si odpovedal: „Nič. Remišová sa schováva, Kollár ukazuje prstom na Sulíka. Sulík ukazuje na Matoviča a Matovič sa iba hlúpo usmieva a kašle na vlastný národ. Je to veľká hanba.“ Naštvane pritom poznamenal, že dôchodcom vláda pridala 6,50 eur ale na jednu sviňu štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Mgr. Milana Kyseľa odklepol minister štyritisícpäťsto eur.   

 

Protestné zhromaždenie organizované stranou Smer-SD ukončil jej predseda zvolaním „Za mier, za Slovensko, za slobodu, za demokraciu, za predčasné voľby.“ Predstavitelia Smeru-SD ešte  vypustili nafukovacie holubice - symbol mieru.   

       

V súvislosti s jednohlasnou podporou Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických ministrami vlády Eduarda Hegera, vrátane ministra financií Igora Matoviča, predsedu najsilnejšej vládnej strany OĽANO, mi nedá nepripomenúť niektoré predvolebné vyhlásenia a sľuby Igora Matoviča:

 

Na tlačovej konferencii v marci 2019 povedal: „USA spôsobili to, že rozvrátili krajiny ako Líbyu, ako Irak, následne Sýriu, Egypt. Na troskách týchto rozvrátených štátov vznikol Islamský štát a stovky tisíc ľudí zbytočne zomreli."  ... „Precitol som z toho, že USA sú garantom bezpečnosti a zárukou medzinárodnej stability. Podľa môjho názoru, USA sú dnes chaos svetovej politiky a nie jej majákom." 

Pod názvom Pravda o amerických základniach na Slovensku uverejnil web OĽaNO v roku 2019 článok, v ktorom Igor Matovič uvádza: „Môžem potvrdiť, že ak bude hnutie OĽANO vo vláde, tak tu bez predchádzajúceho súhlasu ľudí v referende žiadne zahraničné vojenské základne nebudú. Voláme však po zodpovednom prístupe, odmietame klamanie a strašenie ľudí. Aj preto vyzývame ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka, aby zverejnil najdôležitejšie témy, o ktorých sa pri vyjednávaní rokuje a tiež obhajované pozície SR. Záujem verejnosti je pochopiteľný a treba jej vyjsť v ústrety."