Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Robert Fico a neuspokojené osobné ambície M. Smolkovej – Vladimír Dobrovič

Výzvu Moniky Smolkovej, ktorá mala iniciovať odchod Roberta Fica z funkcie predsedu strany Smer-SD, považuje R. Fico za individuálny hlas jednej členky strany, po tom, ako ju Smer nepostavil na svoju kandidátku do eurovolieb. Na rokovaniach s predstaviteľmi všetkých ôsmich krajských organizácií strany získal R. Fico plnú podporu. Jeho cieľom je viesť Smer-SD do parlamentných volieb.

 

„Strana smer je tu dvadsať rokov. My chceme, aby tu bola aj ďalších dvadsať a to, čo teraz robím, je presne o tom. Bavím sa s okresnými štruktúrami, ako nastaviť program strany tak, aby sme vyhrali voľby a aby tu Smer pôsobil ako štandardná politická strana, ktorá má trvácnosť. My nie sme na jedno použitie,“ uviedol R. Fico. Dodal tiež, že „strana Smer je najstabilnejším subjektom na politickej scéne. Mojou povinnosťou ako predsedu je urobiť všetko preto, aby to tak zostalo.“ 

Monika Smolková, ktorá šéfuje jednej zo štyroch košických okresných organizácii Smeru verejne deklarovala svoju, zrejme osobnú, kritiku predsedu strany Smer-SD, vrátane požiadavky na jeho výmenu na poste predsedu súčasným premiérom Petrom Pellegrinim, ako aj odchodu Roberta Kaliňáka z vedenia strany.

 

Zjavne sa za jej kritickým postojom skrývajú neuspokojené osobné záujmy vzhľadom na končiacu pozíciu europoslankyne. Potvrdzuje sa, že R. Fico si môže spytovať svoje svedomie za zlý odhad pri posudzovaní charakteru vyberaných ľudí do jeho najbližšieho okolia ale aj tých, ktorých strana nominuje na významné posty v exekutíve a na zvoliteľné miesta na kandidátkach strany. Väčšia obozretnosť pri výbere ľudí by R. Ficovi neuškodila. Mohol by sa vyhnúť konštatovaniam ako: „Mňa niekedy mrzí, keď niekto, kto má tisícové dôchodky z Európskeho parlamentu a do tohto parlamentu sa dostal nie vďaka svojej genialite, ale vďaka tomu, že ho tam dostala strana Smer-SD, má dnes nejaké veľkohubé vyhlásenia na adresu strany.“

 

Bez zveličovania sa dá konštatovať, že pre mnohých bola a je strana Smer-SD výťahom na vysoké pozície, na ktoré by sa inak nedostali. Asi v záujme deklarovania trvalej jednoty strany sa predseda najsilnejšej parlamentnej strany vyhýba aj zmenám zjavne potrebným a len zriedkavo mení záprah. Že to môže byť na škodu pre stranu o tom sa už určite presvedčil v prípade Mareka Maďariča, ktorý namiesto presadzovania mediálnej politiky strany doviedol stranu Smer-SD do úplnej mediálnej izolácie.

 

R. Fico pripustil, že v Smere viazne komunikácia medzi ministrami, vedením a členskou základňou strany. Musí byť výraznejšia a zlepšenie by mohlo priniesť aj zavedenie krajských členských schôdzí, očakáva predseda strany Smer-SD.