Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Revolta prichádza sprava – Dušan D. Kerný
Ohlasy na parlamentné voľby úplne prehlušujú riešenia migrantskej krízy s Tureckom. Niet však v Európe média, ktoré by nezaznamenalo zásadnú zmenu politickej situácie na Slovensku.
Najprv sa do popredia dostali informácie o tom, že strana regionálneho predstaviteľa sa dostala do parlamentu. Média obšírne a negatívne informovali o tejto skutočnosti, neraz s odvolaním sa na historické súvislosti. Niektorí tvrdili, že fašizmus je latentne prítomný na Slovensku resp. medzi značnou časťou obyvateľstva. Slovensko získalo veľmi negatívny image. Nedá sa však v zahraničných médiách presne rozoznať či autori či autorky sú slovenskí spolupracovníci alebo ide o kmeňových redaktorov zahraničných médií.
Zosun do prava
V popredí je strata absolútnej väčšiny strany SMER-SD R. Fica a posun do prava. Rakúske noviny Der Kurier pod titulkom Antieurópsky Robin Hood uviedli, že Robert Fico si chcel heslami proti utečencom a Bruselu zachrániť pozície. V Bruseli samotnom sú najmä obavy z toho, že „parlamentné voľby vyústili v zmätok, neexistuje jasná cesta k stabilnej vláde a otázne je ako sa vyrieši politická kríza pred nastávajúcim predsedníctvom Slovenska v Rade Európy, teda keď Slovensko má „viesť“ Európu. Hoci počas predsedníctva ide najmä o dôsledné technické zvládnutie dopredu daného programu, ktoré nezávisí od konkrétnej národnej vlády.
Silná strata predchádzajúcich pozície vládnej strany, fakt, že vládna strana zostáva najsilnejšou politickou silou ale aj fakt, že pravicoví extrémisti sa prekvapujúco presadili, to sú kľúčové postrehy politicky a ekonomicky vplyvného nemeckého denníka FAZ.
ČT o Slovensku
Česká televízia znovu ukázala svoju profesionálnu pohotovosť a pripravila osobitné relácie o slovenských voľbách a nasadila na to svojich skúsených redaktorov. V diskusiách slovenskú realitu však analyzovali o..i. Ľuboš Palata, ktorý bol istý čas pred rokmi aj zástupcom šéfredaktora slovenskej Pravdy a potom známy kanadsko – britský novinár pôsobiaci na Slovensku Tom Nicholson. Prekvapujúco ani oni nepovedali nič nové, ak za to nepokladáme tvrdenie o latentnej náchylnosti k fašizmu, ktorá je prítomná na Slovensku. Prekvapením však bol poľský univerzitný profesor, ktorý zasadil výsledky slovenských volieb do celkovej situácie v Európe. Konštatoval, že je to jedna časť mnohostranných európskych kríz a podobný, ale oveľa väčší a mohutnejší vplyv má pravica vrátane extrémistov vo veľkých západných štátoch Európskej únie a nie v strednej Európe.
Širšie súvislosti
Nemecký denník Sueddetsche Zeitung uverejnil rozsiahlu analýzu terajších pomerov v Európe. Doterajšie rozdelenie na pravicu a ľavicu prestalo jestvovať. Rebélie či revolúcia prichádza sprava. Vidno to najmä na protivládnych a proti prisťahovaleckých protestoch ako je Pegida či hnutí Alternatíva pre Nemecko. Kultúru mládeže dnes tvorí protestná udalosť, akcia, mladí ľudia zažívajú fascináciu revolucionármi. To je síce saj na ľavo, ale teraz ľudia tiahnu k tomu čo je národnejšie. Nie je to nič nové, konštatuje denník SZ, voľakedy bol v Nemecku aj národ ľavicovým termínom. Ale to dnes neplatí, dnes pravica prikladá národu veľký význam. Je to maximálna rebélia proti establishmentu. Ľudia sú predovšetkým v Nemecku proti takzvanej prestavbe zloženia národa prisťahovalectvom a najmä zásadne sú proti systému.