Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Rekordná podpora strane Smer SD – Jozef Kuchár

Napriek neobjektívnym kritickým názorom, ktoré pravidelne zaznievajú z radov opozičných politikov, niektorých politológov a protivládnych novinárov, je celkové hodnotenie a podpora vlády Roberta Fica v poslednom roku volebného obdobia pomerne vysoká. Toto konštatovanie zo strany skutočných odborníkov, popredných osobností a významných analytikov jednoznačne dokumentuje stabilitu parlamentu, vládneho kabinetu, prijímanie dôležitých zákonov, razantnú a úspešnú zahraničnú politiku aj zvýšené úsilie v náročnom boji s nezamestnanosťou. K dosiahnutým úspechom možno zaradiť aj tlak vlády na energetické monopoly, ktoré svojou bývalou politikou negatívne vplývali aj na ekonomiku významných výrobných firiem. V tejto súvislosti kompetentní celkom oprávnene oceňujú prácu rezortov pôdohospodárstva, dopravy, sociálnych vecí a hospodárstva pri riešení nahromadených problémov v oblastiach zdravotníctva a najmä školstva.

Napriek veľkému protivládnemu tlaku médií, vyrábaniu káuz a škandálov a tiež aj negatívnej činnosti mimovládnych organizácií i niektorých neprajníkov z tretieho sektora, ktoré dlhodobo vnášajú do spoločnosti zbytočný nepokoj, lenže za svoje činy nenesú žiadnu zodpovednosť, má vláda Slovenskej republiky veľkú podporu a dôveru občanov. Jej popularita neklesá. Potvrdzujú to aj výsledky prieskumov verejnej mienky, ktoré v druhom polroku 2015 uskutočnili jednotlivé agentúry.

 

Smer by v júni volilo 39,3% ľudí

(TASR) - Ak by sa parlamentné voľby konali v júni 2015, vyhral by ich Smer so ziskom 39,3%. V parlamente by bolo spolu 7 strán.

Na druhom mieste skončilo KDH, ktoré by volilo 9,4% opýtaných. Tretia Sieť by získala 9,3% hlasov, nasleduje hnutie OĽaNO, ktoré by si vybralo 8,2% opýtaných a SNS so 6,8%. Most-Híd by získal 6,1% hlasov a posledná strana, ktorá by sa dostala do parlamentu je SaS. Volilo by ju 5,5% opýtaných.

Päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu by nedosiahla SMK, ktorú by volilo 4,1% opýtaných ani SDKÚ DS s 3,3% hlasmi. Prieskum v termíne od 25. 5. do 21. 6. robila agentúra MEDIAN SK.

 

Smer SD by v auguste volilo 39,9% občanov

(TASR) - Ak by sa parlamentné voľby uskutočnili v auguste tohto roka, so ziskom 39,9% hlasov by ich vyhral Smer SD. Do parlamentu by sa dostalo 6 strán. Okrem Smeru aj KDH, Sieť, SNS, Most-Híd a OĽaNO. Vyplýva to z výsledkom volebného prieskumu, ktorý v auguste robila agentúra MEDIAN SK na vzorke 1031 respondentov.

Za Smerom skončilo KDH so ziskom 9,3% hlasov. Tretiu Sieť by volilo 8,3%, SNS 7,6% a Most-Híd 6,8% opýtaných. Obyčajní ľudia by získali 6,6% hlasov. Hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu by nedosiahli SaS, ktorú by volilo 4,8%, SMK 4,6% ani SDKÚ DS so ziskom 3,5% hlasov.

 

Voľby by vyhral Smer SD so 40%, mohol by vládnuť sám

(TASR) – Ak by sa konali parlamentné voľby na  prelome septembra a októbra, vyhral by ich Smer SD. Podľa prieskumu MVK by získal 40%, mohol by vládnuť sám. V parlamente by obsadil 76 kresiel. Ostatných 74 mandátov by si rozdelili KDH so ziskom 10,8% hlasov, tretia Sieť 8,3%. Nasleduje SNS so ziskom 7,6%, Most-Híd 6,9% a poslednou stranou, ktorá by prekročila brány parlamentu je SMK. Volilo by ju 5% opýtaných.

Koalícia OĽaNO – NOVA by dostala podľa prieskumu MVK iba 4,3% hlasov. SaS len 3,7% a ostatné strany by neprekročili ani trojpercentnú hranicu. SKOK by dosiahol 2,9%, KSS 1,8%, SDKÚ-DS 1,7%, SEN 1,4%, ĽSNS 1,3%, ŠANCA 1,1%, TIP 1%.

 

V parlamente by bolo 6 politických strán, vyhral by Smer SD

(TASR) – V prípade, ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom októbra, tak by sa do parlamentu dostalo 6 politických strán. Zvíťazil by Smer SD s 38,9% hlasov, čo by mu vynieslo 73 poslaneckých kresiel. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý 5. až 8. októbra realizovala agentúra AKO na 1000 respondentoch. Na druhom mieste s 10,9% skončila Sieť, za ňou SNS s 8,4%, Most-Híd by volilo 8,2% opýtaných. V národnej rade by mali podobne ako KDH po 15 poslancov. Do parlamentných lavíc by ešte zasadlo 11 zástupcov SaS, ktorá získala podporu 5,9% opýtaných.

Koalícia OĽaNO – NOVA mala síce v prieskume 6,7%, avšak na to, aby prekročila brány parlamentu, potrebuje mať minimálne 7% podporu.

V parlamentných laviciach by nesedeli SMK, ktorých podporuje 3,9% opýtaných, SDKÚ DS s 3,5%, Šanca s 1,5% ani ĽSĽS s 1,2%. Ine strany mali spolu 2,9%.

Uvedené fakty sú veľavravné, lenže parlamentná opozícia nechce nič pozitívne na adresu vlády Roberta Fica počuť ani vidieť. V jej rétorike dominuje arogancia a negácia všetkého, čo vláda urobila a v tejto etape pre občanov robí.

Predvolebný boj sa začal, prebieha predovšetkým v opozičných radoch. Mnohí terajší poslanci, ktorí opustili svoje materské strany, ponúkajú služby tým novým, ktoré vznikajú doslova zo dňa na deň. Nastávajúce jesenné aj zimné dni na politickej scéne určite prinesú mnoho rôznych prekvapení. Volič  aj tentoraz bude na vedľajšej koľaji.