Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Regionálne voľby v Prešovskom kraji bez podstatných zmien – Milan Országh

Aj tohtoročné blížiace sa voľby do poslaneckých zborov krajských samospráv sa v Prešovskom kraji budú odvíjať vo vychodených koľajach. Po utorkovom rokovaní poslancov Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja (11. júla, v poradí 27. rokovanie v tomto volebnom období), ktoré malo za úlohu schváliť návrh na určenie volebných obvodov, počtu poslancov v nich a určenie sídiel volebných komisií do orgánov Prešovského samosprávneho kraja, sú pravidlá jasné. O 62 poslaneckých mandátov (pri zachovaní doterajšieho počtu kresiel) sa budú o priazeň voličov usilovať kandidáti v 13 volebných obvodoch, zhodných so štruktúrou okresov.

 

Z vyše 822 tisíc obyvateľov kraja žije najviac v okrese Prešov (173 558), ktorý obsadí 12 poslaneckých miest. Počtom ľudí najmenší je okres Medzilaborce (12072), ktorého voliči získajú v krajskom zastupiteľstve iba jedného zástupcu.

 

Zaujímavo sa v súčasnej dobe vyvíja aj kandidátka na prvého muža kraja (jeden jednomandátový  obvod). Doteraz je známych sedem kandidátov, ráta sa však s tým, že ich počet môže dosiahnuť až rovnú desiatku. Všetko sa bude odvíjať od možného vzniku užších či širších koalícií, predovšetkým v pravicovom spektre a odvahe nezávislých kandidátov. Ale aj od pomeru podpory pravicového kandidáta v dvoch najväčších okresoch kraja, Prešov  a Poprad (s počtom obyvateľov 104659), ktoré  predovšetkým vo svojich okresných mestách sú tradične pravicové.

 

Za volebného lídra do funkcie predsedu kraja je však všeobecne považovaný MUDr. Peter Chudík (SMER – SD), ktorý s pohodlnou prevahou vyhral bezmála všetky doterajšie regionálne voľby a v tejto funkcii úspešne vedie kraj už od vzniku krajských samospráv. Jeho kvality potvrdzuje skutočnosť, že práve Prešovský samosprávny kraj je pod jeho vedením uznávaný ako ekonomicky a finančne najúspešnejší, najstabilnejší a najdôveryhodnejší zo všetkých slovenských krajských samospráv. Doma i na úrovni medzinárodných finančných a ekonomických inštitúcií.