Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

REGIÓN Milana Országha: Medzivolebné obdobie plné očakávaní

Prvé kolo prezidentských volieb skončilo čiastočne očakávanými, čiastočne prekvapujúcimi výsledkami. Ich analýzy a hodnotenia už odzneli v straníckych centrálach, masovokomunikačných prostriedkoch i v krčmových debatách. Nastalo medziobdobie očakávania nezaiteresovaných ako dopadne finále v sobotu 29. marca a horúčkovitá snaha dvoch proti sebe stojacich táborov vymyslieť ťah, ktorý bude znamenať konečné víťazstvo. Národ rozhodol tak, že proti sebe teraz stoja v politike ostrieľaný a skúsený Robert Fico a politický elév Andrej Kiska. Keď to preložíme do jednoduchej reči jednoduchej politiky, v podstate ide o hru jedného „proti všem“. Zdá sa však, že je to pohľad povrchný a cieľavedome opakovaný „politológmi“ i manipulátormi rýdzo pravicových médií, ktoré sa chcú zmocniť všetkých kandidátov okrem premiéra a pasovať ich za pravičiarov. Ale sú Mezenská, Fischer, Šimko a ďalší skutočne pravičiari? Vo svojich predvolebných vyhláseniach to nespomenul ani jeden z nich. Svoju odvahu ponúknúť vlastnú kožu verejnosti zdôvodňovali skôr potrebou generačnej výmeny súčasnej politickej garnitúry, ktorá prestala byť tvorivou, prestala pracovať pre národ a štát, pričom jej skutočnými politickými cieľmi sa už dávno stal iba vlastný prospech. Skutočným pravičiarom je akurát tak Pavol Hrušovský, nuž a ten v prvom kole dopadol rovnako „úspešne“, ako celá slovenská pravica. Teda doslova na hubu!

Keď sa pripravíme na to, že v hre druhého kola bude podstatne menej mladých ľudí, voliacich Procházku (veď načo by išli do volieb druhého kola, keď ich kandidát síce tesne, ale predsa len neuspel), situácia sa výrazne mení v prospech premiéra. Zdá sa, že keď sa Smeru podarí vyburcovať starších občanov, ktorí sú svojim základným ľudským chápaním politických vzťahov ľavičiari (vyformovaní hrôzami 2. svetovej vojny a hladom v spojení s biedou a skromnými pomermi všeobecného nedostatku po nej) a dostať ich k volebným urnám, Robert Fico by mal zvíťaziť „o konskú dĺžku“. Aj keď veľká dilema nastáva pre časť obyvateľov chudobného slovenského východu. Na jednej strane v nich tleje viera v skúseného Roberta Fica, že z titulu prezidentskej funkcie ich vyslyší dôkladnejšie ako vo funkcii premiéra (aj keď mnohí zase argumentujú tým, že Fico je pre Slovensko užitočnejší viac ako premiér, než v prezidentskom kresle), na druhej strane tu však funguje aj akýsi zvrátený lokálpatriotizmus prameniaci z toho, že aj Kiska je Východniar a teda v tomto prípade by malo platiť, že bližšia vlastná košeľa ako sľubovaný kabát. Nuž, týchto váhavcov by mali rozumne osloviť volebné štáby a aktivisti SMERu priamo v teréne. Chce to teda finálne nasadenie a rozumnú prácu medzi ľuďmi. Ktorej kvalita musí byť podstatne vyššia a kreatívnejšia, pretože pred takouto zložitou a náročnou situáciou SMER nestál ešte pred žiadnymi voľbami. Ako vlastne táto doslova heroická činnosť dopadne, to ukáže okamih pravdy, ktorý nastane v posledných minútach soboty 29. marca.

Robert Fico nedopadol v prvom kole najlepšie napríklad vo východoslovenskom krajskom meste Prešov, kde má množstvo priaznivcov a sympatizantov. Časť z nich sa však zrejme spoliehala na to, že v súlade s výsledkami predvolebných prieskumov „je už všetko vopred jasné“ a voliť neprišla. A to sa vlastne týka celého kraja. Na druhej strane tu však volilo množstvo vysokoškolákov Rada Procházku. Fico akoby to bol už vopred cítil, naplánoval svoje tradičné každoročné stretnutie s prešovskými ženami k ich sviatku 8. marca až na obdobie medzi prvým a druhým volebným kolom. Možno práve tento ťah mu pomôže k rozšíreniu a vyburcovaniu vlastnej voličskej základne v Prešove a širokom okolí.

S témou očakávanej volebnej účasti v druhom kole a vyhliadok Roberta Fica na záverečné víťazstvo sme oslovili niekoľkých ľudí v Prešove, dá sa povedať, že čo človek, to iný názor. Spoločným menovateľom bola iba viera v slušnú, inteligentnú a korektnú kampaň, hodnú kvalít a úrovne kandidátov na tento dôležitý post, ktorý Slováci už tradične chápu ako pozíciu „otca národa a štátu“. Šéf prešovského krajského volebného štábu SMERu MUDr. Peter Obrimčák vyjadril presvedčenie, že jeho ľudia ešte viac zvýšia svoje úsilie v intenzívnych osobných kontaktoch s verejnosťou predovšetkým v lokalitách, kde to v prvom kole „zaškrípalo“. Najmä v účasti voličov. A to by malo priniesť svoje ovocie v podobe volebného víťazstva dnešného premiéra.