Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Radím KDH medzi strany, kde je istá miera stability – Robert Fico

Bratislava 11. januára (TASR) - Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) zaraďuje KDH medzi strany, kde cíti istú mieru súdržnosti a stability. Vyhlásil to v dnešnej relácii televízie TA3 V politike ako odpoveď na otázku, či je KDH prijateľné pre Smer-SD ako budúci koaličný partner.

 

"Ja tu dávam do popredia stabilitu strán, ktoré by mali vytvárať vládu. Uprednostňujem myšlienku: poďme spolupracovať s tými, kde máme istotu, že môžme zvládnuť krízové situácie. Okrem toho bude závisieť od toho, ako ľudia rozdajú karty. Ale hru 's týmto áno, s týmto nie', som nepochopil, lebo sa v opozícii všetci navzájom povylučovali," podčiarkol. Postoju opozičných strán, ktoré už teraz spoluprácu so Smerom-SD odmietajú, Fico nerozumie. "Je Smer-SD zločinecká organizácia?" pýtal sa a upozornil, že jeho strana je medzinárodne rešpektovaná a plní svoje záväzky.

 

Parcelizácia opozície je podľa jeho slov brutálna. "Čo opozičný poslanec, to samostatná strana. Pán Boh ochraňuj krajinu pred vládou zlepenca, keď máme konflikt na Ukrajine, teroristické hrozby a viaceré sociálne výzvy," odkázal. Fico podľa svojich slov nevidí, že by sa niekto v opozícii posadil a povedal, že takto by som konsolidoval, takto by som znižoval dlh. "Jediné, čo robia, je, že odmietajú Smer-SD a ešte nie sú ani v parlamente. Smer-SD chce v roku 2016 taký výsledok, ktorý umožní vytvorenie stabilnej vlády," deklaroval. Premiér podľa svojich slov opozíciu rešpektuje, chce však programový súboj. "Nech si verejnosť vyberie, ktorý z týchto svetov je pre ňu lepší," podotkol.

 

Na otázku, či už Smer-SD vstúpil prijatými pozitívnymi opatreniami do predvolebnej kampane, Fico odvetil, že vláde sa podarilo konsolidáciu dokončiť, preto prišla aj s návrhmi, ako bol prvý sociálny balíček. "Ak sa nám bude dariť aj v roku 2015 z hľadiska výberu daní, sadneme si a pozrieme sa, či je tu ešte nejaký priestor. Na konci marca budeme vedieť, koľko máme peňazí," avizoval.

 

Premiér pripomenul, že Smer-SD v roku 2012 vyhral voľby a opozícia účasť v koalícii odmietla. "Splnili sme všetky záväzky, preto sa nemusím báť niekomu pozrieť do očí, ak robíme takéto rozhodnutia, ako zníženie cien plynu pre domácnosti, vlaky pre študentov a dôchodcov zadarmo, či zvýšenie minimálnej mzdy. Urobili sme opatrenia, ktoré vedú k zníženiu nezamestnanosti, netvrdím ale, že všetko je perfektné," priznal.

 

Na margo útokov v Paríži poznamenal, že na terorizmus neexistujú žiadne dôvody. "Naša tajná služba efektívne spolupracuje v rámci medzinárodných štruktúr, má veľmi dobrý kredit. Že niečo také nie je možné aj v inej krajine, sa povedať nedá. SIS a ďalšie naše tajné služby však požívajú na medzinárodnej úrovni vysoký kredit, neobávam sa, že by došlo k zlyhaniu. Teroristický čert ale nikdy nespí, treba byť opatrný," upozornil s tým, že aj na Slovensku je voľný pohyb osôb, preto musíme byť opatrní. "Sledujeme, kto je tu, kto žiada o občianstvo, toto je bežná prax SIS. Nedá sa povedať, že nikdy sa nič nestane, ale ako poznám SIS, napĺňa ma to istou mierou uspokojenia," dodal.